YGS – LYS Matematik Nasıl Çalışılır ?

4
9155

Hemen hemen her öğrencinin kabusu haline gelen matematik üniversite sınavında sayısal ve eşit ağırlık öğrenciler için oldukça önemli bir ders bunun yanında aynı şekilde sözel öğrenciler arasında ise seviye farkını ortaya çıkaran ders genellikle matematik oluyor.Peki üniversite sınavına giren her öğrenci için oldukça önemli olan matematik nasıl çalışılır ?

Her Defasında Dediğimiz Gibi !

İlk kurduğumuz cümleyi aslında hemen hemen herkes defalarca duymuştur. Öğrencilerin kabusu haline gelmiş bir dersten bahsediyoruz. Zaten bu cümleden sonra hemen hemen herkesin aklına ilk matematik gelmiştir. Fizik ile Coğrafyada tabi ki çok geri kalmıyor. :D İşte yıllardır öğrencilere aşıladığımız bu ön yargı sonucunda artık matematiği kabus olarak gören bir kitle ortaya ortaya çıktı. Bizim de matematik çalışabilmemiz için her defasında dediğimiz gibi önce ön yargılarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Çalışacağınız konu türev olsa da temel kavramlar olsa da kendinize inanmadan başladığınız zaman o konuda başarılı olmanız çok zor. Bu yüzden elinizden geldiğince o konu hakkında duyduğunuz tüm her şeyi unutarak konu çalışmaya başlayın. Sonuçta bu konuları bulan, bilen milyonlarca kişi var ve sizin bunlardan eksiğiniz yok. Bunu sadece matematik için demekte yanlış olur hangi dersi hangi konuyu çalışıyorsanız çalışın ön yargısız çalışın o zaman arada ki farkı çok daha net göreceksiniz.

Nasıl Başlayacağım Bilmiyorum

Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır felsefesini fazlası ile benimseyen öğrencilerimiz gel gelelim en çokta matematiğe nasıl başlayacağı konusunda kararsız kalıyor. Bu soruya farklı senaryolar üzerinden cevap verelim. Eğer ki çalışacağınız X konusu hakkında hiçbir fikriniz yok ise önünüze bir kitap alıp önce konu hakkında fikir edinmek adına kısa bir göz gezdiriyoruz. Ardından oturup çalışmaya başlıyoruz. “Ben kitaptan çalışamıyorum ya :( ” diyenlerdenseniz o zaman sizi daha önce yazdığımız Matematik Çalışabileceğiniz Youtbe Kanalları adlı yazımıza alalım.

Tavsiye Yazı : Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

Konuya çalıştık pekala kendimizi sınama vakti. Önümüze bir iki test çıkarıyor ve çözmeye başlıyoruz. Atıyorum 20 soruluk bir testten 10 soru doğru geri kalanları boş veya yanlış ise daha konuyu oturtamamış demek. O yüzden tekrar başka kaynaktan video izleyebilir yada direkt olarak o konu ile ilgili soru çözüm videoları izleyebilirsiniz. Şimdi aklınıza birde şöyle bir soru takılacaktır muhtemelen. Hangi kaynaktan çözdüğümüze göre doğru yanlış sayımız değişmez mi? Tabi ki bu sorunun cevabı evet ama zaten çözeceğiniz kaynaklarda sizin seviyenize uygun olmalı. Mesela yeni çalıştığınız bir konu sorularını üst seviye bir kaynak yerine durumunuza göre orta veya basit seviyeli kaynaklardan soru çözerek başlayabilirsiniz.

Bir diğer senaryomuz ise ben konuyu az çok biliyorum veya konuyu biliyorum diyenler üzerine. Konuyu bilen kişi zaten yapar diyerek geçiyoruz peki konuyu az buçuk bilenler neler yapabilir ? Bunlar için en iyi tavsiyem bol bol soru çözerek konuyu pekiştirmeleri ve yanlışları üzerine düşmeleri. Maalesef öğrenciler çözdükleri yanlışlarını incelemedikleri içinde çok büyük hatalar yapıyorlar. Yanlış sorular sizin aslında en çok verim alabileceğiniz soru tarzları. Şöyle düşünelim bir soruyu çözebiliyorsanız zaten onu öğrenmişsiniz demektir ama yanlış yaptığınız soru hep yanlış olarak kalacak ta ki siz üzerine düşüp hatanızı bulana kadar. Bu yüzden bu konuya da dikkat ediyoruz ve etmeyenleri uyarıyoruz.

Formül Çok Ezberleyecek Güç Yok

Bu zaman kadar meslek hocam ekibi olarak yaptığımız her röportajda sorduğumuz “XXX bölümünde verilen eğitimde nelerden şikayetçisiniz” sorusuna verilen cevaplarda hemen hemen herkesin ezbere dayalı eğitim sisteminden yakındığını söyleyebiliriz. Bu aslında sadece üniversite hayatımızda değil öğrencilik hayatımızın her döneminde karşımıza çıkan bir sorun. Bunun için farklı yöntemler denenebilir ama en faydalı olduğunu düşündüğüm yöntem öncelikle Y konusu ile ilgili formülleri bir kağıda çıkarıp biraz okuyarak soru çözmeye başlamak. Fark ettiyseniz ezberleyin demiyorum. Biraz okuyun ve sonra soru çözerken hangi formül ile çözebileceğinizi hatırlamaya çalışın. Baktınız hatırlamıyorsunuz kağıdı açın ve kullanacağınız formülü bulun ve soruyu çözün. Bunu bir iki test tekrar edince zaten ister istemez formüllerin beyninizde yer edineceğini göreceksiniz. Bu özellikle LYS Matematik konularında çok işinize yarayacaktır.

Çalışıyorum Çalışıyorum Olmuyor :(

Öğrencilerin sınav döneminde sık sık kullandığı o sihirli kelimeye yine geldik “ çalışıyorum çalışıyorum olmuyor” bu cümleyi benimseyen öğrencilerimiz içinde birkaç tavsiyemiz tabi ki var. Öncelikle konu bilginiz ile çözdüğünüz soru bankasının zorluk seviyeleri birbiri ile alakasız olabilir. Yazı içeresinde de dediğim gibi eğer orta seviye bir matematik bilginiz varsa gidip zor yayınları çözmek size hem zaman hemde moral kaybı yaşatır. İlk olarak kendi seviyenizde ki sorulara odaklanın hatta öz güveniniz yerine gelsin istiyorsanız ilk basit kitapları çözerek egonuzu bir tavana çarptırıp sonra kendi seviyenizdeki kitaplara geçin. Ardından da zor kitapları geçme vakti. Bunun dışında yine yazıda belirttiğim gibi inancınızı kaybetmeyin. Odak problemi yaşıyor olabilirsiniz bunun içinde daha öncesinde bir yazı yazmıştık. Eğer odak problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka okuyun.

Tavsiye Yazı : Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Bende hala sorun var diyenler için çözümlü soru videoları veya çözümlü test kitaplarını mutlaka tavsiye ediyorum. Hatta çözümlü soru kitaplarını herkese tavsiye ederim. Öncelikle kendiniz soruyu çözün ardından da çözümüne bakın belkide kitap yazarı sizin kullandığınız yöntemden çok basit bir yol ile soruyu çözmüştür.Buda hangi seviyeden olursanız olun size çözümlü kitapların katkı sağlayacağı anlamına gelir. Soruyu çözemezseniz de çözümünü öğrenirsiniz.Kısacası çözümlü kitaplar candır.

Yazımızın yavaş yavaş sonuna gelirken artık matematik çalışmaya başlamak için bir sorununuzun kalmadığını düşünerek sizlere YGS ve LYS matematik konularını sunuyoruz.

Bunun dışında sorunlarınız varsa yine bize yorum kısımından bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca çalışıyorum çalışıyorum yapamıyorum diyenler için aşağıdaki videoyu hediye ediyorum.

4 Yorum

  1. Benim matemagim iyi değil dersi anlıyorum çok dikkatli bir biçimde dinliyorum ama sorulara gelince yapamıyorum nasıl kurtulabilirim bu caresizlikten

  2. Selam ben Serdar benim matematik de ki sorunum konuyu öğreniyorum soru çözmeye başladığımda ilk önce çözüyorum ama sonuç kısmına gelmiyor bana ne tavsiye edeceksiniz???????

    • Merhabalar Serdar, bu noktada büyük ihtimal ile kaynak seçiminde hata yapıyorsun. Eğer zor kaynaklardan soru çözmeye başlarsan problemler yaşaman gayet normal bunun yerine kendine uygun kaynak seçimi yapman gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here