LYS Nedir? LYS Hakkında Bilmen Gerekenler

2
20435

LYS NEDİR?

LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı üniversite hayali için ter döken adayların YGS’de 180 barajını geçmeleri halinde girebilecekleri ve 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilecekleri genel sınavın adıdır.

LYS’de NE SORULUYOR?

LYS’de puan türleri 4’e ayrılır, bunlar TM (Türkçe-Matematik), MF (Matematik-Fen), TS (Türkçe-Sosyal) ve DİL (Yabancı Dil)’dir. Bu 4 puan türü de kendi içlerinde tekrar puan türlerine ayrılır. Bu puan türlerine yazımızın devamında bahsedeceğiz.

LYS’de adaylar YGS’de ki gibi bütün derslerden değil sadece kendi alanları olan derslerden sınava girecekler. Bu yüzden LYS’de adayların işi YGS’de olduğundan daha kolay. -Üniversiteye yerleşen adayların çoğunluğu LYS puanı ile yerleştiklerinden dolayı bu sınav için “sizi üniversiteye yerleştirecek sınav”da diyebiliriz.- Daha çok bilgiyi ölçen bu sınavda ÖSYM soruların bir kısmını yoruma dayalı olarak hazırlıyor. Yoruma dayalı sorular genelde adayların çoğu tarafından doğru yapıldığından dolayı asıl yarış bilgi soruları üzerinde yapılıyor. Çoğu aday için bu bilgi sorularının anahtarı sadece “ezber yapmaktan” ibaretken kalan  adaylar sistemli bir çalışma ile bilgi sorularının üstesinden geliyor.

Ayrıca YGS’ye oranla LYS çok daha önemli bunun sebebini de LYS Neden Önemli adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

LYS’de 4 farklı puan türü olduğunu ve bu puan türleri de kendi içlerinde tekrar puan türlerine ayrıldığını belirtmiştik. LYS puan türleri kendi içlerinde şu şekilde ayrılmakta:

lys-nedir-hakkinda-bilmen-gerekenler

MF (Matematik-Fen):

Tavsiye Yazı : LYS Matematik Nasıl Çalışılır (Okumak için başlığa tıkla)

MF-1: Matematik ve Geometri netlerinin ağırlıklı olduğu ve yine bu derslerle ilgili bölümlere yerleşilebilen puan türü.

MF-2: Fen netlerinin (Fizik-Kimya-Biyoloji) ağırlıkta olduğu ve MF-1’de olduğu gibi yine bu derslerle ilgili bölümlere yerleşilebilen puan türü.

MF-3: Yine Fen netlerinin (Fizik-Kimya-Biyoloji) ağırlıkta olduğu ve daha çok sağlık alanında ki bölümlerin tercih edilebileceği puan türü. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği…

MF-4: Sayısalcıların yarışının en hararetli olduğu puan türü. Matematik ve Fizik netleri belirleyici olmakta, bu puan türü ile mühendislik ve diğer teknik bölümlerin kontenjanları dolmakta.

Ayrıca MF puan türünde YGS ve LYS derslerinin % olarak etkisini aşağıdaki tabloda detaylıca görebilirsiniz.

Not: Detaylarını görmek istediğiniz puan türünün üzerine tıklayın.(Örn : MF-3)
 YGS TürkçeYGS Sosyal BilimlerYGS Temel MatematikYGS Fen BilimleriLYS MatematikLYS GeometriLYS FizikLYS KimyaLYS Biyoloji
MF-1%11%5%16%8%26%13%10%6%5
MF-2%11%5%11%13%16%7%13%12%12
MF-3%11%7%11%11%13%5%13%14%15
MF-4%11%6%14%9%22%11%13%9%5

TS (Türkçe-Sosyal):

TS-1: Sözel kısmın iki puan türünden biri, Sosyal (Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu) netlerinin ağırlıkta olduğu ve iletişim ağırlıklı bölümlerin yani gazetecilik, radyo televizyon ve sinema, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bölümlerin bulunduğu yine coğrafya ve medya ile alakalı bölümlerin çok tercih edildiği puan türü.

TS-2: TS1’e oranla daha az bahsi geçen ve edebiyat netlerinin ağırlıkta olduğu ve ciddi farklar yarattığı puan türü. Bu puan türünde adaylar daha çok edebiyat öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliğini tercih etmekte ayrıca Türk dili ve edebiyatı ile tarih bölümleri de oldukça revaçta.

Not: Detaylarını görmek istediğiniz puan türünün üzerine tıklayın.(Örn : MF-3)
 YGS TürkçeYGS Sosyal BilimlerYGS Temel MatematikYGS Fen BilimleriLYS Türk Dili ve EdebiyatıLYS Coğrafya-1LYS TarihLYS Coğrafya-2LYS Felsefe Grubu
TS-1%13%12%10%5%15%8%15%7%15
TS-2%18%11%6%5%25%5%15%5%10

TM (Türkçe-Matematik):

TM-1: İktisadi ve idari bilimler fakültelerinde yer alan bölümlerin bulunduğu bu puan türünde ağırlık sırasıyla matematik ve Türk edebiyatı netlerinde.

TM-2: Edebiyat ve Matematik netlerinin hemen hemen eşit olduğu bu puan türünde adaylar sınıf öğretmenliği, uluslar arası ilişkiler, kamu yönetimi gibi bölümlere yerleşebilirler.

TM-3: Geçen sene Hukuk bölümünün TM2’den TM3’e geçmesiyle oldukça gündeme oturan bu puan türünde ağırlık fazlasıyla edebiyat netlerinde.

Detaylarını görmek istediğiniz puan türünün üzerine tıklayın. (Örn: TM-2)
 YGS Türkçe YGS Sosyal Bilimler YGS Temel Matematik YGS Fen Bilimleri LYS Matematik LYS Geometri LYS Türk Dili ve Edebiyatı LYS Coğrafya-1
TM-1 %14 %5 %16 %5 %25 %8 %20 %7
TM-2%14 %7 %14%5 %22 %6 %24 %8
TM-3%15%10%10%5 %18 %5 %28 %4

DİL (Yabancı Dil):

DİL-1: Almanca, Fransızca ve İngilizce dilleri ile alakalı bölümlere tercih yapılabilen ve DİL’cilerin en çok yarıştığı puan türü. Bu puan türünde ağırlık LYS netlerindedir.

DİL-2: Diğer Batı dillerinin tercih edildiği puan türü. Bu puan türünde YGS ve LYS netlerinin değeri eşittir.

DİL-3: Doğu dillerinin tercih edildiği Korece, Japonca ve Arapça, Farsçanın daha çok tercih edildiği puan türü. Bu puan türünde ağırlık YGS’de ve hatta neredeyse yarısı Türkçe netlerindedir. Çok az LYS neti ile istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz.

LYS’de Kaç Sınav Var ?

LYS’de 5 ayrı sınav vardır. Bunlardan sadece başvuru yaptıklarınıza girebilir ve girdiğiniz sınav sonucunda puan türleriniz hesaplanır.

LYS-1 : Matematik ve Geometri sorularından oluşan sınavdır. MF veya TM puanı ile tercih yapacak kişilerin bu sınava katılması gerekmektedir.

LYS-2 : Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinin sınavıdır. Yani kısacası Fen Bilimleri diyebileceğimiz sınava sadece MF puanı ile tercih yapacak öğrencilerin girmesi gerekmektedir.

LYS-3 : Edebiyat ve Coğrafya-1 sorularından oluşan sınavdır. TM ve TS puanı ile tercih yapacak öğrencilerin bu sınava katılması gerekmektedir.

LYS-4 : Sosyal Bilimler sınavı da denilmektedir. Tarih, Coğrafya-2, Felsefe ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi testlerinden oluşur. TS puan türü ile üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin sınava girmesi gerekmektedir.

LYS-5 : Yabancı dil sınavı olarak bilinmektedir. İngilizce, Almanca ve Fransızca testlerini içerir. Bu sınava da Dil puanı ile tercih yapacak adayların girmesi gerekmektedir.

SINAV SÜRELERİ VE SORU SAYILARI

Her bir Lisans Yerleştirme Sınavının süresi ve soru sayısı farklıdır.
MF ve TM puan türünde LYS-1 için 50 Matematik, 30 Geometri sorusu vardır ve sınav süresi Matematik için 75, Geometri için 60 dakika yani toplam 135 dakikadır.

MF puan türünün diğer sınavı olan LYS-2’de 30 Fizik, 30 Kimya ve 30 Biyoloji sorusu bulunmakta ve her sınav için adaylara 45 dakika sınav süresi verilmektedir. Yani toplam 135 dakika.

TS puan türü için gerekli ilk sınav olan LYS-3’te 56 Edebiyat ve 24 Coğrafya sorusu yer almakta. Edebiyat için 85 dakika, Coğrafya için 35 dakika ayrılmıştır, toplam süre 120 dakikadır.

TS puan türünün ikinci sınavında yani LYS-4’te aynı LYS-2 gibi 3 ders bulunmakta fakat sorular sayıları ile sınav süreleri birbirinden farklıdır. LYS-4’te 44 Tarih sorusu için 65, 14 Coğrafya sorusu için 20, 32 Felsefe grubu (Psikoloji 8 soru, Sosyoloji 8 soru, Mantık 8 soru, DİKAB 8 soru) sorusu için 50 dakika ayrılmakta.

DİL sınavı adayın tercihine göre 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Adaylar İngilizce, Almanca veya Fransızca sınavından birine girebilecekler, her sınav için 80 soru sorulmakta ve 120 dakika verilmekte.

LYS Konuları Neler ?

LYS daha çok ezbere dayalı bir sınav sistemi olduğunu yazı içinde daha öncede vurgulamıştık. Hal böyle olunca sistemli çalışmak çok daha önemli bir hal kazanıyor. Bunun için sizlere daha önce 2016 LYS Konuları Ve 2015 Çıkmış Soru Dağılımı adlı bir yazı paylaşmıştık. Burada tüm konuları ve dersler hakkında ipuçlarını görebilirsiniz.

NOTLAR:

Coğrafya dersi LYS-3 sınavında Coğrafya-1, LYS-4 sınavında Coğrafya-2 şeklinde ayrılmıştır.

Felsefe grubunda yer alan 8 DİKAB (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorusuna alternatif olarak 8 Felsefe sorusu sorulmuştur. Bu daha önce DİKAB dersinden muaf olanlar için yapılmakta. Bu 8 Felsefe sorusu da kendi içinde 3 Psikoloji, 3 Sosyoloji, 2 Mantık sorusu şeklinde ayrılmaktadır.

Genel olarak bakıldığı zaman ham puanın büyük çoğunluğu LYS netleri belirlemekte, LYS’ye iyi hazırlanmalı fakat YGS’de boş geçilmemeli. Ayrıca diploma puanı da ham puana eklenerek yerleştirme puanını oluşturmakta. Bu lise başarısının da önemini göstermekte.

Adayın herhangi bir puan türünden netinin hesaplanabilmesi için o puan türünün herhangi iki sınavından en az 0,5 net yapması gerekmektedir.

Geçtiğimiz sene sınava girdikten sonra herhangi bir tercihte bulunup ve üniversite kazanan öğrencilerin bu sene okuldan gelen puan yarıya inecektir. Yani geçen sene okuldan 40 puan geldiyse bu sene 20 puan gelecektir.

Okul birincileri bu hakka sadece bir senen sahiptir.Yani 2016 yılında mezun olan biri seneye okul birinciliği kontenjanına yerleşemez.

ÖSYM’nin YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLER:

ÖSYM artık sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihleri de takvime ekleyecek. Buna göre LYS sonuçları sınavlardan 22 gün sonra hesaplanacak.

Mühendislik başarı sırası barajı 240.000, mimarlık başarı sırası barajı ise 200.000 olarak belirlendi ayrıca geçtiğimiz sene hukuk başarı sırası barajı 150.000, tıp başarı sırası barajı ise 40.000 olarak belirlenmişti.

Tercih listesindeki üst limit 30’dan 24’e çekildi.

Meslek liseleri artık OBP yani ek katsayısı alamayacaklar, bu durum sadece 30 Mart 2012 yılından itibaren meslek lisesine kayıt olanlar için geçerli.

LYS kayıt ücretleri ise zamlanarak 30 TL’den 35 TL’ye çıkartıldı.Ayrıca LYS ne zaman diyenler için;

LYS 2016 Sınav Tarihleri : 

LYS-4: 18 HAZİRAN
LYS-1: 19 HAZİRAN
LYS-2 ve LYS-5: 25 HAZİRAN (LYS-5 ÖĞLEDEN SONRA)
LYS-3: 26 HAZİRAN

SONUÇLAR: 18 TEMMUZ’DA

Merak Ettiğiniz Soruları Sorun 

Sınav dönemi, üniversite hayatı veya meslek seçimi hakkında aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilmeniz için Meslek Hocam olarak Soru-Cevap kısmı oluşturduk. Buraya tıklayarak sizde aklınıza takılanları hemen sorabilir veya bildiklerinizi cevaplayabilirsiniz.

 

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here