2016 YGS Kolay Mıydı? | 2016 YGS Analizi

0
4333

Üniversite sınavlarının ilki olan YGS nihayetinde bugün gerçekleşti. Peki 2016 YGS kolay mıydı, 2016 YGS ne zaman açıklanır sorularına sıcağı sıcağına cevap verdik.

2016 YGS için sözlerimize başlamadan en yakın olan sınavı biraz hatırlayalım. 2015 yılında yapılan YGS hatırlayacağınız üzere hemen hemen herkes tarafından zor bir sınav olarak nitelendirildi. Özellikle Türkçe kısımında ki paragraf sorularında ki artış ve zorluk birçok kişinin beklemediği derecedeydi. Ayrıca sadece Türkçe kısmı ile kalmayıp diğer kısımlarda ki soruları da uzun tutan ÖSYM birçok kişinin umutlarını ilk sınavdan kırmıştı. Bunun dışında 2015 YGS matematik kısmına baktığımızda bu seferde problemlerin zorluğu dikkat çekiyordu. Fen kısımından Kimya ile Sosyal Bilimler kısımında ise Coğrafya geçen sene öğrencilerin zorlandığı kısım olarak karşımıza çıktı. 2015 YGS kısacası beklenenin üzerinde bir zorlukla öğrencilerin karşısına çıktı.

Peki 2016 YGS Kolay Mıydı?

Geçtiğimiz yıla kıyasladığımızda bu sene ki YGS daha kolay olarak karşımıza çıktı. Özellikle geçen sene Türkçe kısımında ki ayırt edicilik bu sene ortadan kalkmıştı. Orta seviyeli paragraf soruları yine fazlayken dil bilgisi kısımı geçen seneden 1-2 soru daha fazla veya aynı sayıda olabilir. Fakat her ne kadar kolay olsa da yine Türkçe zaman kaybettirme konusunda oldukça başarılıydı.

Matematik kısımı ise özellikle problemler kısımında oldukça basite indirgenmiş ve birkaç ayırt edici soru dışında pek bir zorluğu bulunmuyordu. Bu durumda bu sene Matematik ile Türkçe öğrenci ayırt etmede çok fazla bir görev görmeyecek gibi.Fakat Fen kısımı ile Sosyal kısımı için pek aynı şeyler söyleyemeyiz. Özellikle Fen kısımında Biyoloji ve Fizik geçen seneye göre daha zorken Kimya geçen seneye göre biraz daha kolay olarak karşımıza çıktı. Sosyal Bilimler bölümünde ise biraz daha yoruma dayalı soruların azaldığı ve bilgi ile yapılacak soruların olduğu görülüyor. Buda bazı öğrenciler için biraz hayal kırılığı olabilir.

gunes-ve-cocuk

Sınav Hakkında Genel Yorum

Geçtiğimiz yıllara kıyasla biraz daha kolay diyebileceğimiz bir sınav olan YGS 2016 biraz bazı öğrencileri için hayal kırıklığı oldu diyebiliriz. Özellikle sosyal medyada daha şimdiden sorular çok kolaydı diye kızanlar var. Tabi bu durum göreceli kimi sınavın gerçekten kolay olmasını isterken kimi zor olmasını istiyor. Bunun dışında sınav öncesi ortaya atılan bu sene sınav zor olacak çünkü soruları Tubitak hazırlıyor dedikodularının asılsız çıkması bizlerin LYS adına çıkacak dedikoduları da şimdiden önemsemememiz gerektiğini öğretti.

Tavsiye Yazı: YGS Puanı İle Gidebileceğiniz Bölümler 

2016 YGS Ne Zaman Açıklanacak?

İyisi ile kötüsü ile sınav oldu ve bitti. Şimdi herkesin aklında ki soru aynı; 2016 YGS ne zaman açıklanacak? Bu soruya net bir cevap vermek her ne kadar mümkün olmasa da geçen yılların açıklanma süresine göre bir tahminde bulunulabilir. 2014 YGS 1 haftada açıklanırken, 2015 YGS 5 gün içeresinde açıklanmıştı. Bu sene yani 2016 YGS ise tahminen 5 günün altında bir sürede açıklanacaktır.

Düzenleme : ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklamada sınav sonuçlarının güvenlik incelemeleri sebebiyle 25 Mart tarihinde açıklanacağı duyuruldu.

Sizin yorumlarınız neler?

Her şeyden önce aslında sizlerin yani sınava giren kişilerin yorumları bizim için önemli. Sonuç olarak herkesin sınavı kendine göre kolay veya zordu. Bu yüzden yorum kısımından  hem bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir, hemde seneye sınava girecek öğrencilerin fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sınav soruları ve sonuçlarından anından haberdar olmak için buraya tıklayarak Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here