15 Tatilde TYT AYT

1
10083

Okul, dershane veya staj derken yorucu bir okul döneminin sonuna gelen birçok öğrenciyi 15 günlük bir tatil beklese de üniversite sınavına hazırlanan öğrencileri bekleyen tatil değil 15 günlük TYT- AYT kampı.Bu cümle her ne kadar kulağa hoş gelmese de unutmayın; dost acı söyler. Bizde hem acı gerçekleri söyleyip hemde size yol gösterebilmek adına 15 tatilde tyt mi ayt mi, 15 tatilde neler yapılır gibi soruların cevabını yazımızda verdik.

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi aslında her şeyden önce önünüzde 15 günlük bir tatil değil de 15 günlük bir kampın olduğunu düşünün çünkü bu süreç okul, staj gibi dış etkenlerden uzaklaşarak ders çalışmanızı sağlayacak son viraj. Bu süreci iyi değerlendirdiğiniz vakitte hem bolca ders çalışmış hemde dinlenmiş olacağınıza emin olun. Peki ilk etapta tyt adına nasıl ders çalışabileceğimizin bir yol haritasını çıkartalım.

Her Şey Kontrolümüz Altında

Sınav süresi yaklaştıkça öğrencilerin geneli stres yaparken diğer kısmı “zaten kazanamayacağım” diyerek tabiri caizse rahatlık içinde 15 tatili geçiyor yani bir anlamda pes ediyor. Fakat bu iki durumda maalesef kötü. Fazla stres sizin derse odaklanmanıza engel olacakken tam tersi rahatlıkta ders çalışmamanıza neden olur. Bu yüzden 15 günlük süreçte kesinlikle bu iki durumda olmamalısınız. Sonuçta bu sınava gireceksiniz ve elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız, buna inanın. Olur veya olmaz bunları şuan düşünmek için erken ve emin olun bugün çalışmazsanız 15 gün sonra çevrenizde ki kişilerin yükselişlerini görerek stresli veya rahat olduğunuz için kendinize kızacaksınız ve bu hatanın geri dönüşü olmayacak.Bu yüzden hiçbir paniğe gerek yok çünkü siz sınav ciddiyetinin farkında olarak bu 15 tatili verimli geçireceksiniz.

TYT İçin 15 Tatil Programı

15 tatilde eminim birçoğunuz bir programa ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun en büyük sebebi okul, dershane ve staj gibi etkenlerin olmamasından kaynaklı arta kalan zaman. Bu durumun en güzel ve kısa çözümü her vakitte ders çalışmak olsa da bu yol biraz imkansız gibi bu yüzden biz biraz daha uzun yoldan anlatalım. 15 tatili verimli geçirmek adına her gününüz için ayrı ayrı hedefler belirleyin. Bu süreçte sınırlarınızı zorlamanız gerektiğini unutmayın hatta bu 15 günlük süreçte zor olsa da kendinizi dışarıdan soyutlayın. Günlük hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmadan uyumamayı kendinize vazife edinin. Ayrıca bu hedeflere ulaşabilmek içinde gün içeresin de neler yapacağınızı belirleyerek de bir program hazırlayabilirsiniz. Fakat öncelik hedefler. Peki bunlar nasıl hedefler olabilir?

Günlük çalışacağınız konuları ilk başta hedefleyerek başlayabilirsiniz. Fakat çalışacağınız konularda da seçici olmalısınız. Sonuçta kısa bir zaman var ve defter, kitap başına oturarak saatlerce konu çalışmak sizin için bu süreçte vakit kaybı olacak. Bu yüzden bildiğiniz konuları sona bırakıp ilk günlerde eksik hissettiğiniz konulara vakit ayırıp bol bol o konular hakkında soru çözün. Ayrıca günde her dersten bir konu şeklinde de gidebilirsiniz. Fakat bu biraz sizin ders çalışma sınırlarınıza ve durumunuza bağlı. Kişisel analizinizi yaparak önceliğinizi eksik noktalara yoğunlaşın ve söylememe pek gerek olmasa da tekrar belirteyim bol bol soru çözün. Daha önceki yazılarımızda hedefleriniz gerçekçi olsun demiştik ya bunu artık unutun ve 15 tatilde biraz sınırlarınızı zorlayın.

Tavsiye YazıYGS Konularını Görmek İçin Tıklayın

15-tatil-de-ygs

Güne Erken Başlayın

Okul döneminde gerek staj gerekse ders yoğunluğu ile hemen hemen her öğrencinin ister istemez uykusu düzensiz bir hal alıyor. Fakat 15 tatilde bu dış etkenlerin hemen hemen hiçbiri olmadığı için en iyi şekilde uykunuzu alın ve mümkünse geceleri uyuyun. Evet biliyoruz zaman daralıyor fakat uykunuzu kısarak çalışacağınız dersin kesinlikle verimli olmayacağını söyleyebiliriz. Bunu biraz daha bilimsel bir hale getirelim ve uykusuz kaldığımızda vücudumuzda neler olduğunu aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenelim.

Videoyu izlediğimizde göreceğimiz üzere uykusuz kalmanın kesinlikle bize faydası yok ! Ayrıca bu konu hakkında daha farklı bilgilere ulaşmak için tavsiye yazımıza da bakabilirsiniz.

Tavsiye Yazı :Hangi Saatlerde Verimli Ders Çalışılır?

15 Tatilde Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Yazının başlarında 15 tatilde tekrar içinde vakit ayırmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Şimdi bu tekrar etme başlığını biraz daha detaylandıralım. Sanırım bunu üç başlıkta yapmak çok daha faydalı olacak.

a-) Sözel Ve Eşit Ağırlık İçin 15 Tatilde Tekrar Nasıl Yapılır?

Sözel ve eşit ağırlık öğrencileri sayısal öğrencilerine göre daha sık tekrar yapıp bilgilerini tazelemeleri gerekiyor. Bu yüzden 15 tatilde en önemlisi her şeyden önce sizin için tekrar yapabileceğiniz bolca zaman dilimini ortaya çıkıyor. Bu süreci verimli geçirmek için ilk etapta tekrar etmeniz gereken konuları öncelik sırasına göre yazmalısınız.Yani kendinizi eksik hissettiğiniz konuları öncelik sırasına göre dizerek ilk günden itibaren başlayın. Konuyu hiç bilmiyorsanız el mahkum şekilde oturup birkaç saat adam akıllı çalışmanız gerekiyor. Fakat burada kaybettiğiniz zamanı diğer bildiğiniz konularda telefi etmeniz gerektiğinin de farkında olmalısınız. Bildiğiniz konuları tekrar etmek için daha önce aldığınız notlara veya kitabınıza kısa bir şekilde göz gezdirip soru çözmeniz izleyebileceğiniz en mantıklı yol. Ayrıca bilmediğiniz konulara ilk günlerde çalışıp tatilin son günlerinde ikinci bir tekrar ile pekiştirin. Tabi bu süre zarfında yine eksik olduğunuz konularla ilgili bol bol soru çözmeye çalışın.

Ayrıca daha detaylı bir şekilde 8 Maddede Sözel Derslere Nasıl Çalışılır yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin.

b-) Sayısal Öğrencileri İçin 15 Tatilde Tekrar Nasıl Yapılır?

Sayısal öğrencilerinin gördüğü derslerin birçoğu öğrenilmesi zor hatırlaması kolay dersler olduğu için 15 tatil boyunca ufak göz gezdirmelerle bu gibi derslerin konularını rahatlıkla hatırlayabilirler. Fakat burada kazandıkları ekstra zamanda olabildiğince soru çözüp hem bildiklerini pekiştirmeli hem de daha farklı soru tarzları öğrenmeli. Ayrıca sayısal öğrenciler biraz okuma konusunda eksiklik çekebiliyorlar bunun içinde bu süreç içeresin de biraz fazla paragraf sorusu çözmek iyi olacaktır. Son olarak değineceğimiz diğer konu ise sayısal dersler arasında ki sözel ders olan Biyoloji. Biyoloji dersi bildiğiniz gibi biraz nankör bir ders olduğu için sizden bol bol tekrar edip ve soru çözmenizi ister. Bu yüzden 15 Tatilde sözel ve eşit ağırlık öğrencilerine bulunduğum tavsiyelerin aynısı biyoloji içinde geçerli. Bilmediğiniz konuları çalışın, bildikleriniz tekrar edin ve bol bol soru çözün.

Tavsiye Yazı : YGS Biyoloji Nasıl Çalışılır?

c-) 15 Tatilde Türkçe Nasıl Çalışılmalı?

Türkçe hemen hemen hiçbir öğrencinin zorlanmadığı bir ders olsa da kolayca unutulacağı için 15 tatilde de mutlaka gereken önemi vermelisiniz. Bunun içinde izleyebileceğiniz en güzel yol şüphesiz paragraf sorularının üzerine düşmek ve bunun yanında dil bilgisi konuları ile ilgili eksiklerinizi kapatmak. Ayrıca Türkçe nasıl çalışacağı hakkında hiçbir fikriniz yoksa hemen buraya tıklayabilirsin.

15 Tatilde Deneme Çözmek

Yazının başından bu yana eksiklerinizi tespit edin diye diye başınızın etini yedik, peki bunu nasıl yapacağım diyenler için cevabı da oldukça basit; bol bol deneme çözmek.

Bildiğiniz üzere genel denemeleri çözmek hem hangi konularda eksiklerinizi görmek hemde sınava hazırlanmak için oldukça faydalı bu yüzden ilk etapta 15 tatile genel bir deneme çözüp ardından analiz ederek başlamanızı tavsiye ederiz. Fakat bu denemeyi gerçek bir sınavmış gibi tam saatinde başlayıp tam saatinde bitirmeye özen gösterin.Ardından deneme analizi konusunda fikir edinmek isterseniz yine sizi tavsiye yazımıza bekleriz.

Tavsiye Yazı : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Bunun dışında şüphesiz ki deneme çözmek kadar hangi denemeleri çözdüğünüzde önemli.Bu yüzden sizler için bir araya getirdiğimiz tavsiye tyt denemeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Tatil Nerede !

Yazının başından bu yana TYT – AYT adına 15 tatili nasıl verimli geçirebileceğinizi konuşuyoruz fakat unuttuğumuz bir kısım var; robot değilsiniz. Bu yüzden her ne kadar 15 tatilde çok çalışmanız gerekse de bir o kadar dinlenmeniz gerekli.Bu yüzden programınızı hazırlarken dinlenmeniz gereken zamanları da çok iyi ayarlayın.Fakat yine kendinize faydalı olacak şekilde dinlenmeniz de fayda var. Peki bu nasıl olacak?

En basit hali ile kafanızı dinlendirmek için kitap okuyabilirsiniz buda ister istemez okuma yeteneğinize katkı sağlayacak, yada izleyeceğiniz filmlerde ilham verebilecek şeyleri veya ileride yapmak istediğiniz meslekle ilgili şeyleri seçebilirsiniz. Bu gibi maddeleri kendinize göre daha çok arttırabilirsiniz fakat olabildiğince bu süreci kendi lehinize kullanmaya çalışın.

Her şeyi ile faydalı bir 15 tatil geçirmeniz dileği ile…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here