Temeli Olmayanlar YGS Ve LYS’ye Nasıl Çalışmalı ?

40
37501

Temeli olmayan YGS-LYS öğrencileri için büyük ihtimal ders çalışmak pek alışagelmiş oldukları bir durum değil. Hal böyle olunca da alışkanlıkları yani rahatlığı bir kenara bırakmak zor gelebilir. Fakat bahaneler üretip temelim yok demenin sizden başka kimseye zararı olmadığının farkına vararak artık harekete geçmeniz gerekli. Bu yazımızı da okumaya başladığınıza göre sanırım ilk adımı atmaya çok yaklaştınız. Neyse lafı daha fazla uzatmadan temeli olmayanlar YGS Ve LYS’ye nasıl çalışmalı bahsedelim.

1-) Bahaneler ÜRETME !

Meslek Hocam rehber yazılarını okuma fırsatı bulduysanız birçok yerde bu konudan bahsettiğimizi fark etmişsinizdir. Bu durumdan sık sık bahsetme sebebimiz genel olarak öğrencilerin sıklıkla bu hataya düştüklerini görmemizden kaynaklı. Yani hemen hemen hepimiz sınav döneminde birçok şeyi bahane ederek ders çalışmaktan, kendimizi geliştirmekten uzaklaşıyoruz. Bugün biraz dinleneyim yarın başlarım, Ahmet’de çalışmıyormuş zaten, denemelerim iyi geçti biraz dinlenmeye ihtiyacım var diye sonsuza kadar uzayacak bu lise sizden sadece vakit çalmakla kalmayarak umutlarınızı da çaldığını biran önce fark edin ve bahaneler üretmeden kendinizi objektif olarak eleştirin.

2-) Nereden Başlamalıyım ?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi temeli olmayanlar için ders çalışmak pek alıştıkları durum değil. Bu yüzden genellikle ilk olarak ne yapmaları gerektiklerini pek kestiremiyorlar. Fakat yapmanız gereken çok basit: çalışmalısınız. Belki bir kitap ile belki bir internet sitesi eğitimi ile fakat yarın değil bugün çalışmaya başlamalısınız. Eğer online eğitim videoları hakkında bilginiz yoksa tavsiye yazımıza bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışabileceğiniz İnternet Siteleri Ve Youtube Kanalları

3-) Vazgeçme !

Temeli olmayan öğrencilerin başarısızlıklarının en büyük sebebi yola çıkmadan vazgeçmek. Gerek ders çalışmak gerekse test çözmek için en zor aşama temel oluşturmaktır.Bunun sebebi ise tahmin edeceğiniz üzere yetersiz bilgi birikimi. Bu durumda defalarca sorunla karşılaşabilir veya çok basit bir sorunun cevabı için saatlerce uğraşabilirsiniz fakat bu durumda pes etmek yerine daha fazla hırslanarak tırnaklarınız ile kazıya kazıya temeliniz oluşturmalısınız. Bu sorunlar ile ilgili olarak ayrıca çevrenizde ki kişileri sık sık rahatsız edin ve belli bir zaman sonra başarınızın keyfini çıkarın.

temeli-olmyanlar-ygs-ve-lysye-nasil-calismali

4-) Doğru Kaynak Seçimi 

Yeni bir başlangıç yapan öğrencilerin en çok yaptığı hataların başında da maalesef doğru kaynak seçimi yapamamaları geliyor. Genelde zor ve bilindik kaynakları alarak hemen hemen her soruda yapamadıklarını görünce umutsuzluk sonucu 3. madde de bahsettiğimiz gibi pes ediyorlar. Bu yüzden objektif olarak eğer bilginiz yoksa alacağınız kitapta size hitap edecek şekilde basit olmalı. Peki, basit veya başka bir değişle temel oluşturmaya yönelik kitapları nasıl bulabilirsiniz? Bunun için Meslek Hocam tarafından hazırladığımız kaynak tavsiyelerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Ayrıca çevrenizde ki kişilere veya kitapçılara sorarak en doğru kaynağı bulabilirsiniz. Fakat burada ufak bir parantez açmakta fayda var kitapçıların tavsiye ettikleri kitapları hemen almak yerine interette kullanan kişilerin yorumlarını mutlaka okuyun çünkü bazen kitapçılar temsilciliklerini aldıkları yayın evlerini öve öve bitiremiyor ve sonucunda size satıyorlar bu yüzden bu konuya mutlaka dikkat edin.

5-) Ders Çalış(ma)mak

Kabul ediyoruz ders çalışmaya başlamak gerçekten zor fakat her şeyin bir anda olmasını beklemekte doğru değil. Bu yüzden azdan çoğa doğru bir yol izleyebilirsiniz. Yani bir iki gün 5-6 saat ders çalıştıktan sonra ardından bu süreyi 7-8 saate çıkartmayı deneyebilirsiniz.Oha dediğinizi duyar gibiyim zaten bu rakamlar temsili yani buradan almanız gereken sonuç azdan çoğa doğru ilerlemeniz. Ayrıca daha önce üzerinde durduğumuz Pomodoro tekniği ile de çalışmaya başlamak size fayda sağlayacaktır.

Tavsiye Yazı : Pomodoro Nedir ? Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalış

Bunun yanında günde 5-6 saat ders çalışmanın size çok şey katabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat eğer bu 5-6 saat sizin için verimli geçmiyorsa aslında çokta şey kazanmış olmazsınız. Bu yüzden ilk hedefiniz aslında çok çalışmaktan önce verimli ders çalışabilmek olmalı.

 Tavsiye Yazı :Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Son olarak ders çalışmayı bir zorunluluk olarak görmek yerine ihtiyaç haline getirebilmek yani ders çalışma alışkanlığını kazanmakta zorluk yaşayanlardansanız yine tavsiye yazımızı okuyabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ?

Kısa Bir Hikaye

Okulların yeni açılması ile okula başlayan öğrenciler sırada yaşlı bir teyze görürler ve ilk başta akıllarına torununu görmeye gelmiş olacağı gelir. Fakat sonrasında öğretim görevlisi derse girince işin rengini öğrenirler.

Öğretim Görevlisi :  Ayşe teyze yarım kalan eğitimini tamamlamak için aramıza yeni katıldı.

Bu duruma şaşıran öğrenciler gel zaman git zaman Ayşe teyzenin bahsettiği gibi hiç 60 yaşında biri gibi olmadığını hayat dolu olduğunu görmeleri ile sormuşlar.

Öğrenciler : Ayşe teyze sizin yanınızda biz kendimizi yaşlı hissediyoruz. Bu kadar hayat dolu olmayı nasıl başarıyorsunuz ?

Ayşe Teyze : Hayattan vazgeçtiysen eğer hayatta senden vazgeçer. Kimileri yaşlarının ilerlemesi ile bunu yapamam, bunu yapmamalıyım gibi bahaneler üretir. İşte onlar yavaş yavaş bazı şeylerden vazgeçmişlerdir. Fakat hayallerini hala canlı tutuyorsan, bazı şeyler için geç veya erken demiyorsan kısacası umutlarını söndürmüyorsan yaşın ilerlese de ruhun sabit kalır.

Öğrenci : Peki, bunca sene pişman olduğun hiçbir şey olmadı mı Ayşe teyze ?

Ayşe Teyze : Eğer benim yaşıma gelirsen yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olacaksın.

Kıssadan hissesi eğer üniversite hayatına dair bir hayalin varsa ve canlı tutuyorsan geç olmadan koşmaya başla. Çünkü seneler geçtiğinde yaptıkların için değil yapmadıkların için pişman olacaksın.

 

40 Yorum

 1. Mrb. ben meslek lisesi mezunuyum..sınavsız 2 yıllık Çomü elektrik enerjisine yerleştim ama bölüm iyi değil yer merkezde degil diye gitmeme kararı aldim.Hem ben istanbul’da okumak istiyorum doğru düzgün 4 yıl.Canakkaleye gidip iki sene sonunda bir şey olamamak var çünkü onu açık değil. içimde kalirdi.keske bir sene bekleseydim diye.Saglam çalışma sonucunda İstanbulda kazanmak imkansız mı ? Yani meslek liseliyim diye hayal mıdır ? Tıp kazanacağım demiyorum ki.Matematik temelim yok denecek kadar az ama sozel derslerde güveniyorum kendime sizin yorumunuz nedir :( ?

  • Merhaba Muhammet, gerçekten bir hayalin varsa ve bunun peşinden koşuyorsan imkansız diye bir şey yok. O yüzden bu tarz olumsuz düşüncelere kapılmak yerine sadece ders çalışmaya odaklan. Hem tıp olsa da kazanılmayacak bir şey değil. Binlerce meslek lisesi çıkışlı öğrenci tıpta okudu, İstanbul’da da. Bu yüzden kendini kimseden farklı görme. Bir adım geride başladın diye yarışı kaybedeceğin anlamına gelmez. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. Merhaba ben bu sene mezun oldum 2 senelik bir bölümü tercih ettim ve yerleştim ama sonra bölümü sevmedigimi ayrıca 2 senelik bir bölümü haketmedigimi düşündüm o yüzden gitmekten vazgeçtim ama okul puanın yarıya kesilcegi için sıralama çok geriye atar diyorlar çok endişeliyim

  • Merhaba Döndü, geriye atar fakat net bir rakam söylemek mümkün değil. Fakat bu soruyu şöyle sormak lazım: okul puanım yarıya düşecek diye hayallerimden vazgeçmeli miyim? eğer soru bu olursa cevap kesinlikle hayır olacak. Çünkü ömrünü sevmediğin bir meslekle veya bir mesleği sevmekle geçirmek çok zor. O yüzden konu üzerinde iyice düşünerek yapmak istediğine bir an önce karar vererek gerekli adımları at. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 3. ben sözelciyim gündüz işe gidiyorum gece ders çalışcam meslek lisesi çıkışlıyım sayısal temelim hiç yok benim istediğim bölüm ygs 1 den 280 almam lazın gerekirse dersaneyede yazılcam sizce ygs 1 den sayısaldan hiç temelim yokken 280 alabilir miyim?

  • Merhaba Kübra, öncelikle hedefin hiçbir zaman puan olmasın bunun yerine sıralamalara bakman daha uygun. Diğer sorunun cevabı ise evet, yani eğer gerekli çalışmayı yaparsan tabi ki alabilirsin. Fakat bu yol biraz zor olacak bu yüzden bol bol çalışmayı göze almalısın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. Hocam 4 yıl boyunca işde calıştıgım için akşam lisesine gitmek zorunda kaldım okumak için ve bu sene Allah’ın izniyle lise bitiyor ve üniversiteye hazırlanmak istiyorum ama temel bilgilerim olmadıgı içinde ne yapacagımı bilemiyorum ve umutsuzluga kapılıyorum düşünüyorum 4.bucuk 5 aylık bi zaman bicimindede bu 4 yıldaki egitimi calışarak sizin tavsiye etiginiz you tube kanallarından bulabilirmiyim diye baana bi çizelgeli bir yol gösterirseniz cok teşekür ederim

  • Merhaba, açık konuşmak gerekirse 4-5 ay çok kısa bir süre. Fakat bir yola çıkmadan bitirip bitiremeyeceğini göremezsin bu yüzden vakit kaybetmeden çalışmaya başlayarak ileriye doğru gitmelisin. Bunun dışında Youtube kanalları dışında çevren ki üniversite okuyan kişilerden de yardım alman çok daha faydalı olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. hocam sayısal öğrencisiyşm dersaneye başlamadan önce çok iyi ders çalışıyodum test falan çözüyodum dersaneye başladıktan sonra deneme sınaarım hep 60 netlerde ve bu beni boğmaya başladı moralim çok bozuluyo…. sayısal olmama rağmen fizik yapamıyorum ayrıca ders çalışma isteğim hiç olmuyo ne yapmam gerekiypr sizce?

  • Merhaba, yüksek ihtimal ile netlerinin düşük gelmesi moralini bozmuş olmalı. Fakat bu tarz durumlarla sık sık karşılaşman gayet normal.Bildiğin üzere hemen hemen her denemede farklı soru tarzı farklı zorluk olması muhtemel. Yani kısacası düşüşler çıkışlar olabilir buna rağmen senin çalışman gerektiğinin farkında olman gerekli. Ayrıca bu süreçte sıkıldığında neler yapabileceğini buraya tıklayarak okuyabilirsin.Bunun dışında Fizik çalışırken dikkat etmen gerekenleri yakın zamanda bir yazıda bir araya getireceğiz. Bu süreçte diğer rehber yazılarımızı okumak için buraya tıklaya bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 6. Merhaba değerli hocam. Ya ben meslek lisesi öğrencisiyim 3 sene okula ara verdim açıktan okudum yeni liseyi bitirdim yanlız temelim oldukça zayıf bu durumdan fevkalade rahatsız oluyorum kazanıpta üniversite ye gitmek istiyorum yanlız inşaata çalıştığım için doğru düzgün çalışamıyorum hedefime ulaşmak için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun inşaattan bıktım hayatımı kurtarmak istiyorum ? Tşk ederim ❤

  • Merhabalar Melih, temel noktasında zayıf isen ilk etapta buraya tıklayarak ilgi yazımızı okuyabilirsin. Bu yazı büyük ihtimal ile tüm sorularına cevap olacaktır eğer hala soru işaretleri aklında kalırsa tekrar yazman yeterli. Allah kolay versin. Hayırlı işler :)

 7. Hocam 11. Sınıf sayısal ogrencisiyim sayısal temelim yok eğer gayret edersem tıpa girebilirmiyim ilk senemde hevesim sağlığa var severek yapacağım tek iş benim için

  • Merhabalar, TIP kazanmak maalesef kolay değil fakat gerekli çalışmayı gösterirsen tabi ki neden olmasın. Yani burada her şey seninle bitiyor o yüzden çok yoruma açık bir durum değil. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 8. Hocam merabalar ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.En büyük hayalim tıp fakat temelim olmadığı için bir türlü güvenemiyorum kendime ne zman hırs yapıp calişmaya kara versem çalışamıyorum ve öyle olunca da çok ümitsizliğe düşüyorum.Sizce kazanabilme ihtimalim çok mu düşük? bu sene olmasada seneye mezuna kalmayı planlıyorum.Ne yapabilirim sizden cevap bekliyorum:( tesekkür ederim.

  • Merhabalar, aslında burada kolay veya zor dememiz sana hiçbir şey katmayacak. Fakat yine soruna cevap verelim eğer istersen yapabilirsin. Sınav sürecinin çok güzel şey olmadığının farkındayız fakat dikenli yolları geçmeden güzel günleri göremeyeceğinin farkında olman gerek bu yüzden bahaneleri bugün bir kenara bırak ve kendin ile yüzleş ve sor “tıp okumak istiyor muyum” eğer cevabın evet ise zaten yapman gerekenler belli. Bu yüzden sana zor diyenleri bir kenara koy ve hayallerin için çabala. Meslek Hocam olarakta bu süreçte her zamana yanında olduğumuzu unutma. Kolay gelsin.

 9. Hocam geçen sene mezun oldum bu sene tekrar hazırlanıyorum. Okul puanının yarıya düşmesi olayı doğru mu? Öyle bir şey var mı gerçekten?

  • Merhabalar, eğer geçen sene üniversite tercihi yapıp herhangi bir üniversiteyi kazandığın halde gitmediysen okul puanın yarı yarıya düşecektir. Kolay gelsin.

 10. Hocam ben açık öğretim öğrencisiyim sayısal bölüm elektrik elektronik hedefim mühendislik antremanlarla 1 bitirmeye çalışıyorum çalışsam olurmu mühendislik

 11. hocam merhaba ben 10. sınıf okuyorum suan anadolu lisesinde ben bu yaz ygs ye çalışmaya başlamak istiyorum benim temel mat ve fizik orta derece yani temelim yok sayısal anlamda ben ygs ye nasıl çalışmalıyım

 12. Meraba hocam bn11.sın8fim esit agirlikciyim ilahiyata gitmek istiyorum ve cok kararsizim hangi derslere daha fazla çalismaliyim

  • Merhaba Songul, eşit ağırlık öğrencisi için Türkçe ve Matematik dersinin ağırlığı daha fazla bu yüzden bu derslere daha fazla yoğunlaşman gerekli. Fakat diğer dersleri de sakın önemsiz gibi düşünme. Kolay gelsin.

 13. hocam ben sağlık meslek lisesini yeni bitirdim bölümüm hemşirelik. ygs ve lys ye çalışmaya başlayacağım fakat sayısal temelim yok hemşirelik fakültesini istiyorum fakat bi plan ve program yapamadım temelimi sağlam b şekilde nasıl oluşturbilirim

 14. merhaba hocam , çocuk gelişim lise mezunuyum 3 sene oldu tabi mezun olalı herhangi bir üniversiteye tercih yapmadım ve şimdi tekrardan sıfırdan kendim hazırlanmak istiyorum yapabilir miyim tek başıma hazırlanabilir miyim ? çoğu arkadaşımdan konu anlatımlı ve test kitapları aldım ama korkuyorum bir o kadarda gitmek istiyorum . tek başıma nasıl başarabilirim ? teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin .

  • Merhaba Esra, artık internetin sayesinde çok hocalık bir durum ortada kalmadı. Tabi ki bu kesinlikle yanlış anlaşılmasın internet hocaların yerini tutamaz ama yine azimli öğrencilere fayda sağlayacaktır. Bu sebeple işe internetten uygun kanallardan ders çalışmaya başlayabilirsin. Bunun yanında sitemiz üzerinde ki rehber yazıları okuyarak çoğu konuda bilgi sahibi olabilirsin. Kolay gelsin.

 15. Hocam 30 yasindaim hayatim hep okumamanin pismanliqiyla qecti smdi lise sondayim ne olursa olsun devam edeceqim ilerde tekrar ndn qec kaldim dememek icin yazilarinizi okuyorum qercekten motive edio burdaki qenc arkadaslarima sesleniorum okumaktan sakin ama sakin vazqecmein ve ben uzun yillar snra ders calismayi qercekten cok sevdqimi farkettim kendimde herkese basarilar vazqecmein

 16. Hocam merhaba ben seneye ygs ye gireceğim. Ygs2 den bi bölüme yerleşmek istiyorum. Fen temelim yok dershaneye gitme durumum da yok. Fen için konu anlatımlı kitaplardan faydalanarak ygs2 için sağlam fen netleri yapabilir miyim sizce evde çalışarak başarabilir miyim? ?

 17. Merhaba ben gizem lise 3. sınıf öğrencisiyim polis olmak istiyorum ve doğrudan bildiğim kadarıyla lise ile gidilebiliyormuş.Liseyi açıktan okuyorum hiç ders çalışma alışkanlığım yok nereden çalışmaya neler yapmayı gerektğini bilmiyorum Ygs hazırlık için dershaneyi öneriir misiniz konu anlatımlı testlerden mi gitsem ? Birde diyelim kazandım ama elimde lise diploması yok ünv. gidebilir miyim yanr mı puanlarım ?

 18. hocam bende meslek lisesi 3. sınıf öğrencisiyim ama hiçbir şekilde ne temelim var ne de başka bir şeyim üniversite okumak istiyorum sağlam bi bölüme yerleşmek istiyorum fakat hiçbir şekilde ne sayısal ne de sözelim iyi en son ders çalıştığım’da lise 1 deydim ne yaapmalıyım. (çalış diyeceksiniz ama çalışma isteği yok ama üniversite isteyi var ne yapcağımım bilmiyorum)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here