İmalat Mühendisliği Öğrencisi Ali Yiğit Ay Röportajı

0
2038

1-) Merhaba, ilk etapta imalat mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ismim ALİ YİĞİT soy ismim AY . 28.06.1993 Bursa Nilüfer doğumluyum. Babam lisede kimya annen ise lisede resim öğretmenidir. İlk öğretimimi Demirtaş Paşa İlköğretim okulunda okudum Ali Osman Sönmez Anadolu Teknik Lisesinde devam ederek endüstriyel otomasyon Bölümünün endüstriyel kontrol alanında eğitim aldım. Daha sonra Karabük Üniversitesi imalat mühendisliği döküm alanında eğitimime devam etmekteyim.. Son Sınıf öğrencisiyim.(yani umarım :D) eğitimime kişisel gelişim adı altında vücut dili beden hareketleri, etkili iletişim, etkili sorun çözme , insan psikolojisi ve toplum ve fabrika yönetiminde liderlik gibi eğitimler ve bu eğitimlerin yanında kalite , kalite ve kontrol gibi sertifikalar aldım. Kariyerimin devamında yüksek lisans ve daha sorasında özel sektörde değerlendirmeyi düşünüyorum.

2-) İmalat mühendisliği günümüzde mühendislikler arasında çok popüler diyebileceğimiz bir bölüm değil. Peki bu durumda sizin bu bölümü tercih etmenizin sebebi nedir?

İmalat mühendisliği henüz çok yeni bir bölüm bu yüzden adaylar tarafından mezun olduklarında Nerede? Hangi işlerde? çalışacaklarını bilmediklerinden popülerliği düşüktür. Fakat sanayi ve endüstrinin hem imalat sürenin de hem de araştırma geliştirme departmanlarına uygun olarak hazırlanan müfredat İmalat mühendisliği, makine mühendisliği eğitimi, metalürji ve malzeme mühendisliği eğitimini kapsayan bir bölümdür. Ayrıca 3. Sınıftan sonra bölüm içinde öğrenciler farklı alanlarda kendilerini yetiştirmeleri için bölümlere ayrılırlar. Aldıkları temel derslerin dışında alan derslerinin yoğun şekilde almak zorundadırlar. Üretim metalürjisi, kaynaklı imalat, talaşlı imalat, mekanik metalürji alanı İmalat mühendisliği alanlarıdır.

3-) İmalat mühendisliği hakkında öğrenciler çok net bilgi sahibi değil. Bu yüzden bize imalat mühendisliğinden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle, adayların bölüm isimlerinden önce akademik kadro ve imkanlarına göre tercihlerini yapmaları gerekir. Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat mühendisliği Bölümü, her alanda çalışma imkanına sahiptir. Üretim metalürji, kaynaklı imalat, mekanik metalürji, malzeme laboratuvarı, talaşlı imalat atölye ve laboratuvarları bölümümüzde mevcuttur. Bölümümüzde, 6 Profesör, 4 Doçent, 2 Yardımcı Doçent ve 7 Araştırma görevlisi ile öğrencilerini eğitim vermektedir.

4-) Herkesin üniversite döneminde zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Benim üniversite hayatımda zorlandığım en belirgin dersler ısıl işlem, malzeme bilgisi ,mekanik metalürjisi ve alaşım geliştirme dersleridir.Çünkü bu dersler bölümümüz tarafından uygulamalı bilimler olduğu için çok temel kabul edilip fazla ayrıntı ve titizlikle işlenmektedir.

5-) İmalat mühendisliği birçok kişi tarafından Makine mühendisliği ile de kıyaslanıyor. Peki bu bölümlerin ortak noktaları ve farklı noktaları neler?

Evet, en temel sorulardan bir tanesi budur. Fakat makine mühendisliği ile kıyaslama yapılır ise, örneğin döküm, kaynak, mekanik metalurji gibi alansal derslerimiz fazladır. Makine mühendisliği denildiğinde ilk akla gelen talaşlı imalat üretim süreçidir. Bizim bölümümüzde bütün temel üretim süreçleri öğrencilere verilir. Ek olarak son iki sınıfta özellikle bazı derslere yoğunlaştırılır ve öğrencinin mesleki hayatında karşısına çıkacak mühendislik sorunları ile nasıl başa çıkması gerektiği, araştırmayı nasıl yapması gerektiği öğretilir. Ayrıca yurt dışında birçok üniversitede imalat mühendisliği bölümü mevcuttur.

6-) Üniversite döneminde birçok sertifika aldınız. Bu sertifikaların öneminden bahsedebilir misiniz?

Aklındaki düşünceyi hayalini ve planlarını kısaca kendini ifade ederken gerekli diksiyon öz güven açısında oldukça yararlı oluyorlar bunun dışında özellikle kurumsal firmalar bu tarz sertifika ve eğitimlere katılmış olmayı çok önemsiyorlar.örneğin Bir üretim bandından sorumluysanız bu bandın işleyişi ve işçiler ile diyaloglar açısından liderlik vasfınızın bulunması gereklidir işveren sizi deneme yanılma yöntemiyle tanımak yerine bu işin eğitimini alıp gelmiş ve belgelendirmiş olmanızı tercih ediyor.

imalat-mühendisligi

7-) İmalat mühendisliği bölümünde verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa neleri değiştirirdiniz, neden?

Yazılı sınavları oldukça minimum  seviyeye indirip uygulamalı sınavları arttırarak her öğrenci için her sene 1 proje ödevini zorunlu kılardım eğer benim tekelimde olsaydı.Çünkü aldığımız eğitim ve çalışma ortamımız sanayiye dayalı bir somunun teknik resim görüntüsü üzerinde mekaniksel ve fiziksel özelliklerini öğrenmek yerine somunun gerçek atölye ortamlarında avantaj ve dezavantajlarını karakterini tecrübe ile öğrenmenin daha kalıcı olduğunu düşünüyorum.

8-) Geçmişe dönüp başka bir bölümü tercih etme şansınız olsa hangi bölümü veya bölümleri tercih ederdiniz?

Ev arkadaşımla beraber sohbet ettiğimiz konulardan biri bu.Ben tasarım mühendisliğini de düşünürdüm derken ikimizinde ortak fikrin imalat mühendisliğinin gayet başarılı ve önü açık bir bölüm olduğudur.

9-) Son sınıf öğrencisi olarak tecrübeleriniz doğrultusunda gelecekte bu bölümü tercih edecek veya bu sene yeni başlayan öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Bazı bölümlerde okuduğunuz dönemler içinde aldığınız dersleri bir çoğunun iş ortamında kullanmazsınız.Ancak okuduğum bölümde gerek katıldığım seminerler gerek hocalarımın anlattıkları gerekse yaptığım stajlarda bölümümde okuduğum 7 dönemde aldığım derslerin hemen hemen hepsinin karşılığı kullanım alanı olduğunu gözlemledim.Bu yüzden imalat muhedisliği bölümünü seçmeyi düşünen arkadaşlarıma tavsiye dersleri ve projelerinin bitirmek için değil kendilerine birşeyler katmak için katılmalarıdır.

10-) Hemen hemen her bölüm öğrencilerinde belli başlı nitelikler arar. Peki İmalat mühendisliği içinde bu durum geçerli mi? Eğer geçerli ise hangi özelliklere sahip olunulmalı?

Her mühendislik öğrencisinde aranan vasıflar aslında genel olarak analitik düşünme yeteneği, sayısal zeka, pratik çözüm yeteneği ve en önemlisi ki bu olmazsa hiçbir anlamı yok ‘mesleğini sevme’.

imalat-muhendisi-calismalari

 

11-) Karabük Üniversitesinde eğitim hayatınıza devam ediyorsunuz. Peki Karabük gerek sosyal imkanları gerek eğitim kalitesi ile beklentilerinizi karşılayan bir üniversite mi?

Eğitim bazında şu ana kadar istediğim ihtiyaç duyduğum BÜTÜN olanak ve imkanlar İSTEDİĞİM ölçüde gerek okul yönetimi gerekse bölüm hocalarım tarafından karşılandı. Bu sebeple Karabük Üniversitesi Eğitim alanında gerçekten başarılı bir okul. Ancak sosyal imkanlar şehir, yerli halk dolayısıyla büyük şehirdeki üniversitelere oranla kısıtlı fakat ben istediğini yiyemeyen istediğini alamayan veya istediği etkinliği bulamayan bir öğrenciye daha rastlamadım.

13-) Karabük’te öğrenci olarak yaşamanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

Sosyal çevrenin kısmı kısıtlı olmasından kaynaklı derslere odaklanmak daha kolay.Ben dönem boyu derslerime asılıp para biriktirip dönem sonu açığı kapatırım genelde.Bunun dışında okulumuzun güvenliği çok sıkıdır bu yüzden siyasi olaylar kavga karışıklık pek olmaz.Eksi yönleri halkın öğrencilere alışamamış ve maddi çıkar ilişkisi kurmakta.

14-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Okuduğunuz bölümün toplum tarafından hangi statüde olduğunu kafaya takmayın.Kendinize yakıştırdığınız ve severek okuyacağınız bölüm ne ise o yolda ilerleyiniz.Başarı her şekilde gelecektir. Teşekkürler..

Ekstra Resimler : Karabük Üniversitesi ve imalat mühendisliği hakkında çok daha fazla resim görmek istiyorsanız galerimizi görmek için buraya tıklayın.

İmalat Mühendisliği Taban Puan Ve Başarı Sıralaması (2015-2016)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here