Bütünleme Sınavı (Büt) Nedir?

0
575
Bütünleme Sınavı Nedir?

Büt ne demek? Etrafınızda üniversiteye gidenler varsa bütünlemeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda “Peki bu bütünleme sınavı nedir? ” ya da “Ne zaman bütünlemeye kalırız?” benzeri birçok soruyu cevaplıyoruz. Bütünleme sınavı final sınavından aldığı puan sonucunda başarısız olan ya da mazereti sebebiyle final sınavına giremeyen öğrencilere dersten geçmek için bir sınav hakkı daha veren sınavdır. Her öğrenci bütünleme sınavına giremez. Bütünleme sınavına girebilmek için devamsızlıktan kalmamış olmanız ve dersten geçer not almamanız gerekiyor. Eğer bu iki şartı sağlamıyorsanız bütünleme sınavına girebilirsiniz.

Bütünleme Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Bütünleme sınavları final sınavlarının ardından yapılır. Dersten geçer not almanız halinde bütünleme sınavına not yükseltmek için giremezsiniz. Bütünleme sınavına girmek için herhangi bir dilekçe veya harç ödemesi yapmanız gerekmez. Dönem içerisinde almadığınız bir dersten bütünleme sınavına giremezsiniz. Birçok öğrenci dersi daha yüksek bir notla geçmek için bütünleme sınavına bırakmaktadır. Bir bakıma işlerini şansa bırakıyorlar. Çünkü hocalar genellikle bütünleme sınavında soru zorluk derecelerini arttırırlar. Notunuzu yüksek tutmak için gireceğiniz sınav notunuzu düşürebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

Bütünleme sınavının diğer sınavlardan hiçbir farkı yoktur. Dersi geçmeniz için size tanınan son bir şanstır. Bütünleme sınavında aldığınız not final notunuzun yerine geçmektedir. Bütünleme sınavınız ile vize notunuzun ortalaması dersi geçmenize yetiyorsa dersi geçersiniz. Her üniversite kendi bütünleme sınavlarını resmi web sitesinde duyurur. Öğrenim aldığınız üniversite dışında ki başka bir üniversitenin bütünleme sınavına giremezsiniz. Eğer bütünleme sınavına kalacak gibiyseniz ve memleketinizden farklı bir şehirde okuyorsanız eve dönmek için acele etmeseniz iyi olur.

Sınırlama Var Mı?

Bütünleme sınavına girmek için ders sınırlaması yoktur. Yani bir dersten de kalsanız yedi dersten de kalsanız dersi vermek zorundasınız. Kaldığınız tüm derslerden bütünleme sınavına girebilirsiniz. Bütünleme sınavlarının final sınavının bir telafisi olarak yapıldığını söylemiştik. Ancak bütünleme sınavının bir telafisi yoktur. Eğer son dönemde üniversitenizi değiştirdiyseniz ve eski okulunuzda bir ders kaldıysa yeni okulunuzda o dersi almadığınız sürece bütünleme sınavına giremezsiniz. Bütünleme kuralları her okulda farklılık göstermektedir. Okulunuz ile ilgili bilgiyi okulunuzun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bütünleme Sınavı Nedir? sorusuna yanıt verdiğimiz bu rehber yazımızdan

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here