Matematikte ve Geometride Hızlanmak

0
1402
Matematikte ve Geometride Hızlanmak

Matematik ve geometri çözmeye başladınız ve sağlam bir temel oluşturdunuz ancak hala matematikte ve geometride istediğiniz hıza ulaşamadınız mı? Biraz hızlanmaya çalıştığınızda ise hatalar mı yapmaya başladınız? Haliyle tabi gerilmeye başladınız. Gerilmeye hiç lüzum yok çünkü bu çok normal.

Hatayı ilk kendinizde aramak gerek o konuları gerçekten bitirdiniz mi bakın. Eğer eminseniz hangi soru tiplerinde daha yavaşsınız veya daha yanlış yapmışsınız bunlara bakın ve o konuyu tekrar edin. Eksiklerinizi biraz daha iyi göreceksiniz.

Matematikte ve Geometride Hızlanmak

Sanıldığının aksine matematikte ve geometride konuyu tamamlamak hızlı olmak için yeterli değil. Bunun sebebi bunun yalnızca bilgi değil bir kalem uğraşı da gerektirmesi. Türkçe dersinde paragraf soruları çözdüğünüzü varsayalım. Koca paragrafı okuyup anlamanız ve yorumlayıp doğru şıkkı bulmanız gerekiyor. Yapılacak ne kadar çok şey varmış gibi görünse de bunları zaten matematik ve geometride yapıyorsunuz. Örneğin matematikteki problemler konusu en bariz örneğidir. Eğer bir problem sorusunu okuyup anlamazsanız onu sittin sene çözemezsiniz.

Annenin yaşını çocuklardan küçükte bulursunuz, herkesin parasının toplamını sıfıra eşitte bulunursunuz. Ya da geometri pek çok öğrenci de gözlemlediğim şey şu asla yanı okumuyorlar. Çok ciddiyim yanda ne tür bilgiler olduğuna bakmayı unutarak soruya gömülen ve doğal olarak işin içinden çıkamayan o kadar çok öğrenci var ki. Matematik ve geometrideki sorunumuz genel olarak okumamak okusak da anlamamak. Sevgili arkadaşlar sorularda size verilen bilgiler asla boşuna değildir. Yavaşlığınızın ve yanlışlarınız buradan olabilir. Lütfen buna dikkat edin.

Matematikte ve Geometride Nasıl Hızlı Soru Çözülür?

‘Ben sorulardan her şeyi tastamam yapıyorum ama yine de yavaşım.’ Diyorsanız sizin eksikliğiniz az soru çözmek ve ya yeterli miktarda farklı soru tipi görmemek olabilir. Bir konunun bir soru tipinde çok uzmanlaşmış hatta gözünüz kapalı şıkkı işaretleyecek duruma bile gelmiş olabilirsiniz ancak sınavda her zaman sizin çalışmadığınız diğer soru tipini sorarlar. En iyi soru kaynağı ise bu konuda ÖSYM’dir. 1990’larda bile çıksa hatta 1980’lerde fark etmez bulun ve çözün onu, tabi bunlarla yetinmeyip farklı kaynaklardan da pratiğinizi güzel yapın. Matematikte ve Geometride Hızlanmak hakkında yazdıklarımıza güvenir ve dediklerimizi yaparsanız başarılı olamama gibi bir durumunuz olmaz. Her öğrenciye başarılar diliyoruz.

Okumadan geçme: TYT AYT Orta Seviye Geometri Soru Bankası Önerileri

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here