Üniversiteye Yeni Başlayacaklar İçin 12 Tavsiye

0
1307

Gün geldi sosyal hayatınızı hiçe saydınız, gün geldi gece ile gündüzü karıştırdınız. Fakat hedefe giden yolda çile kutsal diyerek yılmadan ilerlediniz ve sonunda üniversiteyi kazandınız. Peki, şimdi neler olacak ? Her şey bitti mi, yoksa yeni mi başlıyor? Aslında hepimiz cevabı biliyoruz. Bu yüzden bizde bu yazımızda üniversiteye yeni başlayacaklar için 12 tavsiye de bulunduk. Ayrıca henüz üniversiteye gitmeyen biriyseniz de üzülmeyin en azından bu yazımızla üniversite hayatı hakkında da biraz fikir sahibi olabilirsiniz. :)

Tavsiye Yazı : KYK Yurtları Hakkında Merak Edilen Bilgiler 

1-) Büyük Sözü Dinleyin

Şehir dışında okuyacak bir öğrenciyseniz muhtemelen yakın çevrenizde ki 10 büyüğün 9’u herkese güvenme diye bol bol nasihat etmiştir. Eğer şehir içinde okuyorsanız bu sayı biraz daha azalır fakat ortak nokta hep aynı: herkese güvenme. Peki, bu durum gerçekten böyle mi ?

Tecrübeler ile kanıtlanmıştır ki durum maalesef böyle. Hele ki çabuk ısınan biri iseniz çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Fakat bu herkese güvenme olayını sakın yanlış anlamayın, size kimse ile konuşmayın veya yabani olun demiyoruz. Sadece arkadaş seçiminize dikkat edin ve hemen çiçek gibi açılmayın. Biraz zamana bıraktığınızda gelişen olaylar ile kişileri çok iyi tanıyorsunuz. Özellikle gurbette okuyanlar ilk başta birbiri ile çok sıkı arkadaş gibi olurlar fakat zaman geçince maalesef durum böyle olmaz.O yüzden büyük sözü dinleyin ve arkadaş seçiminde yavaş olun.

Ayrıca size kısaca üniversitede ki arkadaş ilişkisini özetleyelim.

  1. Sınıf : Ortam çok güzel, herkes sıcak kanlı ve birbirini seviyor şeklinde başlar ve sonlara doğru hafif arkadaşlar arası açılmalar yaşanır.
  2. Sınıf : Çevrende tek tek azalan arkadaşları görmeye başlarsın. Belki ciddi belki değil ama bazı sebepler sizin birbirinize uymadığınız gösterir.
  3. Sınıf : Artık bir elin parmakları kadar kişisiniz fakat dostluğunuzun temeli sağlam.
  4. Sınıf : Temeli sağlam arkadaşlıklarınız belki bir ömür sizinle olacak. Ayrıca ayrılmanın verdiği hüzün de yaşamaya yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

2-) Bunu Sen Mi Seçtin ?

Ülkemizde maalesef bazı acı gerçekler var. Bunlar arasında üniversite hayatı ile ilgili en önemlisi bazı kişilerin sevdiği mesleği değilde puanının yettiği veya çevresinde ki kişilerin baskısına maruz kalarak seçtiği bölümlerde okuması.Bu durumda olan biriyseniz ilk dönemler de gerek hocalarınız ile gerekse arkadaşlarınız ile bol bol fikir alışverişi yaparak gerçekten bu bölümü okuyup okumamaya karar verin. Çevre baskısı veya puan durumunu hepsini bir kenara bırakın. Gerçekten hayatı kendinize zindan etmek istemiyorsanız en önemlisi sevdiğiniz işi yapmanız ve bu kararı üniversitede tekrar gözden geçirmenizde fazlası ile fayda var. Yani aynı şekilde belki çok sevdiğinizi düşündüğünüz bölümü de aslında hiç sevmediğinizi fark edebilirsiniz. Belkide sevmeden gittiğiniz bir bölümün tam size göre olduğunu keşfedebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle bu madde üzerinde oturup düşünün ve ne istediğinize karar verin.

universiteye-yeni-baslayacaklara-tavsiyeler

3-) İlk Yılı Boşlama

İlk yıla genelde öğrenciler çevreye ve okula alışma gözü ile bakıyor fakat koca bir yıl bunlara çok fazla gelir. Yani çevre ve okula alışmanız birkaç ayı geçmez bu yüzden bahaneleri bir kenara bırakarak bir an önce eğitiminize odaklanarak yapmanız gerekenleri yapın. Yani ders çalışıp kendinizi geliştirin.

4-) Pasif Kalma

Okuduğunuz okulda ne olursa olsun pasif kalmayın. Önemli olan kısım aslında tam şuan okuduğunuz okulda kendinizi geliştirmek ile başlıyor.Bunun için ne gerekiyorsa yerine getirmeye çalışın. En basit örnekleri ile okul kulüplerine katılın gerekirse görev alın, hocalarınız ile ilişkilerinizi sağlam tutun, sizin bölümünüzden okuyan üst sınıflar ile veya mezunlar ile diyalog halinde kalın. Kısacası bir şekilde diğer arkadaşlarınızdan kendiniz sıyırın. Sadece okula bağlı kaldığınız sürece 4 yılın ardından güzel birkaç dostluk ve elinizde bir kağıt parçası kalır.

Geleceği merak etme, nasıl olsa gelecek.Ama geçecek olanı iyi düşün, çünkü aklından silinmeyecek. – BALZAC

5-) İmkanlardan Faydalanın

Üniversite hayatınızda önünüze birçok kapı yani fırsat çıkabiliyor bunları kesinlikle değerlendirin. Bu fırsat bazen bir gezi olabilir bazen bir iş imkanı olabilir. Yani üniversite öğrencilerine hitap eden etkinlikleri kesinlikle kaçırmayın. Hem maddi olarak çok uygun hemde size birçok kişi ile tanışma fırsatı sunacaktır.

Tavsiye Yazı : KYK Bursu Hakkında Merak Edilenler (Soru-Cevap)

universiteye-yeni-baslayacaklar-icin-tavsiyeler

6-) Okulunuz İle Sınırlı Kalmayın

Okulunuzda ki kişilerle veya eğitimle sınırlı kalmayın. Günümüzde bir tık ile birçok bilgiye anında ulaşa biliyorken okulunuz ile kendinizi sınırlamanız fazlası ile ahmaklık olur. Peki, sınırların dışına nasıl çıkacağız ? En basit hali ile diğer okulların sosyal medya gruplarına üye olun, farklı etkinliklerde tanıştığınız kişiler ile bağı koparmayın, diğer üniversitelerin derslerini ve eğitim dokümanlarını inceleyin. Unutmadan bunu sadece kendi bölümünüz için yapmaya bilirsiniz. Farklı alanlarda ki kişiler ile de tanışmanız ufkunuzu fazlası ile açacaktır.

7-) Beslenmenize Dikkat Edin

Eğitim sitesi mi sağlık sitesi mi burası diye sitem etmeyi bir kenara bırakalım. Burada tecrübeler doğrultusunda konuşuyoruz sonuçta. :) Özellikle şehir dışında okuyan öğrencilerin beslenme düzeni tamamı ile alt üst oluyor. Geceleri verilen dürüm, lahmacun, pizza siparişleri mi dersiniz yoksa kola – cips ikilisi ile geçen akşamlar mı dersiniz. Biz genelde hepsini bir arada götürdüğünüzü görüyoruz işte bu durum birkaç ay sonra memleketinize döndüğünüzde teyzelerin “biraz kilo mu almışsın sen ” sözü ile karşılaşmanızı sağlıyor. Kısacası kendinizi kıtlıktan çıkmışcasına beslemeyin. Biraz dikkat lütfen !

üniversiteye-yeni-baslayacaklar-icin-ogrenci-evi

8-) İdareli Harca

Para… Üniversite hayatınızda sizin için genellikle somut bir kavram yerine soyut bir kavram olacak parayı idareli kullanmayı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bunun için en mantıklı yol harcadıklarınızı bir yerde saklamak. Bu duruma göre yaptığınız keyfi harcamaları göz önünde bulundurarak düzeltmeler yapabilirsiniz. Ayrıca mutlaka her ay az çok demeden kişisel gelişiminize katkı sağlayacak şeyler yapın.

9-) Unutma Her Şey Vize İle Başlar

Üniversitenin ilk yılında genellikle vizelere kadar öğrenciler yatar ve ardından tokat gibi sonuçları görünce şimdi ayvayı yedik hissiyatının gelmesi ile finallere sarılırlar. Fakat her ne kadar ortalaması az alınsa da vizeniz ne kadar iyi ise finalde o kadar rahat edersiniz. Yani kısacası sizin için her sınav fazlası ile önemli bu yüzden çalışmadan olmaz.

10-) Çalışın !

Çok çok klasik olacak ama gerçekten bir kez daha söylememiz gerek. Üniversite lisenin yorgunluğunu atabileceğiniz bir yer değil. Bu yüzden ilk birkaç hafta eğlenip ortama ısındıktan sonra derslerinize düzenli olarak çalışın. Kimse size günde 4-5 saat ders çalışın demiyor fakat hergün en azından hocalarınızın işlediği konuları ve verilen görevleri yerine getirin. Dersi derste dinleyin evladım !

11-) Hocalarınızı Tanıyın

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı dedikleri gibi her hocanın da sistemi farklı. Bu yüzden üst sınıflarla konuşarak veya kendi gözlemleriniz ile hocalarınızı tanıyın. Nelere kızarlar, sizden neler bekliyorlar gibi konulara hakim olun. Bu durum sizi hoca yalakası yapmaz aksine hocanız ile ne kadar sağlam ilişkileriniz olursa gerek mesleğiniz adına gerekse yaşantınız adına fazlası ile şey kazanmış olursunuz.Bu yüzden burası üniversite istediğimi yaparım kafası ile hocalarınız ile zıt düşmeyin. Fakat yeri geldiğinde fikirleriniz doğrultusunda tartışmaktan, yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri paylaşmaktan bir adım dahi geri kalmayın.

12-) Son Olarak

Unutmayın üniversite lise sonrası sizin için bir dinleme tesisi değil aksine belkide hayatınızda ki en büyük değişiklikleri yaşayacağınız yer. Bunu iyi yönde de yapabilirsiniz kötü yönde de kısacası tüm ipler sizin elinizde. Fakat kesinlikle sevdiğiniz bölümde kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin.

Ayrıca merak ettiğiniz üniversite terimlerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sizin üniversiteye yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz neler ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here