TEOG Nedir? | Teog Hakkında Detaylı Bilgi

0
2146

TEOG Nedir? 

TEOG yeni eğitim sistemine göre temel eğitimden orta öğretime geçiş için yapılan sınavın adıdır. Yani, önceden SBS olarak bilinen sınavdır. Gerek eğitim sisteminde, gerek sınav sisteminde yapılan değişiklerin bir sonucudur TEOG. Bu sisteme göre, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri, 6 farklı dersten sınavlara girecek ve bu 6 dersin 6 sınav sonucunun ortalaması ile orta öğretim eğitimlerine başarı puanlarına göre seçebilecekleri bir okul tercihi yapmaktalar.

Yeni Eğitim Sistemi

7 yaşında ilköğretimden başlayarak ortaöğretim ve liseyi de kapsayan üniversiteye kadar devam eden 12 yıllık zorunlu bir eğitim sistemi vardır. Önceden 5 yıl ilköğretim, 3 yıl ortaöğretim ve 4 yıl lise olarak 5+3+4 olarak belirlenen bir eğitim sistemi mevcuttu. Ancak 2012-2013 yılında eğitimde yapılan bir reform ile bu sistem 4+4+4 eğitim sistemi olarak dönüştürülmüştür. Bu yeni eğitim sisteminin temeli 4 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretim ve 4 yıl lise eğitimini kapsar. Meslek eğitiminin arttırılması, kapatılan imam hatip ortaokullarının yeniden gelmesi ve 12 yıllık zorunlu eğitimin olması yeni eğitim sisteminin oluşturulmasındaki temel nedenlerdir.

Yeni Eğitim Sistemi İle Gelen Değişiklikler

Önceden okula başlama yaşı 7 ile bu yeni eğitim sistemi ile okula başlama yaşı 5,5 olmuştur. Uzunca tartışmalara neden olan okula başlama yaşı, sonraları velinin izni olmaz ise 6 yaşa çekilmek zorunda kalmıştır. Yeni eğitim sistemindeki en önemli değişikliklerden bir diğeri ise ilkokul ve ortaokulun ayrıştırılmasıdır. Önceden aynı binalarda devamı niteliğinde olan ilkokul ve ortaokul artık farklı binalarda bağımsız okullar olarak eğitim vermekte. Birçok şey değişirken, öğrencilerin ders programlarında da yenilikler olmuştur.

teog-nedir-detayli-bilgi

Yeni Eğitim Sistemi ile Gelen Yeni Ders Programları

İlköğretim dersleri için gelen büyük yenilik yabancı dil dersleridir. Önceki eğitim sisteminde 4. sınıftan başlayan yabancı dil eğitim dersi artık 2. sınıftan itibaren verilmektedir. Fen Bilimleri dersi ise 3. sınıftan itibaren verilir. Matematik derslerinin ise saatleri arttırılmıştır. Orta öğretim ve lise için ise haftalık 35-37 saat ders işlenir ve ağırlık yabancı dil ile fen bilimleri derslerindedir.

TEOG sistemi nasıldır?

TEOG, yukarıda bahsedilen yeni eğitim sisteminde ayrıştırılmış olan temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavıdır. TEOG sisteminde öğrenciler 6 tane farklı dersten 6 farklı sınava girerler ve bu 6 sınav sonucunun ortalamasına yıl sonu başarılarının puanları eklenmesi ile tercih yapabilecekleri puanlar edinirler. Öğrencilerin 6. sınıf, 7. sınıf, ve 8. sınıfta aldıkları Yabancı Dil, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik ve Fen Bilimleri gibi 6 temel dersten öğretmenin yıl içinde yapmış olduğu sınavlardan birisi merkezi sınav olarak kabul edilecek. Örneğin, sisteme göre öğretmen yıl içerisinde toplamda 3 tane sınav yapıyor ise yapmış olduğu 2. sınav, eğer 2 tane sınav yapıyor ise yapmış olduğu 1. sınav merkezi sınav sonucu kabul edilir. Bu doğrultuda alınan tüm sonuçlar öğrencinin yıllık ortalaması da eklenerek hesaplanır. Öğrencilerin 6., 7., ve 8. sınıflardaki 1. dönem ve 2. dönem tüm dersleri için aynı hesaplama yapılarak bir başarı puanı ortalama puan oluşturulur. Bu başarı puanı da liseye giriş puanını etkiler.

TEOG Sınavı Nasıl Yapılır?

TEOG sınav soruları, öğrencilerin analiz yapma, düşünme, problem çözme ve ya sonuçları tahmin etme gibi yeterliliklerini ölçmek gayesi ile hazırlanır. Sınav test olur ve toplamda 4 seçmeli şıklara sahip 20 tane sorudan oluşur. Sorularda yanlış cevaplar doğruları götürmez. Öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almıyor yani o dersten muaf tutulmuş ise aldığı farklı bir dersten alternatifi olan sorular sorulur. Ayrıca sınav soruları açık uçlu cevaplar isteyen sorular içerebilir.

Orta öğretim Yerleştirme Esas Puanı YEB Nedir?

Öğrencilerin girmiş oldukları merkezi sınav sonuçlarının %70 ile yıl sonu başarı ortalamalarının %30 ile oluşturulan Orta öğretim herhangi bir okula yerleştirme puanıdır. Yerleştirme tercihlerinde, iki öğrencinin aynı puanlarla aynı yere başvurması durumunda tercih sırası, öğrencinin özürsüz devamsızlığı ve yıl sonu başarı puanı yüksekliği belirleyici kriterler olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here