Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Çalışabilirim ?

19
39515

Saatlerce ders çalışsanız da aklınızda hiçbir şey kalmıyor yada derse başladıktan bir iki dakika sonra kendinizi hayaller dünyasında buluyorsanız büyük bir ihtimal ile ders çalışma noktasında eksik yaptığınız şeyler var. Bu sorunlar genelde kişiden kişiye değişse de aslında derse odaklanamayan kişilerin verimli ders çalışabilmeleri için yapacakları şeylerin başında ilk olarak sorunu tespit ederek ortadan kaldırmak bulunuyor. Biz de bu yazımızda ilk olarak derse odaklanamıyorum diyen öğrencilerimizin sebeplerini bulup çözmenize yardımcı olacağız. Ardından ise ekstra olarak nasıl verimli ders çalışabilirim konusu üzerinde duracağız.Ama ilk önce konsantrasyon nedir ona bakalım.

TDK gibi tanımaları bir kenara bırakırsak aslında konsantrasyon dikkat dağıtacak etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra ortaya çıkan bir durum olarak düşünebiliriz. Bunu aklımızın bir köşesinde tuttuktan sonra derse neden odaklanamıyoruz onlara bir bakalım.

Ruhsal Bunalım

Maalesef derse odaklanamayan kişilerin büyük bir çoğunluğu ruhsal sebeplerden dolayı bunu yaşıyor. Peki bu durumlar neler olabilir? Aslında bu duruma kesinlikle net bir cevap bulamayız çünkü herkesin farklı bir yaşantısı ve farklı sorunları var. Bunlar aile içi olaylardan tutunda yaptığınız bir işe kadar gidebilir. Mesela kişisel bir örnek vermek gerekirse ben ders çalışmadan önce aklımda olan bir şeyi yapamazsam derse %99 odaklanamıyorum. Sürekli olarak o işi hayal ederek sadece test kitapları ile kesişiyoruz. Bunun çözümü ise kendime bir öncelik sırası çıkartmak ve bunları hallettikten sonra derse oturmak olarak belirledim. Fakat dediğim gibi herkesin farklı bir yaşantısı var bu yüzden sizin doğanız farklı olduğu için belkide dersin sonunda bu işi yaparak kendiniz ödüllendirmek çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Ama önce sorunu tespit etme aşamasını geçmeniz gerekiyor. Burada da kendinizi objektif olarak yargılamaya dikkat edin ve sorunu bulduktan sonra çözüm bulmaya çalışın.

Çevre Baskısı – Stres

Sınav dönemi maalesef stresin öğrencilerde tavan yaptığı bir dönem. Birde buna aile baskısı katılınca tam bir ders çalışmama durumu ortaya çıkıyor. Bu durum en tehlikelisi çünkü burada öğrenci kendisinden daha çok çevresinde ki kişilerin, ailesinin ne diyeceğini düşünüyor. Çözüm ise basit. Biraz oturup bazı sorulara cevap aramak ve bunu bilinç altınıza oturtmak yeterli olacaktır. Örneğin kim için ve neden okuduğunuzu cevaplayın. Bu sorulara cevabınız “kendim ve kendi geleceğim” için ise çevrenizdeki kişileri neden kendinizden daha fazla düşünüyorsunuz? Bu durum çok daha uzun bir konu olduğu için talebiniz olursa başka bir yazıya erteliyorum.

Tavsiye Yazı : Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata

Düzensizlik

Gece ile gündüzü karıştırdığımız sınav döneminde ister istemez bünyemiz yorgun düşüyor. Öyle ki  bu durum belli bir süreden sonra ciddi anlamda bizi sağlık açısından etkiliyor. Bunlara en güzel örnek uykusuz olarak dersleri anlamamızın zorlaşması. Bu yüzden ders çalışmak için kendinizi fazla uykusuz bırakmak, geceleri değilde gündüz saatlerinde uyumak gibi durumlar sizin odaklanmanıza engel olabilir. Peki ben gece çalışabiliyorum diyenler ne yapsın? Aslında gece ders çalışmak birçok öğrencinin ortamın sessiz olmasından dolayı tercih ettiği durum. Fakat bunu sürekli yapmak biraz sağlıksız olabiliyor. Unutmayın ki geceleri uyumak çok daha verimli. Bunun için erken yatıp gece 3-4 gibi kalkarak veya haftada en az 2 gece uyuyarak kendi bünyenizi rahatlatabilirsiniz.

derse-odaklanamiyorum

Duygusal İlişkiler

İşte en kötü durum. Her şeye çözüm bulduk ama buna bulamadık. Şaka şaka bununda çözümü var ama her şeyden önce bunu çözmeyi kafanıza koymanız gerekiyor. Şimdi duygusal ilişkilerde en belirgin iki çeşide odaklanalım.

1-) Platonik

Platonik aşıklar genellikle karşı tarafa duygularını söyleyemediği için sevilmediğini düşünüyor. Eğer sizde de durum böyleyse klasik bir tabirle “Seviyorsan git konuş bence” diyorum. Kalbinizde o sevgiyi tutup turşusunu kurmayın. Gidin konuşun olursa mutlu olmazsa huzurlu olun. En fazla iki gün acısını çekip yola devam edersiniz. Ama insanların en çok pişmanlık çektikleri olaylar yaşadıkları değil yaşayamadıkları. Bu yüzden her şey olacağına varır diyerek bu konuya nokta koyuyorum.

2-) Biz Birbirimizi Seviyoruz !

Bu durumda tehlikeli. Birbirini deliler gibi seven çiftlerimiz gece gündüz birbirlerini gördükleri yetmezmiş gibi her fırsatta mesajlaşıyor. Peki ders ne oldu? Bu durum şaka ile karışık olsa da maalesef yeni jenerasyonu dersten alı koyan en büyük neden.Ciddi anlamda duygularınıza engel olamadığınızın ve kalbin söz dinlemediğini bilsem de önünüzde ki bir sene boyunca bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerekiyor. Örneğin günlük kendinize konuşma saatleri koyabilirsiniz. Mesela öğlen 1 ile 2 arası hem konuşun hemde yemeğinizi yiyin, ayrıca dinlenin. Veya çok beraber vakit geçirmek istiyorsanız aynı konulara çalışıp birbirinize anlatın. Burada anlatmak istediğimiz birbirinizin geleceğine zarar vermektense fayda sağlamaya çalışın. Meslek Hocam’da çözülmeyecek bir sorun yok gençler ! :)

Başaramıyorum Duygusu

Özellikle denemelerde düşük netler gelince öğrenci milleti olarak hırs yapmaktansa dersleri boşluyor kısacası işin kolayına kaçıyoruz.Bu durum zincirleme yaparak diğer denemelerde de düşüşe geçmemizi ve en son ciddi olarak çalışmayı bırakmamıza kadar gidebiliyor. Bu yüzden denemelerden sonra “daha çok çalışmanız” gerektiğini kendinize sürekli hatırlatın. Dersin başına oturduğunuz en basit hali ile sınıfınızda sizden daha iyi olan kişileri hedefleyin yada puan hedefleyin. Bunun doğrultusunda çalışın.Sınav sürecinde pes etmek yolun sonu demek unutmayın.Ayırca bir deneme bakarak moral bozmayın çünkü denemelerin zorluk seviyeleri var ve denemelerin yapılma amacı eksik konularınızı tespit etmek. Sizde eksikliklerinizi tespit ederek onların üzerine yoğunlaşın.

Tavsiye Yazı : Netlerim Artmıyor Nasıl Arttırabilirim ?

Çalışma Ortamınız Önemli

Bazen siz kendinizi hazır hissetseniz de çalışma ortamınız buna müsaade etmez. Bu yüzden çalışma alanınızı en iyi şekilde düzenleyin. Peki bunun nasıl yapacağım diyorsanız işe ilk olarak gereksiz ve dikkatinizi dağıtacak her şeyi ortadan kaldırmak ile başlayın. Poster, dergiler, telefon, tablet gibi gibi…. Ama burada ki en önemli kısım telefonlar. Maalesef telefonlar en çok dikkatimizi dağıtan etken. Bu yüzden ders çalışmadan önce telefonunuzu sessize alarak uzak bir noktaya koyun. Bunun dışında odanızın ne sıcak nede soğuk olmasına dikkat edin. Unutmadan çalışmaya başlamadan önce sadece ihtiyacınız olan kitapları masanızın üzerine diğerlerine de yakın mesafede bir yere bırakın. Birde sürekli olarak kalkmamanız için tok karına (ne çok yiyin nede aç kalın) ve yanınıza bir şişe su alarak çalışmaya başlayın. Bunun dışında sandalyenizin ne çok rahat nede çok rahatsız edici olmasın. Ayrıca mümkünü varsa çalışma masanız üzerinde sadece ders çalışın. Daha önceleri masanızda oyun oynamak, yemek yemek gibi aktiviteler yaptıysanız ders esnasında da ister istemez bilinç altınız bunları size hatırlatacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca bu gibi durumlardan kaçının.

En Verimli Saati Keşfedin

Öğrencilerin diğer büyük bir yanılgısı maalesef çok ders çalışma ile verimli ders çalışma arasında ki ayrımı yapamamaları.Her insanın beyninin daha fazla çalıştığı belli zaman dilimleri oluyor. Bu dilimler keşfedip sürekli aynı zaman diliminde ders çalışmaya başlamadığınız zaman bünyeniz yavaş yavaş bu duruma alışarak sizi o saatler arasında ders çalışmak için uyaracaktır. Bu durum size çok daha verimli ders çalışmanın önünü açacak ama sabredip çalışmanız burada ki en önemli kısım.

Son Olarak

Bu yazımızda önce kendimden sonra çevremdeki kişilerden yola çıkarak neden derse odaklanamadığımız ve verimli ders çalışma yollarını anlattık. Herkesin yaşantısının ve sorunlarının farklı olabileceğinin farkında olarak genel durumlardan bahsettik. Sizin daha farklı sorunlarınız varsa buradan diğer rehber yazılarımızı okuyarak sorularınıza cevap arayabilir veya bize yorum kısımından sorularınızı sorabilirsiniz. Hayallerinize ulaşabilmeniz dileği ile…

Tavsiye Yazılar 

19 Yorum

 1. Ben okuyorum belki 10 kez ama anlamiyorum anlamadikcada pes ediyorum beynimin icinde sanki bisey var gibi bi türlü anlamiyorum napmam lazim yardim ederseniz tesekkur ederim derslerim hep sözel bu arada

  • Merhaba daha önce hazırladığımız 8 Madde İle Sözel Dersler Nasıl Çalışılır adlı yazımızı okumadıysan buraya tıklayarak okuyabilirsin. Ardından bu yöntemler de işine yaramadıysa yorum olarak belirtmen yeterli :)

 2. Hocam ben tüm yazıları okudum mezun biraz hafızası gerileyen biriyim. Fazla odaklanamiyorum derslere sıkılıyorum bide tarihi ne yapsam etsem olmuyor. Benden başka bana kimse inanmıyor sevdiğim bile yapamazsın vazgeç diyor :(

 3. Hocam ben dersleri pür dikkat dinliyorum ve klasik sınavlarda hiçbir sıkıntım yok, genelde 85-100 arası alıyorum. Fakat gel gelelim test sınavlarım düşüyor. Örneğin ilk klasik Psikoloji sınavım 90 iken ikinci olan test 72 gelmiş. Edebiyat klasikken 87 testken 80 gelmiş. Hedefim bu dönem 90 ile takdir almaktı fakat bu test sınavlarından notum 84’e kadar düştü. Ne yapabilirim ?

  • Merhaba Ozan, bu durum snavlardan kaynaklı da olabilir. Malum konuların hem aynı olmaması hemde hocaların daha zor sorması ihtimallerini de göz önünde bulundur. Bunun dışında sorunun test olması ise bu durumun üstesinde gelmek için bol bol test çözmelisin ayrıca kendine özgü test çözme yöntemleri geliştirebilirsin. Hakkında hayırlısı olmasının dileği ile kolay gelsin.

   • bizim sınıf testde düşük alınca hoca birgün dediki testlere dikkatinizi vermiyosunuz yani diger konularla daha ilgi gösteriyosunuz demişti haklı test konularına gelince çözemiyorum ama normal konu olunca çözebiliyorum

 4. ben kendime bir program hazırlıyorum ona göre haraket edeceğim diyorum ama 1-2 gün sonra yapmayı önemsemiyorum ders çalışırken bile çok sıkılıyorum tam ders çalışma isteğim geldiğinde zor sorular çıkıyor ve o anda sıkılıyorum napacağım hakkında en ufak fikrim yok bana yardım ederseniz sevinirim :)))

 5. hocam ben TEOG öğrencisiyim ama bir türlü derslere kendimi veremiyorum bazen 6-7 saat çalıştığım bile oluyor ama tüm çalışmalarımın karşılımı alamıyorum sonra morelim bozuluyor ve ders çalışamıyorum bide TEOG 2 de başarılı olacağımı bir türlü düşünemiyorum ve benim arkadaşım benden yüksek almışsa ailem sen neden alamadın diyor hocam bunlar için ne yapmalıyım birde ben ktap okuyamıyorum okusam hemen sıkılıyorum ve odaklanamıyorum okuduğumdan anlamıyorum ne yapmalıyım ?lütfen yardım edin birde benim sözelim iyi ve ben sözel okumak istiyorum ama gelecekte sözel ile nasıl bir iyi bir meslek sahibi olutum?

  • Merhabalar Sena, birçok öğrenci saatlerce çalışmanın verimli çalışmak anlamına geldiğini düşünüyor fakat maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Senini içinde bu durum geçerli yani 6-7 saat çalışmana rağmen anlattığın kadarı ile maalesef verimli çalışmıyorsun. Peki, nedir bu verimli ders çalışmak dersen hemen cevaplayalım. Aslında en kısa hali ile verimli ders çalışmak sadece derse odaklanarak çalışmak.Yani bir yandan son ses müzik açıp bir yanda telefon varken yada aklını kurcalayan bir sürü şey varken verimli çalışman pek mümkün olmaz o yüzden neden verimli çalışamadığını öncelikle sorgulaman gerekli.Diğer bir kısıma gelecek olursak başarılı olacağımı düşünmüyorum diyorsun zaten bunu yaparak sınav adına 2-3 adım geriden başlamış oluyorsun. Eğer aklında gerçekten kazanmak yoksa kazanamazsın o yüzden böyle boş düşünceler ile kendini doldurmak yerine gerçekten başaracağına inanarak azimli çalışman gerekli. Bu olumsuz düşünceler sana faydadan çok zarar sağlar. Kitap okuma noktasında ise en iyi yol ilgini çeken konulara yönelmen. Bunun için yine kendinin neden hoşlandığına karar vermen gerekiyor. Sözel, sayısal veya eşit ağırlık için ise şu durumda hangi derslerde başarılı olduğunu göz önünde bulundurarak karar verebilirsin. Aynı şekilde sözel alanda bölüm kaygısı olabilir bu yüzden olabildiğince tercihinin eşit ağırlık veya sayısaldan olmasına dikkat etmeni tavsiye ederiz, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 6. hocam ben de TEOG öğrencisiyim çalışmaya motivasyonlu başlıyorum ama soruları çözemeyince çok sinir oluyorum . Bazen pes etmeden çalışıyorum ama alıma hep okuldaki olaylar veya sorunlarım aklıma geliyo ve hiç ders çalışasım gelmiyo masam düzenli telefonum zaten yok herşeyi yaptım olmuyo başka neler yapabilirim?

 7. Hocam bir iştahla ders çalışmaya basliyorum ve bu sınavı kazanmayi cok istiyorum ama derse oturunca hele de konular sıkıcıysa not alsamda kafama girmiyor sanki dersi yarim birakiyorum sonra sandalyede oturup bunun üstesinden nasıl gelecegim diye kara kara dusunmeye basliyorum
  Sizce ne yapmaliyim ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here