Hackhaton Nedir ? | Hackhaton Nasıl Yapılır ?

0
205

Hackhaton Nedir?

Yeni fikirler üretmek zordur. Hele de daha önce üzerinde çalışılmamış tamamen sıfırdan başlanması gereken veya daha önce çözüm bulunmamış bir soruna çözüm üretmek daha da zordur. Genellikle insanlar tek başlarına bir proje üretmek ve bunun üzerinde tek başlarına çalışmaktan çekinmektedirler çünkü bu işleri tek başına gerçekleştirmeye çalışmak oldukça zahmetlidir. Maliyeti ve zaman gereksinimi de yine aynı şekilde oldukça fazladır. Bunun için takım çalışmaları gerçekleştirilir ve yeni fikirler arayan insanlar beyin fırtınası ile amaçlarına ulaşmak için çalışıyor. Fakat burada ince bir ayrıntı daha var; takım çalışması için gereken ilk koşul olan takım kavramını bir araya getirebilmek. Takım çalışması için gereken ilk koşulu kolaylıkla yerine getirmek ve bunu insanlara daha kolay duyurabilmek için özellikle son yıllarda da ülkemizde hızla artış gösteren Hackhaton yarışmaları düzenlenmeye başladı. Peki bu yarışmalar yani hackhaton nedir ?

Ülkemizde de popülerliğini artıran yarışmalar yeni ürünler geliştirilirken yaşanabilecek tıkanmaları, yeni fikirler üretebilmek için harcanacak zamanı en aza indirmek ve tasarlanan projeyi en kısa zamanda gerçekleştirmek üzere gerçekleştirilmekte. Rekabetin de hat safhada olduğu bu yarışmalara katılan takımlar kendilerine verilen süre içinde geliştirdikleri projeyi jüriye sunarak yarışmayı kazanmaya çalışıyor ve kazanan projeler dünyaya açılma fırsatı yakalıyor. Buradaki temel koşul sunulacak projenin daha önce yazılmamış kısacası daha önce yapılmamış yeni bir çözümü içermesidir.

Birçok firma Hackhaton yarışmaları düzenlemekte. Bu yarışmalarla firmalar hem kendilerini geliştiriyor hem de yazılım işinde yetenekli olan kişiler bir araya gelerek hünerlerini gösteriyor. Evet yazılım… Yarışma isminde de kendini belli edeceği üzere yazılım yoluyla gerçekleşmektedir. Katılımcılar projelerini kod yazarak diğer bir değişle kodlayarak ortaya çıkartmakta. Bugün internet üzerinde yayın yapan büyük sitelerde kullandığımız birçok özellik Hackhatonlar sayesinde geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür.

Yarışma genel olarak 1 gün, 2 gün, 1 hafta gibi süre zarfları içerisinde gerçekleştiriliyor. Sınırlı zaman içerisinde başarıya ulaşmanın zorluğu rekabeti en üst düzeye çıkartmakta ve bir sürü kayda değer fikrin ortaya çıkmasını sağlıyor. Elbette kazananların karşılığını aldığı bu yarışmalarda öncelikli amaç maddi gelir elde etmek değil. Buradaki projelerin para kazandıranları da kazandırmayanları da uzun vadede getirisi olacak projelerdir. Örneğin Facebook’ta birçok Hackhaton projesi yer almaktadır. Bu projelerin hepsi Facebook’a gelir sağlamayabiliyor fakat hem kullanım kolaylığı sağlamakta hem de sitenin gelişmesine gelişebilmesine katkı sağlamakta. O yüzden kullanıcı odaklı çalışmalar gerçekleştirilerek uzun vadede daha fazla kullanıcı çekme ve kullanıcıların daha uzun vakit geçirmesi sağlanabilir.

Ülkemizde de Hackhaton yarışmalarının sıklığı artırılarak hem yerli ürünlerin geliştirilmesi sağlanır hem de yazılım ile ilgilenenler için yeni bir ilgi odağı oluşmuş olur. Böylece yazılım alanında yeteneklerini göstermek isteyenler için yeni fırsatlar doğmuş olur.

Şimdide Meslek Hocam konuları ile alakalı olan kısıma gelelim ve Hackhaton katılımları öğrencilere neler kazandırır, nerelerden bilgi alabiliriz bunlardan bahsedelim.

Her şeyden önce Hackhaton’a katılmanın size kazandıracakları etkinlikten etkinliğe belli başlı farklılıklar gösterebilecek olsa da ortak paydada sağladıkları hemen hemen aynıdır. Peki bunlar neler ?

Her şeyi bir kenara bırakmak gerekirse ilk etapta Hackhaton etkinlikleri size yeni dostlukların kapısını açmakta. Katılımcıların hepsinin sizinle aynı konulara ilgi duyduğunu ve farklı farklı fikirleri düşünerek yarışmaya katıldığını düşünürseniz bunun muhteşem bir deneyim olacağını muhtemelen sizde düşüneceksiniz. Ayrıca bunun yanında yine zaman kısıtlı çalışma ortamı olduğu için bir noktada sizlere kriz yönetimi, iş yönetimi gibi durumlarda tecrübe kazandırıyor.

Uzun lafın kısası Hackhaton gerek üniversite hayatında gerekse iş hayatında size kısa sürede birçok kazanım sağlayacaktır.

Hackhaton etkinleri hakkında bilgileri genel itibari ile sosyal medya üzerinden veya Meslek Hocam etkinlikler sayfasından öğrenebilirsiniz. Kendinizi dört duvara hapis etmediğiniz üniversite yılları geçirmeniz dileği ile…

Bilgisayar Mühendisliği Röportajlarını Görmek İçin Tıklayın !

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here