Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

6
15949

Başlamak bitirmenin yarısıdır deseler de çoğumuz düzenli ders çalışmaya başladıktan birkaç gün sonra tekrardan eski rutin hayatına dönüyor. Kısacası ders çalışıyoruz fakat bir zaman aralığımız yok buda demek oluyor ki ders çalışma alışkanlığı sahip değiliz. Peki ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır?

1-) Neden ?

Hedefi olmayan birinin yol bulması oldukça zor. Bu yüzden her şeyden önce ders çalışmaya başlamadan önce neden ders çalışmalıyım sorusuna cevap vermeniz gerekiyor.Peki bunu nasıl yapacaksınız? Her şey çok kolay  elinize bir kağıt bir kalem alın ve kağıdı ortadan ikiye bölün. Bir tarafa ders çalışmak için sebeplerinizi bir tarafa da çalışmamak için sebeplerinizi yazın. Bu yöntem ile ister istemez kendinize hedefler koymuş olacaksınız. Ders çalışıyorum çünkü X okulunu kazanacağım, ders çalışıyorum çünkü derslerimde başarılı olacağım… Bu listeyi sonsuza kadar uzatmak mümkün fakat önemli olan senin neden ders çalışman gerektiği.

2-) İnancını Kaybetme

Neden ders çalışman gerektiğini öğrendik şimdi sırada ise bu işi başaracağına inanmak. Hemen hemen her öğrencinin yaptığı en büyük hataların başında da bu geliyor. Hedefiniz belirli yapmanız gerekenler belirli fakat akılda hep aynı cümleler “ben yapamam, ben başaramayacağım”, zaten bu düşünceler ile çıktığınız bir yolculukta başarılı olmanız çok zor. Bu yüzden her şeyden önce bir yola çıkmadan önce başaracağım ben, diyebilin ki yolda ki olumsuz şeyleri gördükçe inancınız sarsılmasın. Fakat baştan başaramayacağım diye bir yola çıkarsanız ilk darbede yoldan dışarı çıkarsınız. Bu yüzden ders çalışma alışkanlığı kazanacağınıza her şeyden önce inanın.Ayrıca Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata adlı yazımızdan öğrencilerin yaptığı diğer hatalara bakabilirsiniz.

ders-calisma-aliskanligi-kazanma

3-) Planlı Hareket Et

Planlı hareket etmek sizi hayatınızın her noktasında olduğu gibi ders çalışma alışkanlığı kazanırken de bir adım ön plana çıkarır. Özellikle ders çalışma alışkanlığını yeni yeni kazanmaya başladığınızda tüm vaktini ders çalışmak ile geçiren asosyal biri olarak hissedebilirsiniz bu durumu aşmak içinde bir plan doğrultusunda hem eğlenceye hemde ders çalışmaya vakit ayırabilirsiniz. Ayrıca bu durumda yardımcı olması için 3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

4-) Kendinizi Ödüllendirin

Ders çalışırken en önemli besin kaynağınız şüphesiz motivasyonunuz. Bu yüzden her şeyden önce iyi bir şekilde motive olarak ders çalışmaya başlamalısınız. Bunun için ders sonlarında kendiniz için ödüller belirleyebilirsiniz, hatta ailenizde ki kişiler ile konuşarak onların sizler için belli başlı ödüller koymasını sağlayabilirsiniz. Böylece ufakta olsa motivasyonunuz artmış olacak.Bunun yanında motivasyonunuzu arttıracak diğer tavsiyelere de Ders Çalışırken Sıkılmamak İçin 10 Tavsiye adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

zinciri-kirma

5-) Zinciri Kırma

Bir plan doğrultusunda hedefimizi belirledik. Bundan sonrası ise en önemli kısım yani uygulama. Dikkat etmeniz gereken kısım ise zinciri kırmamak ! Peki bu nasıl olacak? Yapmanız gereken çok basit her gün belirlediğiniz hedef için çalışmak ki bu yazıda bizim hedefimiz ders çalışmak olduğu için planımız doğrultusunda her günü tam verimlilikle geçireceğiz ve sonrasında takvime koca bir çarpı atacağız. Böylece her çarpı birleşerek bizler için koca bir zinciri oluşturacak. Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgi için ise Barış Özcan’ın Youtube kanalında paylaştığı videoyu hep beraber izleyelim.

Videoyu izledikten sonra artık bizimde bir zincirimiz olduğunu belirtelim; #HerGünDersÇalış . Biraz sıkıcı bir hashtag olarak gözükse de hedeflerimiz doğrultusunda en verimlisinin her gün ders çalışmak olduğu su götürmez bir gerçek. Bu yüzden bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren sizinde zinciriniz #HerGünDersÇalış olsun. Ayrıca biraz motivasyonu arttırmak için sizde ders çalışırken ki halinizi bizimle #HerGünDersÇalış hashtagi ile paylaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Bir insan eğer aşırı hırslı değilse veyahut aşırı kötü şartlarda yaşamıyorsa , mutlu olmadıkça bir şeye kilitlenemez , depresyonlar içinde kaybolur.Dünyanın pek çok yerinde eğitimden önce insanların mutluluğu garanti altına alınmaya çalışılıyor , özellikle çocukların.Mutlu isen verimlisindir , hırslısındır , gelecek vaat edersin fakat mutlu değilsen potansiyelini asla ortaya koyamazsın.

    Ülkemizdeki insanlar mutlu değil , eğitim sistemi ise ( bu konuda çok yetkin olmadan konuşuyorum ) diğer ülkeler ile mukayese edildiği zaman öğrencileri soğutur vaziyette gözüküyor.Bu bağlamda sıyrılabilecek birkaç kişi hariç , nice yetenekler heba olup gidiyor.Tabii şuan için bu ülkede düşünülecek son şeyler bunlar , daha önemli mevzularımız var mesela hangi cemaatlerin – liyakat çöpe atılarak – memur kadrosuna doluşturulacağı gibi problemlerimiz var.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here