Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Mezunu Cem Özgür

0
11070

1-) Merhaba, meslek hocam okuyucuları için ilk etapta bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben 4 senesini Sakarya’da harcamış, daha sonrasında ise sistemin bize dayattığı modern köle yaşantısını yaşamak yerine, karşıma çıkan ilk fırsatı değerlendiren 24 yıllık Cem Özgür. Haziran 2013 Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sonrasında ara vermeden Sakarya Üniversitesi İmalat Mühendisliği yüksek lisans bölümüne girdim. Sakarya’da geçirdiğim 4 senelik üniversite hayatım boyunca SAÜ Enerji Teknolojileri Topluluğu(SETT), SAÜ Malzeme Bilimi Topluluğu, SAÜ Bisiklet Topluluğu’nda yer aldım.Yaklaşık 2 senedir Avusturya’dayım ve burada hem çalışıp hem de Malzeme Bilimi alanında yüksek lisans yapmaya çalışıyorum.

2-) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında çoğu kişinin pek bir fikri yok. Bu yüzden bize biraz bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle Türkiye’de sürekli karıştırılan bir duruma açıklık getirmek istiyorum. Ne okuyorsun çocuğum dediklerinde eğer Metalurji derseniz, halkın %90’unun bunu Meteoroloji anlayıp, “Hava durumunu senden öğreniriz artık ehe ehe” denmesine alışmanız gerekiyor.O yüzden eşe dosta anlatırken Metal ve Malzeme Bilimi derseniz, bu tür muhabbetlerden kurtulabilirsiniz.Metalurji ve Malzeme Mühendisliği özellikle Malzeme Bilimi yaşadığımız Dünya’da en eski ve en önemli ana bilim dallarından birisidir. Dünya üzerinde insanlık tarafından üretilen aklınıza gelen gelmeyen ne varsa, bilin ki o üretimin başlangıç noktasında bu bilim dalı vardır.

3-) Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca kararınızdan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Bu bölümü tercih etmemin tek sebebi, bizim zamanımızda ki ÖSS,  2009 yılı İstanbul, İzmir veya Ankara gibi büyük şehirlerde, daha çok bilinen Bilgisayar, İnşaat veya Makine mühendisliği gibi bölümlere puanım yetmiyordu. Tercih listesine baktığımda “aa Metalurji diye bir şey varmış” diye o güne kadar sadece tercih listesinde adını gördüğüm ve hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım bir bölümdü. 1-2 saatlik araştırma yaptıktan sonra, sadece “boşta kalmayalım be” diye tercih ettim. ÖSS sağ olsun, o günden beri tek bir an bile olsa pişmanlık duymadım. O günlere tekrar dönebilsem bir an bile düşünmeden gene Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini tercih ederdim.

4-) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında çoğu kişinin bilgi sahibi olmadığı bir gerçek. Bu yüzden çoğu kişi bölümü araştırırken iş imkanlarını da göz önünde bulunduruyor. Bu doğrultuda bize bölümünüzün iş imkanlarından ve çalışma alanlarından bahsedebilir misiniz?

metalürji-mühendisliğiMetalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü belki de şuan dünya üzerinde bulunan mühendislik alanları arasında en geniş iş alanına sahip olan bölümdür.Demir-Çelik, Demir Dışı Metaller(Alüminyum, Bakır vs), Seramik, Cam, İletişim, Enerji, Plastik, Otomotiv, Gemi, Maden, Kimya, Makine, İnşaat, Uzay-Uçak, Elektrik-Elektronik, Kaplama, Kompozit, Savunma Sanayi ve Sağlık Sektörü-Tıp, Çevre ve şuan aklıma gelmeyen diğer sanayi ve çalışma alanlarında çalışabileceğiniz bir bölüm. Abartmıyorum :) Uzay mekiği başlığı üreten, pet şişe üreten bir firmada, tuvalet kağıdı üreten, otomobil-uçak-gemi-tren rayı veya parçası üreten, bacağınız kırıldığında takılan platini üreten firmada, altın-gümüş vs aklıma gelen gelmeyen daha birçok sektörde çalışabilirsiniz.Türkiye’de genel olarak Demir-Çelik, Seramik ve Plastik Sanayi alanları mezun arkadaşlarımızın daha çok tercih ettiği alanlar. Daha doğrusu mezun olduktan sonra bu alanlarda çalışmaya mahkum ediliyoruz.

5-) Her öğrencinin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Sizin okul döneminde en çok zorlandığınız ders ne oldu? 

Bu aslında kişiden kişiye değişebilen bir konu. Genelde sınav gecesi çalışan bir mantelitemiz olduğu için çoğu dersi ya ezberle ya kopya çekerek bir şekilde geçiyorsunuz. :) Mesela ben bölüm derslerinden 1-2 tanesi hariç zorlanmadan geçmeme rağmen, Türk Dili dersinden 3 defa kalıp 4.seferde geçebilmiştim. Gerçekten Türk Dili dersi yüzünden mezun olamayabilirdim. :D

İlk sene almanız gereken derslerden Fizik, Kimya ve özellikle Diferansiyel Denklemler dersi üniversiteyi yeni kazanmış “kapağı attık rahatız artık be koçum” diye düşünen arkadaşlara şok etkisi yaratan üçlüdür.

Bölüm derslerine gelirsek SAÜ Metalurji okuyanlar bilir Ekstraktif Metalurji ve Kimyasal Metalurji adında iki dersimiz var ki, bu dersler gerçekten anlatılamaz yaşanılır. :) Bu iki dersi özellikle SAÜ’de ilk seferde geçmek gerçekten takdire şayandır. Bölümde parmakla gösterilirsiniz. :P Şu an durum ne bilemiyorum ama en azından bizim zamanımızda öyleydi.

Bunların haricinde Faz Dönüşümleri, Döküm Teknolojisi ve Prensipleri, Plastik Şekil Verme, Malzeme Analiz Teknikleri ve Termodinamik dersleri bölümün en zor derslerinden sayılabilir.Derslerin konularından bahsetmek isterdim ama çok fazla teknik terim olacağı için anlaşılması güç olur.

6-) Bölümünüz ile ilgili üniversitelerde verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu?

Bölümle ilgili değiştirmek istediğim tek şey Metalurji’nin ve Malzeme Biliminin birbirinden ayrılıp iki ayrı disiplin olarak farklı bölümler olması. Avrupa’da ve ABD’de bu iki disiplin birbirinden ayrı iki bölüm olarak eğitim sisteminde yer alıyor. Bölümün çok geniş bir müfredata sahip olması(özellikle Malzeme Bilimi) Türkiye’de verilen eğitimin çok yüzeysel kalmasına neden oluyor. Sadece belli başlı temel dersleri alıp mezun oluyoruz ve ben Metalurji ve Malzeme Mühendisiyim diyoruz. Değiliz arkadaşım, ne yazık ki değiliz.

sakarya-üniversitesi-2013-mezuniyet

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here