2017 YGS Kolay Mıydı Zor Muydu ?

12
8768

Üniversite hayali kuran gençlerin ilk sınavı olan YGS 12 Mart 2017 tarihi ile gerçekleşti. Peki 2017 YGS soruları kolay mıydı zor muydu? ÖSYM sonuçları ne zaman açıklayacak gibi soruların cevabını bu yazımızda sıcağı sıcağına vereceğiz.

 2017 YGS Soruları Ve Cevaplarını Görmek İçin Tıklayın !

Bu senin sorularını analiz etmeden önce geçen seneyi ufacık bir şekilde hatırlayalım. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen YGS oldukça basit diyebileceğimiz kıvamdaydı. Türkçe ve Matematik sorularında 2015 yılı baz alındığında bariz soru zorluğunun düştüğünü hatırlarsanız belirtmiştik. Bu durumun yanında Sosyal Bilgiler için bir hayli sıkıntılı bilgi sorularının olması bu yıl için öğrencilere yorum yerine bilgi soruları mı gelecek şeklinde şüpheleri aklımıza getirdi. Bunun dışında yine Fen bilgisi noktasında beklenilen şekilde pek bir zorluk yoktu. Yani genel itibari ile 2016 ygs kolaydı diyebiliriz.

Peki 2017 YGS kolay mıydı?

Bu yıl gerçekleşen sınavda ilk defa okula öğrencilerin alınma saatinde sınır belirlendi ve yine değişen konular oldu. Ayrıca açık uçlu sorular öncesinde de belirttiğimiz gibi YGS’de karşımıza çıkmadı.

Bu yenilikler arasında özellikle 9.45 kuralına sosyal medyada çığ gibi tepkiler büyüyor, birkaç dakikanın dahi affının olmadığı bu sistem yine maalesef birçok öğrencinin hayallerini yıkmaya yetti. Bunun yanında yine silgi ve kalem noktasında değişikliğe giden ÖSYM fazlası ile yine öğrencileri zor durumda bıraktı.

Soru noktasında da farklı farklı görüşler olsa da sınav 2015 yılına göre kolay 2016 yılına göre zor diyebileceğimiz kıvamdaydı. Tabi ki bu durum dersten derse değişebilir olsa da genel itibari ile sorular orta seviyede olarak nitelendirebiliriz.

Türkçe testinde her yıl olduğu gibi paragraf soruları ağırlıktaydı. Ayrıca uzun paragraf soruları ile okuduğunu anlama ve çelişkili şıklar ile yorum yeteneği sınanan öğrencilerin bir kısmı bu yıl ki paragraflardan uzunluk noktasında şikayetçiydi.

Matematik alanında ise her zaman olduğu gibi temel kavramlar gibi konularda ki sorularda pek öğrenciler zorlanmasalar da özellikle paragraf tadındaki problemler ile birçok kişi yine zorlandı. Ayrıca problem sorularında alışageldiğimiz gibi ÖSYM yine mantık dahilinde yorumlamalarını da öğrencilerden istedi.

Sosyal bilgiler noktasında ise 2016 YGS‘ye kıyasla daha fazla yoruma dayalı soruların sorulması öğrencilerin avantajlı oldukları bir durum olarak gözlemlenebilir. Bunun yanında Sosyal Bilgiler noktasında öğrencileri pek zorlamaması ve beklenen tarzda sorular sorması ile sınav adına yolunda giden nadir şeylerdendi.

Fen bilgisi soruları arasında hem kolaylar hemde zorlar bulunuyordu. Bu sebeple genel itibari ile orta seviyede diyebiliriz.

Ders der baktığımızda genel itibari ile geçtiğimiz yılların sınavlarını göz önüne aldığımızda orta seviyeye hitap eden soruların barındırdığını söyleye biliriz.Fakat bu yıl özellikle 9.45 kuralı maalesef birçok öğrencinin canını yaktığını görmek bizi fazlası ile üzdü ayrıca sınav esnasında verilen kalem, şeker ve özellikle silginin kalitesiz olması yine durup “bu kadar basit mi her şey” diye sitem etmemize yol açtı. Bir yılın hatta çok daha fazlasını birkaç dakika ile yada birkaç TL daha ucuza almak ile hiçe sayan sistem öğrencilerin bilgilerini değil de sanki sabırlarını denedi. Bu noktadan sonra yine de geçmişe takılı kalmayarak önünüzdeki sınav olan LYS adına ciddi bir tempoda çalışmanız gerektiğinin altını çiziyoruz çünkü her şey LYS ile başlıyor aslında. Bunun yanında bu yıl istediğini alamayıp seneye hazırlanacak öğrencilerinde her zaman yanındayız. Sınava giren veya hazırlanan her öğrencinin hakkında hayırlısının olması dileği ile…

Tavsiye Yazı : LYS Neden Daha Önemli ?

Tavsiye Yazı #2 : 2017 LYS Konuları 

12 Yorum

  1. hocam şimdi ben ygs yen girdim geçen ama kötü geçti şimdide ygs hesaplama dan hesapladım barajı geçemeedim ne kadar doğru o kafayı yicem ben

  2. hocam ben şimdi ygs 1 ve 2 den barajı geçmedim diyelim ygs 3 puan türünden barajı geçtim benim okul puanım lys zamanı barajı geçtiğim kısımamı eklenecek yoksa hepsine ekleniyormu cevaplarsanız sevinirim….

  3. Suan kafayi yiyicem hocam lys konularina calisiyorum ama hicbisey anlamiyorum.test cozemiyorum moralim cok bozuk.yardim edin bana

  4. hocam mrb öncelikle bizi bu konularda aydınlattınız için şimdiden teşekkür ederim. benim ygs sınavım çok kötü geçti baya heycanlandım sınavı bırakma noktasına kadar geldim ama kendimi çok zorladım sırf barajı geçeçek kadar birşeyler yapmak için barajıda geçtim ama moralim çok bozuk :( :( 3. senem benim ve bu yıl ts bölümden hazırlanyorum lys de çok sıkı bi tempoyla ilerlemek istiyorum onun için bana bi program önerirseniz sevinirim

    • Merhabalar Ela, maalesef kişisel olarak öğrencilerimize ders programı hazırlayamıyoruz bunun yerine balık vermek yerine balık tutmak istersen 3 adımda verimli ders çalışma programının nasıl hazırlanacağını açıkladığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Bunun yanında yine aynı şekilde Temeli Olmayanlar İçin LYS sürecini ele aldığımız yazı içinde buraya tıklaman yeterli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here