Yaz Okulu Nedir? Yaz Okulu Hakkında Merak Edilenler

7
19044

Bir dönem boyunca gördüğümüz dersleri başarıyla geçmiş olabilmemiz için dönem içinde girdiğimiz iki sınav olan Vize ve Final (genel olarak) sınavları birçoğumuz için kabus haline gelir ve final sınavında elde edemediğimiz başarıyı dönem sonunda yapılan Bütünleme sınavlarıyla kurtarmaya çalışırız. Nam-ı değer BÜT. Eğer Finalde yaptığınız hataları bütünleme sınavlarında da yaparsanız -üzülerek söylüyorum- o dersi alttan almak durumunda kalacaksınız ve seneye yine aynı dersin sınavlarına girmek zorunda olacaksınız. Eğer alttan dersim olacak veya olabilir diyorsanız hala bir şansınız var! Başlıkta da gördüğünüz gibi Yaz Okulu… Fakat baştan söyleyelim her üniversite yaz okulu açmayabiliyor ve birçok şart yaz okulu ile birlikte geliyor.

İlk olarak yaz okulu hakkında en çok merak edilen soruyla başlayalım: Ücret.

Evet, yaz okuluna gitmenin belli bir ücreti var. Ne tür eğitim görürseniz görün (Örgün, 2. Öğretim fark etmez) yaz okuluna belli bir ücret ödemek zorundasınız. Ödeme sistemi “kredi veya ders başı ödeme” şeklinde değişirken ödeyeceğiniz ücretin ve ödeme sisteminin belirlenmesi de tamamen üniversiteye bağlıdır. Yaz okulu için sadece kendi üniversitenizi seçmek gibi bir zorunluluğunuz yok; farklı üniversitelerde de yaz okuluna gidebilir fakat bu durum ödemeniz gereken ücreti etkileyebilir. Yaz okulu açan üniversiteler kendi öğrencileri dışındaki öğrencilerden iki katı fazla ücret talep edebilir. Bu durumda da tek yetkili yine üniversitelerdir. YÖK’ün bu duruma herhangi bir müdahalesi yoktur.

Gel gelelim ikinci mesele olan ders alımı ve not sistemi.

Yaz okulundan istediğiniz dersi alabilirsiniz, bunu ister kaldığınız dersleri vermek için ister düşük bulduğunuz dersinizi yükseltmek için isterseniz de üstten ders almak için yapabilirsiniz. Yaz okulundan alacağınız dersin notu da önemli değil, isterseniz FF olan dersi isterseniz DC olan dersi alabilirsiniz. Hatta BA olan dersi AA yapmak için bile ders alabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise yaz okulu sonunda aldığınız not bir önceki notunuzun yerine geçecektir. Yani CC olan dersinizi BB ye yükseltmek için yaz okuluna gider ve o dersten FF alırsanız o dersiniz artık FF olarak kalacaktır.

Ayrıca ortalamanız da yaz okulu için ders almanıza engel değil, ortalamanız ister 0.50 ister 3.50 olsun, herhangi bir sınırlamaya takılmadan ders alabilirsiniz. Tabi bu durum üstten ders almak istediğiniz zaman değişiyor. Yaz okulunda üstten de ders alabileceğiniz belirtmiştik bu sayede sonraki senelerde göreceğiniz dersleri yaz okulunda verip bir sonraki sene o dersten muaf tutulabilirsiniz. Üstten ders alabilmek için temel koşul ortalamanızın 3.00’ın üstünde olmasıdır. Genel olarak bu sınır koyulurken farklı üniversiteler farklı sınırlarda koyabilmektedir. Eğer üstten aldığınız derslerden başarılı olursanız üniversiteyi olduğundan daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Yaz okulunda ders işleyiş nasıl ilerliyor?

Yaz okulu tabiri caizse bir çeşit hızlandırılmış kurs gibidir. Genellikle bir dersin toplam işlenme süresinin yarısı kadar ders işlenir ama daha yoğundur. Örnek vermek gerekirse; 8 haftalık bir dersi 4 hafta işlersiniz ve normalde günlük 2 saat ders görüyorsanız ders saatiniz 4 olur. 1 hafta içinde iki haftalık ders görürsünüz. Daha kısa ama daha yoğun ders işlersiniz. Buna göre de derslerin verimliliği sizin performansınıza bağlı kalıyor.
Diğer kritik mesele ise devam zorunluluğu. Üniversitelerin büyük çoğunluğu devam zorunluluğu getirmektedir ama bu durum hocaların inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Bu durum çoğumuzun kendi üniversitesinden aşina olacağı bir durumdur.

Yaz okulunun diğer etkileri nelerdir?

Öncelikle yaz okuluyla mezun olabilirsiniz. Bunun için son derslerinizi yaz okuluyla alıp geçmeniz gerekmektedir. Dekanlığınızın onayıyla birlikte diplomanızı alabilirsiniz. Eğer yaz okulu sonunda tek bir dersiniz kaldıysa ve o ders daha önce almış ve o dersten kalmışsanız “Tek Ders Sınavı” adlı bir sınava girer ve dersinizi geçmeyi deneyebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise eğer üniversiteniz o dersi daha önceden görenlerin girebileceği bir muafiyet sınavı getirmişse o sınava girerek o dersten muaf tutulur ve o dersin sorumluluğunu atmış olursunuz. Eğer bu seçeneklerin hiç biri olmuyorsa maalesef o dersi o dönem içerisinde tekrar görmeniz gerekecek.

Yaz okulu bursumu etkiler mi?

Yaz okulu bursunuza da etki edebilir. Eğer yaz okulu sonunda üniversitenizin burs için belirlenen başarı notunun altında bir ortalamaya sahip olursanız maalesef bursunuz kesintiye uğrayacaktır. Diğer bir durum ise dönem sonu burs için belirlenen başarı notunun altında bir ortalamaya yaptıysanız ve yaz okulunda ortalamanızı kurtardıysanız bursunuz kesilmez veya öğrenim kredisine dönüşmez.

Şimdi sırada ayrıntılar:

Eskiden ders içeriğine uymak kaydıyla istediğiniz üniversiteden ders alabilirdiniz ama yeni sistemde ders alabilmek için ders alacağınız üniversitenin bölümünün ÖSYM Başarı sırasına göre sizin üniversitenizin bölümünden daha yüksek olmalıdır. Yine birçok madde de olduğu gibi bu maddeye de bazı üniversiteler uymayabiliyor.
Hazır ders içeriği demişken alacağınız dersin içeriği sizin dersinizin içeriğiyle uygun olmalıdır. Alacağınız dersin ismi sizin gördüğünüz ders ile aynı fakat içeriği farklı olursa bölüm dekanlığı o dersi almanıza müsaade etmeyecektir. Ayrıca içerikleri uyumlu olmak şartıyla başka bölümlerin de derslerini alabilirsiniz. Bunun içinse alacağınız dersin ağırlığının sizin dersinizin ağırlığından fazla olması istenebilir.
Bitirmeden bir hatırlatma daha yapalım: Eğer alacağınız ders yeterli kişi sayısında ulaşmazsa o ders açılmaz. Onun yerine başka ders tercih edebilir veya önceden yatırdığınız ders ücretini geri alabilirsiniz.

Kimsenin yaz okulu faciasını yaşamaması dileği ile…

7 Yorum

  1. Merhabalar, ben bu sene üniversiteyi kazandım. Bölümüm %100 İngilizce elektrik-elektronik mühendisliği. Hazırlık okumak mecburiyetindeyim. Fakat merak ettiğim, hazırlık dönemi bittiğinde yaz okuluna katılarak kendi bölümümden ders alıp alamayacağım.. Konu Hakkında bilgisi olan varsa ve benimle paylaşabilirse sevinirim.

  2. merhabalar ben daha önce almadığım bir dersi yaz okulundan aldım fakat aldığım derstn kaldım mezun olabilmek için tek dersim kaldı tek ders sınavına girebilir miyim . okulumu aradığımda biri girebilirsin diğer kişi giremezsn dedi sizce bu durumun cevabı nedir

    • Merhaba Semra, tek ders sınavı bilgimiz dahilinde dönem sonrasında oluyor bu sebeple giremeye bilirsin fakat yine kesin bilgiyi okulundan alman daha doğru olacaktır. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here