Tekstil Mühendisi Esra Göksu Röportajı

2
1840

1-) Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bize ilk etapta kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Esra Göksu,1984 doğumluyum. Evliyim ve Emir Yusuf adında yakışıklı bir oğlum var.2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tekstil mühendisliğini kazandım ve o tarihten beri Bursa’da yaşıyorum. Röportajım da gerek mesleğin gerekse de eğitim sistemimizin bazı sorunlarına değineceğim.

2-) Tekstil mühendisliği mezunusunuz. Bize biraz tekstil mühendisliğinden bahsedebilir misiniz?

Tekstil mühendisi lif, iplik, kumaş, hazır giyim, teknik ve fonksiyonel tekstil ürünlerinin tasarımı ve üretimi ile ilgilenir;diğer taraftan günlük giysiden ileri teknoloji ürünlere, geniş bir yelpazede yer alan tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, yeni ürün ve proseslerin mühendislik tasarımı alanlarında çalışır.Ayrıca bir hocamız derdi ki insan doğar kundağa sarılır tıp ve tekstil devreye girmiştir, hayat boyu yine tekstil ve tıp  insan hayatında yer alır;ancak insan öldüğünde tıbben yapılacak bir şey kalmamıştır ama tekstil yine işini yapmaya devam eder, kefenlenir kişi çünkü.İşte tekstilin hayatımızdaki yeri.

3-) Üniversite eğitiminiz boyunca akademik çalışmanız hangi alanda oldu?

Tekstil denilince akla sadece günlük kullandığımız kıyafet, çarşaf, koltuk kumaşı gelmesin.
suni damardan otomotiv tekstiline , savunma sanayine kadar akla gelebilecek her alanda özel amaçlı, üstün performans gerektiren konular tekstilin içine girer.

Lisans ve yüksek lisans tezimde sağlık konusuna olan ilgimden dolayı ameliyat iplikleri ile ilgili çalıştım. Deniz kabuklularından elde edilen kitosan adlı bir maddenin ameliyat ipliğinin vücuttaki bozunma süresine olan etkisi ile ilgili. Prof.Dr. Yusuf Ulcayla çalışmak benim için çok büyük bir şanstı, emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.Diğer taraftan yüksek lisans dönemimde Tübitak Bursiyeri olarak çalışıp aynı zamanda kendi paramı kazanma fırsatı buldum.

4-) Tekstil mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Hayır özel bir nedeni yoktu, meslek ideali olmadan “ ygs ve lys den alınan puana göre meslek seçimi yapan” gençlerden biri oldum maalesef. İyi bir Anadolu lisesini 4.95/5.00 ortalamayla bitirdim,aldığım puan itibari ile % 9 civarı bir dilimdeydim. Tercih döneminde Uludağ Üniversitesinin Tekstil mühendisliği konusunda kendini kanıtlamış bir üniversite olduğunu düşündüğüm için “puana göre “tercih yaptım. Evet tercihimden pişman olduğum zamanlar oldu, mesleğim karakterime uygun olmadığını düşündüğüm için.

5-) Ülkemizin eğitim kısmında belli başlı sorunlar bulunuyor. Peki sizce üniversitelerde verilen Tekstil mühendisliğinde neler eksik ?

Üniversite eğitimimiz teoriler arasında boğulup kalıyor, öğrencilerin üniversite okurken üretirken kazandığı pratiğe-güncel hayata yönelik bir eğitim verilmemesi bence büyük bir eksiklik.Fakülteler sanayiden kopuk öğrenciler yetiştiriyor ve okulu bitiren bir üniversite öğrencisi sudan çıkmış balığa dönüyor.Ders seçimleri ile öğrenciler 2.sınıftan itibaren sadece uzmanlaşacakları alana yönelmeli.

tekstil-mühendisi-göksü-röportaji

6-) Herhangi bir mesleği araştıran herkes iş imkanlarını ve çalışma şartlarını merak ediyor. Bu yüzden bize biraz tekstil mühendisliğinin çalışma alanlarını ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

-Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.Çalıştıkları işletmelerde, kısım şefi, imalat müdürü, genel müdürlük düzeyine kadar yükselebilirler,
Belli bir alan veya konuda uzmanlaşma söz konusu olabilir.

-Girişimcilik özelliği olanlar: üretim, pazarlama, temsilcilik konularında kendi işlerini kurabilirler.
Tekstil mühendisleri tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde fabrika ve atölyelerde mühendis olarak, ayrıca tekstil üretim ve pazarlaması yapan kuruluşlarda teknik satış sorumlusu olarak çalışabilirler.Ülkemizde en gelişmiş üç sektörden bir tanesi tekstil sektörüdür. Bu nedenle iş bulma olanakları yüksektir. Özellikle Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep, Kayseri, İzmir gibi tekstil sanayii gelişmiş illerimizde iş bulma olanakları çok daha iyidir.
Ayrıca, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon dallarındaki teknolojik gelişmeler oldukça hızlıdır.Sektörün rekabet gücü, kalite ve verimliliğin artırılması yolundaki çalışmalar, daha fazla teknik eleman kullanımını ön plana çıkarmaktadır.

-Klasik tekstillerin haricinde tekstilin tabir yerindeyse kuyumculuk kısmı olan teknik tekstiller(tıbbi tekstiller,jeotekstiller,akıllı tekstiller…) yönelmesi en yerinde olan kısım bence.

7-) Tekstil mühendisliği mezunu olduktan sonra yüksek lisans yaptınız. Fakat şuan başka bir alanda çalışıyorsunuz. Bu durumdan bize biraz bahsedebilir misiniz?

2006 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Adana’da bir tekstil firmasında üretim ve planlama alanında çalıştım.2007 de anne adayı olduğumu öğrenmemle birlikte aldığım kararlara daha farklı yön verdim.Hamilelik dönemimde yüksek lisansa başladım. Oğlum 2 yaşında iken tamamladım.Akademisyen olarak kalmak istedim ancak ALES ve yabancı dilde yeterli puan alamadım.Yılmadan farklı planlar devreye koyarak patent ve marka uzmanı olarak çalıştım. Anne olarak özel sektördeki uzun mesai saatleri beni yeniden farklı planlara yönlendirdi.
Tabir yerindeyse gemileri yakıp KPSS ye hazırlandım, kamuya atanma ihtimalim %2 lerde olmasına rağmen. Geriye yaslanıp okumaya devam edin bitmedi.5 aşamalı iş ve meslek danışmanlığı adında bir sınava da girerek devletin atama yapacağını öğrendim,  Ve mutlu sın, 14 Şubat 2013 te kamuya atandım İŞ VE MESLEK DANIŞMANI olarak hemde ilk tercihim olan Bursa’ya … :)

emir-yusuf
Emir Yusuf

8-) Herkesin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Sizin tekstil mühendisliği eğitimi alırken en çok zorlandığınız ders hangisiydi ?

Mühendislik okuyacak öğrencilerin matematik (özellikle türev-integral gibi mat 2 konuları) ve fizik dersi temelinin düzgün inşa edilmesi gerekir ki başarılı olabilsin. 3.sınıf dahil temel mühendislik dersleri bu temellere dayanıyor çünkü.Zorlandığım dersler akışkanlar mekaniği, mat2 ve teknik resim(çizim yeteneğim olmadığı için) olmuştu.

9-) Geçmişe dönme şansınız olsa tekstil mühendisliğini tercih eder miydiniz? Ayrıca başka bir bölüm tercih etme şansınız olsa tercihiniz ne olurdu?

Geçmişe dönme şansım olsa kendimi daha erken yıllarda keşfetmeye çalışırdım;ilgilerim,yeteneklerim,hoşlandıklarım…Mühendislik tercih etmezdim, daha iletişim odaklı mesleklere yönelirdim.

10-) Gelecekte bu bölümde okuyacak veya bu sene yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyeleriniz neler ?

Kendilerini akıllı tekstillere, teknik tekstillere ya da işin moda ve marka kısmına yönelmelerini öneririm.
Ayrıca tek dünyaları derslerden ibaret olmasın. Üniversitelerin öğrenci kulüpleri gibi ortamlarında kendi sosyal eksiklerini gidermeye, sosyalleşmeye önem versinler.

11-) Uludağ üniversitesinde okudunuz. Bu dönemde okulun sunduğu eğitim kalitesi ve imkanlardan memnun muydunuz?

Uludağ Üniversitesi bir kampüs üniversitesi ancak bizim okuduğumuz dönemde sosyal olanak azdı. Gerek bölümle ilgili gerekse de üniversite yönetimiyle ilg,ili sıkıntılar vardı.Sebebi üniversiteyi yöneten rektörler tıp fakültesi çıkışlı olduklarından maalesef mühendislik fakülteleri yeteri kadar hizmet almıyordu.Yeni başlayan arkadaşların şanslı olduğu bir konu var: Bu yıl yenilenen rektör Tekstil mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr.Yusuf Ulcay. Aynı zamanda benim lisans ve yüksek lisans tez hocam.Bundan sonraki yılllarda üniversite ve bölüm adına güzel şeyler yapılacağına inanıyorum,yeniliğe dair..

12-) Bursa’da okudunuz ve hala Bursa’da yaşıyorsunuz. Peki size Bursa size üniversite okumak için uygun bir şehir mi ?
Göreceli bir kavram ama ben Bursa’yı çok seviyorum. Dağa ve denize oldukça yakın. Canınız nereye isterse yarım saatte aracınızla ulaşmanız mümkün.Osmanlıya başkentlik yapmış bir şehir olduğundan tarihi mekanları seven kişiler için de oldukça güzel. Küçük İstanbul bence. Kıyasladığımda İstanbul’a göre daha yaşanılası bir şehir.

13-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak bir büyüğümüz olarak okuyucularımıza tavsiyeleriniz neler olur?

Mesleğiniz hobiniz olsun. Karakteriniz uygun mesleği seçin, Seçtiğiniz mesleği sevin ki hayat boyu başarı ve mutluluk sizi bırakmasın.

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here