2018 KPSS Tarih – Coğrafya – Vatandaşlık Lisans Konuları

0
191
2018 KPSS Tarih – Coğrafya – Vatandaşlık Lisans Konuları

2018 KPSS Lisans Konuları (Tarih – Coğrafya – Vatandaşlık) ile yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çift yıllarda yapılan KPSS – B sınavı bu sene yapılacak. Memur olmak isteyen lisans, ön lisans ve lise mezunları bu sınav sayesinde atamalarını gerçekleştirebilecek. 2002 ve 2017 yılları arasında konuların soru dağılımı ve Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı konulara göre listemizi oluşturduk. Çalışmaya başlamadan önce konulara ve geçmişte çıkmış soru sayılarına bakmak size daha rahat bir hazırlanma süreci sağlar. Hepinize bol keyifli okumalar dilerim.

2018 KPSS Lisans Tarih Konuları

İslamiyetten Önceki Türk Devletleri; konudan her sene mutlaka bir soru gelmiş bulunmakta. Bu sene de bir soru beklemekteyiz.

İlk Müslüman Türk Devletleri; konusu da her sene sorulan popüler konulardan bir tanesi.

Osmanlı Devleti Siyasi; konusu her sene soru getiren önemli konulardan bir tanesi. Bu sene de en az bir soru çıkması tahmin ediliyor.

Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık; her sene en az 2 soru çıkarmış önemli konu. XX.Yüzyılda Osmanlı; sık sık sorulmuş en az bir soru getirmiş önemli konulardan birisi. Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi; her sene sorulmuş en az bir soru getirmiş önemli bir konu.

Kurtuluş Savaşı Cepheleri; her sene en az 2 soru getiren önemli konu. Devrim Tarihi; her sene iki soru çıkartabilen önemli konu.

Atatürk Dönemi İç ve Dış Politika; bu da her sene en az bir soru getiren önemli bir konudur.

Atatürk İlkeleri; de en az bir soru getiren önemli konu.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi; son yıllarda en az 3 soru getiren popüler bir konu.

2018 KPSS Lisans Coğrafya Konuları

Türkiye Fiziki Coğrafyası; hiç soru çıkarmamış bir konu.

Türkiye Coğrafi Konumu; sık sık en az bir soru getiren konulardan birisi.

Türkiye’nin Yer şekilleri Su Örtüsü; her sene mutlaka bir soru getiren konulardan birisidir. Türkiye’nin İklimi Ve Bitki Örtüsü; hemen hemen her sene sorulan en az bir soru getiren konudur.

Toprak Ve Doğa Çevre; yaklaşık her sene soru getiren konulardan birisi. Türkiye’nin Beşeri Coğrafyası; her sene en az iki soru getiren önemli bir konudur.

Türkiye Ekonomik Coğrafyası; hiç soru çıkmamış bir konudur. Tarım; her sene en az bir soru getirmiş önemli bir konudur. Hayvancılık Ve Orman; yaklaşık her sene en az bir soru getiren konulardan birisidir.

Madenler Ve Enerji Kaynakları; bu da yaklaşık olarak her sene bir soru getirmiştir. Sanayi; yaklaşık her sene 1 ya da 2 adet soru çıkarabilmiş bir konudur. Ticaret; hemen hemen her sene bir soru getirmiş bir konudur.

Ulaşım; neredeyse her sene bir soru getirmiş konudur. Turizm; yaklaşık her sene bir soru getirmiştir. Türkiye Bölgeler Coğrafyası; son dönemlerde çok soru getirmeyen önemli bir konudur.

2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları

Hukuka Giriş; son dönemlerde sıkça sorulan en az bir soru getiren konudur. Anayasal Gelişmeler; sadece bir kere sorulmuş bir konudur.

Genel Esaslar; neredeyse sık sorulmuş bir konudur. En az bir soru getirmiştir. Temel Haklar; son dönemlerde çok sık sorulmamış en az bir soru çıkmış olan bir konudur. Yasama; her sene mutlaka 1 soru çıkarmış çok önemli bir konudur. Bu sene de 1 ya da 2 adet soru çıkması bekleniyor.

Yürütme; bu da her sene mutlaka bir soru çıkarmış bir konudur. Aynı şekilde bir ya da iki soru bekleniyor. Yargı; sık sık sorulan önemli bir konudur. Yaklaşık olarak her sene en az bir adet soru çıkmıştır.

İdari Yapı; yaklaşık her sene soru getiren konulardan birisi. Uluslararası Örgütler; yaklaşık olarak her sene bir adet soru çıkarmış konulardan birisidir. Güncel; her sene en az bir adet soru çıkarmış önemli konulardan birisidir. Bu sene de 1 ya da 2 adet soru çıkması bekleniyor.

Benim sizler için hazırladığım 2018 KPSS Tarih – Coğrafya – Vatandaşlık Lisans Konuları yazım burada son bulmakta. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa lütfen yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here