Genç Türkiye Zirvesi Nedir? GTZ Hakkında Merak Edilen Her Şey

0
2900

Üniversite öğrencilerini geleceğe daha iyi hazırlayabilmek adına hemen hemen ülkemizin her bölgesinde belli başlı etkinlikler yapılıyor. Bunlara en güzel örneklerden biri olan Genç Türkiye Zirvesi bu yıl 5. kez kapılarını yine üniversite öğrencileri ve profesyonelleri bir araya getirmek için açıyor.

Genç Türkiye Zirvesi Nedir?

Genç Türkiye Zirvesi 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ortaklığı ile Türkiye’nin 81 ilinden ve 165 ülkeden yaklaşık 3000 seçilmiş öğrenciyi bir araya getiren bir etkinlik. Peki bu etkinliğin konusu nedir?

Her yıl farklı bir slogan ve farklı konuların ele alındığı GTZ’de geçtiğimiz yılda “Türkiye’nin Geleceği Bilgi Gençliği” sloganı ile girişimcilik kavramını ele aldı.İki gün boyunca elliyi aşkın konuşmacının gençlere seslendiği etkinlikte aynı zamanda yeni nesil teknolojilerin, ürünlerin tanıtıldığı Gençlik Fuarı ve etkinliğe renk katan Akademi Ödülleri gibi törenlerde oldu.

Birçok siyasi, yazar, girişimci ve ünlü kişinin katıldığı etkinlikte aynı zamanda başta da belirttiğimiz gibi 81 il ve 165 ülkeden kişiler ile tanışıp sosyalleşme imkanı gençlere sunuluyor.genc-turkiye-zirvesi-ne

Genç Türkiye Zirvesine Nasıl Katılabilirim ?

Genç Türkiye Zirvesi iki aşamadan oluşuyor. İlk aşama bu yıl yani 2017 GTZ için 26 Aralık – 2016 / 26 Mart 2017 tarihlerinde başvuru formunu doldurma ile başlıyor. Daha sonrasında başvuru formunun incelenmesi ile ikinci aşamaya geçenlerin 2. aşamada kesin kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Bu süreçten sonra kesin kayıt yaptırarak dışarıdan katılacak öğrenciler için bilet bilgileri iletilecek ve ardından İstanbul’da otogara indiğiniz zaman sizi bir ekip karşılayarak gideceğiniz otele kadar eşlik edecek.Sonrasında yine dışarıdan gelen öğrenciler için sabah etkinlik alanına gitmeleri için akşamda otellere dönmeleri için servisler oluyor. Yani ben İstanbul’a yabancıyım diye düşünenler bu durumu dert etmelerine gerek yok.

genc-turkiye-zirvesi

 

Soru – Cevap

Bu bölümde de GTZ hakkında merak edilen soruların cevabını vereceğiz.

1-) GTZ katılım ücretli mi?

Cvp : Genç Türkiye Zirvesi 2016 yılı katılımları ücretliydi. Yine yüksek ihtimal ile bu senede durum aynı olacaktır. Ücret olarak şehir dışından katılanlar 100 TL, şehir içinden katılanlar ise 45 TL ödemesi gerekiyordu. Fakat belirttiğimiz gibi bu geçtiğimiz senenin fiyatları.

2-) Katılım ücretine neler dahil?

Cvp : Bu sorunun cevabı yine şehir dışından ve şehir içinden katılanlar için farklılık gösteriyor.

Şehir içinden katılan öğrenciler ödediği ücret karşılığında etkinlik alanına girebilir ve sunulan yemek gibi tüm imkanlardan özgürce yararlanabilir. Ayrıca şehir içinden katılan öğrenciler için maalesef servisin bulunmadığını hatırlatalım.

Şehir dışından katılan öğrenciler için ise yol ücreti, konaklama ve yemek ücrete dahil oluyor. Yani kısacası şehir dışından geliyorsanız keyfi harcamaların dışında herhangi bir ücret ödenmiyor.

3-) Sertifika veriliyor mu?

Cvp : Tüm etkinliklere katılanlara son gün katılım sertifikası veriliyor.

4-) Etkinlik kaç gün sürüyor?

Etkinlik her ne kadar 3 gün olarak gözükse de aslından 2 günden oluşuyor. Peki, nasıl? Şehir içinden katılanlar için fuar alanında iki gün etkinlik var fakat şehir dışından veya ülke dışından katılan öğrenciler için İstanbul’u gezdirmeye yönelik kültürel gezide bir gün sürüyor. Yani yine cevap iki durumda da farklı oluyor.

Ayrıca şehir dışından katılanlar genellikle bir gün önceden otele yerleştirildiğini unutmayın.

Son olarak

Üniversite hayatında gerek Genç Türkiye Zirvesi olsun gerekse daha önce bahsettiğimiz İnovaTİM gibi kulüpler olsun size hem sosyal anlamda hemde bilgi anlamında birçok şey katacaktır. Bu yüzden size en büyük tavsiyemiz şiddetle bu tarz etkinlikleri kaçırmamanız ve haberdar olmak için Meslek Hocam’ı  takip etmeyi unutmamınız. Ayrıca yukarıda ki video ile Genç Türkiye Zirvesi’ne genel olarak kolayca göz gezdirebilirsiniz.

Tavsiye Yazı : İnovaTİM Nedir? | İnovaTİM Hakkında Merak Edilenler

Genç Türkiye Zirvesi hakkında senin düşüncelerin neler?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here