İnşaat Mühendisi Yunus Çelikel Röportajı

5
3757

1-­) Merhaba, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. İlk aşamada bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle böyle güzel bir organizasyonda bana da öğrenci arkadaşlarımızı biraz olsun aydınlatmak onlara yardımcı olabilmek için bir fırsat tanıdığınız için ben teşekkür ederim. 15.08.1986 yılında İstanbul’da doğdum ilköğretim ve lise çağlarımda çok yaramaz bir öğrenciydim ilköğretimde 3 okul lisede 2 okul değiştirmek zorunda kaldım hatta o dönemlerde akrabalarım olsun çevremizdeki insanlar olsun bu çocuk okumaz bunu işe verin diyorlardı o dönemlerde bana güvenen tek kişi bu dünyada ki en değerli varlığım annemdi o hiç umudunu kesmedi benden ve benim bu başarılarımda ki en büyük etken o oldu. Üniversite hayatına ilk etapta 2 yıllık (ön lisans) okuyarak başladım KTÜ Rize meslek yüksek okulunda inşaat teknikerliği okudum 2 yıllık okuyanlar çok iyi bilir insanların size bakış açısının ne kadar kötü olduğunu genelde boşuna okuyorsun gibisinden ima yaparlar 2007 yılında buradan mezun olduktan sonra kafamda tek bir düşünce vardı dikey geçiş yapmak ilk 3 senede çok çalıştım ama o zamanlar kontenjan yok denecek kadar azdı sınavda fule yakın netler çıkarsanız bile okul puanınız tam puan değilse çok zor yerleşiyordunuz benimde netlerim çok iyi gelmesine rağmen okul puanımın biraz düşük olmasından dolayı yerleşemiyordum ilk 1000’e girmeme rağmen kontenjan sıkıntısı ve tercihlerin sınavdan önce yapılıp sadece 8 tercih olması imkansızlaştırıyordu daha sonra 2010 yılında son kez girdim ve kontenjanlarında artmasıyla KTÜ inşaat mühendisliğini kazandım 2013 yılında mezun oldum.

2­-) İnşaat mühendisliği hemen hemen herkesin bildiği bir bölüm. Fakat üniversite inşaat mühendislerine verilen eğitimden birçok kişi haberdar değil. Bu yüzden bize inşaat mühendisliğinden ve okullarda verilen eğitimden bahseder misiniz?

İnşaat mühendisliğini seçmeden önce dikkat edilmesi gereken çok şey var bunlardan bazıları bu mesleği gerçekten istemeniz lazım yoksa okulda da iş hayatında da çok zorluk çekersiniz dersleri zor olmakla birlikte birde hocalar sıkıntıysa o zaman işiniz dahada zorlaşıyor ben verilen eğitimler açısından değerlendirme yapacak olursam teknik üniversiteler her zaman bir adım önde diyorum bu konuda ve mühendislik teknik üniversitede okunur düşüncesindeyim hem akademik personeli hemde ders içerikleri diğer üniversitelere göre daha kaliteli diye düşünüyorum.

3­-) İnşaat mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan bugüne kadar hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Açıkçası benim kafamda hep matematik öğretmeni olmak vardı çünkü matematiğe aşık bir insanım matematik sorularını çözerken çok keyif alıyorum ama biyoloji ve kimyadan da bir o kadar nefret ederim işkence gelirdi bana bizim zamanımızda matematiği full çekseniz dahi fenden’de çok iyi netler çıkarmanız gerekiyordu matematik öğretmenliği için sistemin bu saçmalığından dolayı bir başka alternatifim olan inşaat mühendisliğine yöneldim onun sebebine gelince Karadenizli olduğumuzdan dolayı bizimkilerin çoğu inşaat işleriyle uğraşıyor ufak yaştan beri inşaat işlerini görerek büyüdüm ve hoşuma gidiyordu bu yüzden inşaat mühendisliğine yöneldim.

4­-) Yaklaşık iki yıldır inşaat mühendisi olarak çalışıyorsunuz. Peki bize iş bulma aşamalarınızdan ve iş hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Sınavı kazanmak hatta bölümü okumaktan daha zor ve stresli bir aşama iş bulmak bence hele ki birde çok iyi yerlerde tanıdığınız yoksa psikolojiniz bozulma derecesine gelebilir eskiden mühendislik türkiyede çok daha değerliydi hatta ‘’beni ne doktorlar ne mühendisler’’ istedi diye bir klişe laf vardır en iyi 2 meslek arasında gösterilirdi ama şu anda o kadar çok mezun var ki düzgün bir iş bulmak çok zor yani bende bu konuda zorluklar yaşadım askerden geldi 3­4 ay işsiz kaldım askerden önce sen hele askerden bi gel cv getir işin hazır diyenlerden hiç ses seda çıkmadı ama çok şükür bir yerden bir kapı açtı yaradan ve bizde bir şantiyede çalışmaya başladık işimi severek yaptığım içinde zorluklarına da alıştım.

insaat-mühendisi-yunus-celikel-roportaji

5­-) Mühendisler genel olarak iş hayatlarına özel sektörde devam ediyor. Peki bize biraz özel sektörde çalışmanın artı ve eksi yönlerinden bahsedebilir misiniz?

Özel sektörde çalışmak her zaman risklidir kimse size garanti veremez bir şantiye biter diğeri başlar ne zaman nerede olacağınız belli olmaz çalışma saatleriniz esnektir ama kendinizi geliştirmeniz çok önemli devlette çalışanlar masa başında körelirken siz şantiyelerde tecrübe kazanırsınız ve 10 yıl sonra devletteki bir kişi yerinde sayarken siz üst kademelerde kendinize yer bulursunuz ve maaşınız da 3­4 katına çıkmış olur başlarda çok zorluk çekseniz de ilerde onun meyvelerini yersiniz. Birde olaya şu açıdan bakıyorum benim için çalışma hayatında en önemli etken kazandığın parayı hak etmek yani helal olması devlette birilerinin torpiliyle çoğu kişinin hakkını yiyerek bir yerlere gelip maşa başında yanlışta olsa üstteki amirlerinin dediğini yapmak zorunda olanların kazandığı para ne kadar helal aklıma takılmıştır hep, affedersiniz onlar gibi birilerine köpeklik yapacağıma şerefimle şantiyelerde sürünmeye razıyım.

6-­) Her öğrenci üniversitelerin verdiği eğitimde belli başlı kısımları eleştiriyor. Peki sizin İnşaat Mühendisliği eğitimine dair eleştirileriniz neler?

Bu zamana kadar olan izlenimlerim ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum öğrencilerin %99’u aldığı eğitim,hocaları veya okulun imkanları vs. memnun olmadığı kesin bir konu vardır ve hepsine göre kendi bölümü daha zordur onların hocaları daha çok kasar inşaat mühendisliği bölümünde ki akademik kadro bence gayet iyi tabiî ki içlerinde çürük yumurtalar var ama hocaların geneli iyidir ve eğitimi kalitelidir dersleri takip eden birisi için bitirmesi çokta zor olmayan bir bölüm bence.

7-­) Karadeniz Teknik Üniversitesinde eğitim gördünüz. Peki sizce mühendislik eğitimin de teknik üniversiteler ile normal üniversiteler arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor ?

Daha önceki soruda da belirttiğim gibi bence mühendislik teknik üniversitede okunmalı. Akademik kadroları, ders içerikleri, verilen eğitim, laboratuvarları sağladığı imkanlar, staj komisyonu vs. bir çok açıdan bir adım öndeler diye düşünüyorum.

8 -­) Her öğrencinin kabusu olan bazı dersler vardır. Peki sizin üniversite eğitiminiz boyunca ne çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Tabi ki de inşaat mühendisliğinin %50’si olan ÇELİK YAPILAR dersi biraz hocasından da kaynaklı olsa da çok zor geçtiğim bir dersti hayal gücü, mantık, bilgi ve formüller bunların hepsinin bir araya gelmesiyle anlaşılabilen bunlardan birinin eksik olması halinde FF kaçınılmaz olan belalı bir ders. Dersin konusuna gelince adından da anlaşıldığı gibi çelik yapı işleri yani kaynak, bulon, perçin hesapları çelik çatı vs. gibi işlerle ilgili teknik çözümlemeler.

9-­) Geçmişe dönme şansınız olsa inşaat mühendisliği dışında hangi bölümü tercih ederdiniz?

Matematik öğretmenliği.

yunus-celikel

10­-) Ülkemizde yavaş yavaş kentsel dönüşümler başlıyor. Bu durumun inşaat mühendislerine ne gibi katkıları olabilir?

Kentsel dönüşüm inşaat mühendisleri için çok önemli çünkü kentsel dönüşüm sayesinde bitecek denen inşaat piyasası dahada hareketlendi iş imkanı açısından da bence çok iyi oldu.

11­-) İnşaat mühendisliği oldukça popüler bir meslek ve bu yüzden binlerce genç her sene bu bölümde okumak için uğraşıyor. Peki sizin geleceğin inşaat mühendislerine tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle bu mesleği iyi araştırsınlar inşaat mühendisliği fizik ve matematik içerikli bir bölüm mesela fiziği veya matematiği sevmeyenler bir daha düşünsünler okul derslerinden başlayıp özel ve genel sektördeki iş imkanlarına kadar tecrübeli birine danışsınlar ve bilgi alsınlar kendilerine uygun mudur diye gözden geçirip sonra tercih etsinler. Daha önceden de belirttiğim gibi bu mesleği gerçekten sevmeyenler yapamaz yapsa da işkence olur.

12-­) Diğer sorularda da belirttiğimiz üzere Karadeniz Teknik Üniversitesinde eğitiminizi tamamladınız. Peki sizce Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerin beklentilerini karşılayabilecek bir düzeyde üniversite mi ?

Bence KTÜ eğitim açısından kaliteli ama sosyal bakımdan çok iyi olmayan bir üniversite şahsen ben okulumu seviyordum bölümümden ve hocalarımdan da memnundum.

13­-) Trabzon’da öğrencilik hayatınızı tamamladınız. Peki sizce Trabzon’da öğrenci olmanın artı ve eksi yönleri sizce neler?

Trabzon gerçekten zor bir şehir Türkiye’de pahalılık açısından ilk 5’te zaten kiralar çok yüksektir mesela eşyalar çok pahalıdır esnafın çoğu öğrenciyi para kapısı olarak görür ulaşım ücretleri pahalıdır vs. ama doğası havası vs. açılardan Karadeniz cennettir seven için…

14­-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak genç takipçilerimize ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bir meslek seçilmeden önce çok iyi araştırılmalı sırf üniversite okumak için okunmamalı mühendislik seçecekler içinde ‘’Mühendislik yolunda çekilen çile kutsaldır.’’ Sözüyle bitiriyorum herkese hayalleri yolunda başarılar diliyorum ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun saygılarımla.

5 Yorum

  1. merhabalar ben inşaat müh okuyorum ama bölümümü iş imkanından dolayı seçtim yani pek fazla sevmiyorum aslında olmak istrdiğim meslek sizin gibi benimde matematik öğretmenliğidir yıllardır hep olmak istemişimdir ama puanım yetmediği için yazmadım bölüm yazmayı düşündüm ama formasyon sıkıntısı var diye yazmadım fakat şuan artk değiştirmeyi düşünüyorum matematik bölümüne geçmeyi düüşünüyorum sizce ne yapmalıym psikolojim bozuldu inanın şaka değil bi yardım edin bana

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here