YGS Türkçe Nasıl Çalışılır ?

4
11970

Üniversite sınavının özellikle YGS ayağında fazlası ile önemli olan Türkçe dersi birçok öğrencinin basit gözü ile baktığı fakat belli bir noktadan sonra netlerini arttıramadığı yada önemsemediği için sınav esnasında beklediğini alamadığı ders olarak karşımıza çıkıyor.Bizde bu yazımızda Türkçe’ye nasıl çalışabileceğinizi, dil bilgisi kısmında sıkıntı çeken öğrencilere tavsiyeler ve birkaç ipucu paylaştık.

Her Şeyin Başı Paragraf

YGS anladığımızı yorumlamamazı isteyen bir sınav olduğu için Türkçe kısımında paragraf sorularına fazlası ile önem veriyor. Bu sebeple neredeyse her sene 30’a yakın paragraf sorusu öğrencilerin karşısına çıkıyor. Hatta son yıllarda bu sayının 30’un üstüne de çıktığını söyleyebiliriz (Bknz:2015 YGS.) Ayrıca soruların sayısının artmasının yanında uzunlukları ve zorluk dereceleri de artıyor.Öyle ki son yıllarda öğrencilerin birçoğu 5 şık arasında kalmaya başlar oldu. Zaten hemen hemen Türkçe kısımının tüm sorularını kapsayan paragraf sorularını iyi bir şekilde çözemezseniz maalesef Türkçe adına pek bir şey yapamamış oluyorsunuz.

Peki Çözüm Nedir?

Klasikleşmiş olsa da oldukça faydalı olan bir yöntem olarak her gün mutlaka en az bir paragraf testi çözünüz. Ayrıca imkanınız varsa sadece paragraf sorularından oluşan yüzlerce kitap var. Bunlar arasından soruları kaliteli bir kitap alıp o kitap üzerinden gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca paragraf soruları zihninizi fazla yormayacağı için derse başlamadan veya ders çalışmayı bırakmadan önce çözebilirsiniz. Fakat soruları çözerken dikkat etmeniz gereken bana göre iki önemli nokta var. Birincisi zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenin ikincisi ise yanlışlarınızı inceleyerek paragraf sorularının mantığını kavramaya çalışın.

Dil Bilgisi Kısmını Ne Yapacağım ?

Üzerinde uzun uzun kişisel olarakta düşündüğüm ve hocalarımın yardımıyla bulduğum bir çözümü size aktarayım. Öncelikle bu anlatacağım kısım Türkçe’de dil bilgisi hiç yapamıyorum veya çok az yapıyorum diyen öğrencilere hitaben. Diğerleri diğer maddeye geçsin lütfen. Paragraf soruları YGS kısmının özellikle çoğunluğunu kapsasa da diğer rakiplerimizden ayrılmamızı sağlayacak olan alanı dil bilgisi oluşturuyor. Çünkü paragraf sorularını hemen hemen her öğrenci en iyi şekilde yapsa da dil bilgisi kısmına çoğu kişi çalışma gereği dahi duymuyor. Fakat her yıl mutlaka birbirine benzer formatta sorular gelen bazı konular var. Örneğin neredeyse her yıl noktalama işaretleri ile ilgili bir paragraf veriliyor ve uygun noktalama işaretlerini yerine koymanız isteniyor. Aynı şekilde anlatım bozukluğu ile ilgili de en az bir soru geliyor.Ayrıca anlatım bozukluğu konusuna çalışmak sizi aynı şekilde paragraf sorularını daha iyi çözmenize de neden olabiliyor. Bu tarz her yıl mutlaka gelen kalıplaşmış sorulara sahip birkaç dil bilgisi konusuna da çalışmak size fazlası ile katkı sağlayacaktır.

Hatırlatma : YGS Türkçe Konuları Ve Çıkmış Soru Sayıları (Tıkla)

ygs-turkce

Özetlemek Gerekirse: Türkçe Nasıl Çalışılır?

Lafı fazla uzatmadan özetlemek gerekirse YGS Türkçe adına bol bol paragraf soruları çözerek kendinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca vaktiniz varsa aaz çok demeden günde 5-10 (Tavsiyemiz tabi ki 1-2 saat) sayfa kitap okuyun. (Kitap tavsiyesi isterseniz yoruma yazın. :) ) Kitap okumak belki boş gelecek size fakat faydasını zamanla göreceksiniz. Bunun dışında dil bilgisini yapamam diyerek bırakmayın çünkü yazı içeresinde de bahsettiğim gibi birçok konu oldukça basit ve çalışan herkesin yapacağı tarzda. Son olarak yapamıyorum veya yapamayacağım diye hiçbir işe başlamayın zaten yapamazsınız. Bunu yaşayan biri olarak söylemeliyim. Geleceğiniz için çalışın.

Tavsiye Yazı : Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Tavsiye Yazı : Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

Tavsiye Yazı : Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata #1 

4 Yorum

  • Öncelikle Merhaba, hangi tarz kitapları sevdiğini tam bilmediğim için birkaç türde kitap önermeye çalışacağım.
   İlk iki kitabı üniversite 1. sınıfta Türkçe hocamız ile Atatürk İlkeleri Ve İnkilap Tarihi dersinde hocamız okutturuyor.
   1-) Bye Bye Türkçe
   Son yüz yılın en genç profesör unvanını alan Oktay SİNANOĞLU tarafından Türkçe’nin önemini ve son yıllarda dilde ki bozulmalara çözümler sunuyor. Gerçekten çok etkileyici ve bana göre herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken bir kitap.
   2-) Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi
   Doç.Dr Ahmet Gündüz tarafından yazılan ve isminden de anlaşılacağı üzere tarih ile ilgili bir ders. Kitapta geçmişe dair birçok şeye değinilmiş. Eğer tarihe ilginiz varsa bu kitabı da tavsiye ederim. Hem üniversitenin 1. sınıfta da göreceğiniz ders içinde yardımcı olacaktır.
   3-) Paradokya
   Bir kitap okuyorsunuz ve o günün gecesinde rüyalar aleminde tutsak kalıyorsunuz. Kurtulmak için birbirinden farklı ve ilginç oyunlar oynamanız gerekiyor. Fantastik türde diyebileceğim ve zevkle okuduğum bir kitaptı. Kitabı okurken o anı gerçekten yaşıyormuş gibi oluyorsunuz. Bu kitap da gayet güzeldir.

   Aklıma ilk etapta gelenler bunlar. Eğer inceleyip beğenmezseniz yeni kitaplarda önermeye çalışırım. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here