Evde YGS – LYS Nasıl Çalışılır ? | Evde Program Nasıl Hazırlanır ?

0
4575

YGS – LYS başlı başına her öğrenci için stres kaynağıyken bu durum maalesef özellikle evde hazırlananlar için biraz daha fazla. Bunun sebebi ise çevrede soru soracak kişilerin az olması, daha az sosyal hayat imkanı gibi gibi sıralanabilir. Peki, evde YGS – LYS nasıl çalışılır, evde program nasıl hazırlanır ? 

1-) Evde YGS – LYS’ye Hazırlanırken Program Nasıl Hazırlanır ?

YGS – LYS sürecinde ki hemen hemen her öğrencinin en büyük problemleri arasında ders çalışma programı yer alsa da aslında bu durum evde sınava hazırlananlar için biraz daha zor. Bunun sebebi ise diğerlerine göre çok daha bolca boş vakitlerinin bulunması.Bu durumun önüne geçmenin şüphesiz ki en iyi yolu ise kişiye özel bir ders programı hazırlamaktan geçiyor.

Peki evde ders çalışma programını hazırlanırken nelere dikkat edeceğiz ?

Her şeyden önce kendinize program hazırlarken saatlik hedefler koymayın. Örneğin saat 3.00’da bir saat biyoloji çalışacağım sonrasında 4.15’de Fizik notlarımı tekrar edeceğim gibi programları kullanmak son derece yanlış. Bunun sebebi ise hiçbir zaman bu kadar dakik hareket etme şansınızın bulunmaması. Ders çalışırken bir aksilik çıkar, yada konuları tekrar ederken dikkatinizi veremezsiniz ve konuyu planladığınız sürede bitiremezsiniz. Hal böyle olunca da ister istemez programa uyamıyorum diyerek moralinizi bozar birkaç gün sonrada programı bir köşeye atarsınız.

Fakat bunun yerine günlük hedefler belirlerseniz programa uymanız çok daha kolay olur. Örneğin bugün Biyolojiden X konusunu tekrar edeceğim, ardından Fizikte Y konusu hakkında ki testleri çözeceğim ardından vakit kalırsa Türkçe’den birkaç test paragraf çözeceğim. Bu durum uyması çok daha kolay. Ayrıca bu tarz programa uygun ilerlerseniz çok daha psikolojik olarak rahat edeceğinizin garantisini verebiliriz.

Tüm bunların yanında ders çalışma programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birkaç detay daha var.Onları da merak ederseniz hemen aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

2-) Kaynak Seçimi Önemli !

Sınava hazırlanan öğrenci için kaynak seçimi önemli olsa da yine durum evde hazırlananlar için biraz daha ciddi. Bunun sebebi ise takıldığınız sorularda, konularda çevrenizde her zaman sorularınızı sorabileceğiniz birilerinin bulunmaması. Bu yüzden evde sınava hazırlanırken alacağınız kaynakları mutlaka internet üzerinden araştırmanız da fayda var.

Ayrıca özellikle soru bankası alacaksanız online soru çözümlü, soru çözümlü veya ipuçları bulunan kitapları tercih etmenizde çok daha yararlı olacaktır. Tüm bunların yanında mutlaka alacağınız kitapların seviyenize uygun olup olmayacağına karar verin. Bunun için kitapları inceleyerek sorularına bakabilir yada yine internette ki yorumları inceleyebilirsiniz. Ayrıca Meslek Hocam ekibi tarafından özenle hazırlanan kaynak seçimleri de incelemeye başlamak için oldukça güzel bir yer. :)

YGS – LYS Kaynak Tavsiyeleri

3-) Konu Anlatımına Youtube İlacı !

Son yıllarda sayısı hızla artan Youtube kanalları ile YGS – LYS sürecinde ki her konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi alabilirsiniz. Bunun için birçok kanal bulunsa da sizler için tavsiye ettiğimiz kanalları yine aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

kütüphane

4-) Toplum ve Arkadaş

Evde hazırlanırken çok daha fazla sıkılmanız kaçınılmaz. Bu durumu üstünüzden atmanız için mutlaka şehrinizde ki şehir kütüphanelerini sık sık kullanın. Bu gibi yerlerde ders çalışmak evdekine göre çok daha kolay olacaktır çünkü çevrenizde ki herkesin ders çalışması sizi de ister istemez etkiliyor. Ayrıca birçok kişi kütüphanesinde sınava hazırlanan birçok kişi ile tanışıp birbirlerine yardımcı olabiliyor. Bu durumda yine size son derece fazla fayda sağlayacaktır.

Ama yok ben toplu çalışma alanlarında pek rahat edemiyorum diyorsanız birkaç arkadaş toplanarak bir arada çalışabilirsiniz. Fakat bu noktada kesinlikle duygusal davranıp sizi ders çalışma durumunda kötü etkileyen arkadaşlarınız ile sık sık bir araya gelmemeye çalışın. Unutmayın, zaman değerli.

5-) Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Facebook başta olmak üzere birçok sosyal ağda YGS – LYS öğrencilerine yönelik sayfalar veya gruplar bulunmakta. Buralara katılarak merak ettiğiniz tüm sorulara gerek sizin gibi öğrencilerden gerekse öğretmenlerden cevap alabilirsiniz. Buna örnek bir Facebook grubu isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Dershane veya diğer eğitim kurumlarına gitmeden evde sınava hazırlanacak öğrencilerimiz için verebileceğimiz tavsiyeler şimdilik bu kadar. Fakat bu süreçte merak ettiğiniz her konuda Meslek Hocam üzerinden yardım alabileceğinizi unutmayın.

Evde YGS – LYS çalışan öğrenciler için sizin tavsiyeleriniz neler?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here