Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Burak Bayram Röportajı

0
2643

1-) Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce biraz Burak Bayram’ı tanıyabilir miyiz?

Tabi ki. Ben Burak Bayram. Şu anda Kütahya Dumlupınar Üniversite’sinde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak eğitim görüyorum. Aynı zamanda Youtube’da programlama & tasarım videoları hazırladığım bir kanalım bulunmaktadır. Bunlara ilaveten bir yılı aşkın süredir Microsoft’ta Student Partner olarak yer alıyorum. Ayrıca Blesh adlı şirkette stajyer olarak uzaktan çalışıyorum.

2-) Bilgisayar mühendisliği hakkında herkesin az çok bilgisi var. Fakat biz her işi uzmanlarından öğrenmeyi seviyoruz. Bu yüzden bize biraz okuduğun bölümden bahseder misin?

Okuduğum bölümde ilk olarak söyleyeyim, format atmayı öğretmiyorlar :) Bilgisayar Mühendisliğinde sadece programlama öğrenmiyoruz bunun yanında donanım alanına da yönlendiriliyoruz. İlk seneler ortak derslerimiz fizik ve matematik üstüne kurulu. 3.sınıftan sonra ise gerçek bilgisayar ile alakalı derslerimiz tüm haftalık programımızı kaplamış oluyor.
3-) Herkes üniversite tercihlerini belli sebepler doğrultusunda yapıyor. Peki, seni bu süreçte Bilgisayar Mühendisliğine iten sebepler nelerdi?

Aslında benim Bilgisayar Mühendisliğini seçme serüvenim farklı bir olay. Pilot olmak istiyordum. Pilot eğitimi alabilmek için ödenecek ücret fazla olduğu için. Türk Hava Yollarının ücretsiz kursuna gitmek istiyordum. O zamanlar mühendislik bölümlerinden aday alıyorlardı eğitmen için. Bende kendime böyle bir A planı kurmuştum. Bu hayalimi gerçekleştiremezsem B planı olarak mühendis olurum diyordum. Ama sonrasında okuduğum alan daha fazla ilgimi çekmeye ve başarılı olmaya başlayınca pilotluk hayalime bir süreliğine ara verme kararı aldım.

4-) Bilgisayar Mühendislerine verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatın olsa neleri değiştirirdin ?

Dersleri slayttan anlatma olayını tamamen kaldırırdım. Çünkü mühendisler özellikle Bilgisayar mühendisleri bolca pratik yapmak zorundalar. Slaytta anlatılan konu bir süre sonra uçup gidiyor. Kendinizi sürekli güncel tutmak zorundasınız ve yeni bilgilere açık olmak zorundasınız.

bilgisayar-mühendisi-röportaji

5-) Mühendislikler genelde zorlukları ile vurgulanır. Peki, senin şuana kadar en çok zorlandığın ders hangisi oldu?

Sayısal derslerin hepsi açıkçası. Ama özellikle Devre Teorileri ve Lojik Tasarım dersleri bizi bitirdi. Bu derslerde genelde donanıma yönelik eğitimler alıyoruz. Ve bolca ezber yapmamız gerekiyor. Bu ezberin yanında bolca soru çözmez iseniz, karşınıza çıkabilecek bin bir türlü soru çeşidine yenik düşebilirsiniz.

6-) Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği sık sık kıyaslanan iki bölüm. Peki, bu bölümleri birbirinden ayıran noktalar neler?

Yazılım, programlamaya odaklı bir bölümdür, Bilgisayar Mühendisliği ise yazılım ile birlikte donanımında bolca hissedildiği, derslerde donanıma da yer verildiği bir bölüm.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here