Meslek Hastalıkları Nedir? | Meslek Hastalıkları Hastahaneleri Nedir?

0
2482

Meslek Hastalıkları Nedir?

Gelişen teknoloji ve büyüyen sanayiler beraberinde artan işçi sayılarını da getirir. Yapılan işin özelliklerinden dolayı iş sırasında gerçekleşecek her türlü fiziksel veya zihinsel hastalık, kalıcı olsun veya olmasın, meslek hastalığı olarak kabul edilir. Sürekli bilgisayar başında çalışan insanların bel ve sırt bölgelerinde oluşabilecek sorunlar, görme bozuklukları; bir kimya laboratuvarında çalışan birinin ellerinde ve ciğerlerinde oluşabilecek sorunlar veya uzun yıllar orduda çalışmış bir askerin psikolojisinde ki bozulmalar meslek hastalıklarına örnek olarak gösterilebilir.

Bir hastalığın meslek hastalığı olarak kabul edilebilmesi için hastalık ve meslek arasında bir neden-sonuç bağı kurulabilmelidir. Yaşanan hastalığın meslek kaynaklı olup olmadığını belirleyebilmek için meslek hastalıkları belli şekillerde sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya uyup uymama durumuna göre de hastalığın işin yapılma şartlarına bağlı olup olmadığı tespit edilir.

Etkilediği organlara ve sebep olan etkenlere göre olmak üzere meslek hastalıkları ikiye ayrılır. İlk grupta meslek hastalıklarının etkilediği organlar şu şekilde sınıflandırılır.

 • Solunum sistemi
 • Sindirim sistemi
 • Hematopoetik sistem
 • Kas iskelet sistemi
 • Boşaltım sistemi
 • İşitme organı ve sistemi
 • Çoklu organ etkilenimi

Bu listeye göre hastalıktan etkilenen organ belirlenir. Hastalığa sebep olan etkenler ise kimyasal, biyolojik, fiziksel nedenler ve tozlar şeklinde sınıflandırılır. Türkiye de ise bu hastalıklar 4 farklı grupta incelenir bu gruplar:

 • A Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları
 • B Grubu: Mesleki cilt hastalıkları
 • C Grubu: Solunum sistemi hastalıkları
 • D Grubu: Mesleki bulaşıcı hastalıkları
 • E Grubu: Fiziksel etkenlerle olan meslek hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre yılda her 1000 kişi için 4-12 arası yeni mesleki hastalık belirlenmektedir. Sosyal Sigorta Kurumu(SGK) istatistiklerine göre de 2000 yılında çalışan sigortalı işçi sayısı 5 milyondan, belirlenmiş mesleki hastalık sayısı 800’den fazlaydı. Belirlenemeyen hastalıkların ve iş kazalarının sayısı ise 20 bin’den fazlaydı.

Meslek hastalıklarından en çok etkilenen bölgeler boyun, omuz, direk, el ve el bileğidir. Özellikle el ve el bileğini etkileyen hastalık olan Carpal Tunnel Sendromu bu hastalıkların en bilinenidir çünkü ellerin çoğunlukla kullanıldığı bir çok işte görülmektedir. Özellikle montaj, enstrüman çalma, temizlik, paketleme ve cerrahi alanda kendini gösteren carpal tunnel sendromu beraberinde yıllarca sürebilen uyuşmalar ve şiddetli ağrıları getirir. Bu uyuşma ve ağrılar el ve bilek bölgelerinde olacağı için yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiler. Bu sendromu yaşıyorsanız 20 dakikalık bir cerrahi müdahale ile sizde eski hayatınıza kavuşabilirsiniz. Bu tarz hastalıklarda önemli olan şey erken teşhistir.

Not: Eğer sizde sürekli ellerinizi kullandığınız bir işle meşgulseniz ve ellerinizde uyuşma ve ağrılar yaşıyorsanız en yakın zamanda bir doktora görünmelisiniz.

Bunun dışında en çok rahatsızlığın yaşandığı rahatsızlıklar bel hastalıklarıdır. Bel hastalıkların nedenleri olarak gövdenin aşırı eğildiği, elle taşımaların çok olduğu, aşırı yüklerin yüklenildiği ve bazı hareketlerin sürekli tekrarlanması  gösterilmektedir. Bel hastalıkları ergonomik kurallara uyularak, yeterli egzersiz yapılarak ve vücut yeterinde dinlendirilerek önlenebilir.

meslek-hastaliklari-hastahanesi

Meslek Hastalıkları Hastaneleri Nedir?

Meslek hastalıkları ile mücadele adına kurulan meslek hastanelerinde de bu hastalıkların erken teşhisini yapmak tedavilerini kolaylaştırmak, hastalığın mesleki maluliyet oranını hesaplayabilmek, yaralanmaların veya ölümlerin mesleki kaynaklı olup olmadığını belirleyebilmek, periyodik muayeneleri yapmak ve iş yerleri ile ilgili gerekli incelemeleri, araştırmaları ve ölçümleri yapmak gibi faaliyetler yürütülmektedir.

Mesleki hastalıklar hastaneleri bu faaliyetleri bünyesinde barındırdığı poliklinikler, araştırma laboratuvarları, yataklı bölümleri ve diğer sağlık kurulları aracılığı ile gerçekleştirir.

Mesleki hastalık yaşayanlara meslek hastalığı sigortası adı altında bir takım haklar tanınır. Bunlar ise:

 • Hastalık boyunca günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.
 • Sürekli iş görmezlik geliri bağlanması.
 • İş kazası veya hastalığı sonucu ölen kişinin hak sahiplerine gelir bağlanması.
 • Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlilik ödeneği verilmesi.
 • Mesleki hastalık sonucu ölen kişi için cenaze ödeneği verilmesi.

Meslek Hastalıkları Nedir ve Meslek Hastalıkları Hastahanesi Nedir sorusuna daha detaylı bir cevap istiyorsanız Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan kılavuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here