YGS ve LYS Hedefini Şimdi Belirle !

8
4815

Üniversite sınavına hazırlandığınız süreçte ister istemez psikolojik olarakta büyük bir yükün altına giriyorsunuz. Dönem dönem hayatınızın rutinleştiğini düşünmek, yorgunluk hissiyatı ve sosyal aktivitelere vakit ayırma isteği sizi istemsizce derslerden uzaklaştırıyor ve buda rakipleriniz bir adım arkasına düşeceğiniz anlamına geliyor. Bu duruma aslında her öğrenci yakalansa da olumsuz dönemleri atlatmada hedefi olan öğrenciler diğerlerine göre çok daha başarılı. Bu yüzden  YGS ve LYS hedefini şimdi belirle !

1-) YGS ve LYS İçin Hedef Belirlemenin Faydaları Nelerdir?

Aslında aklınıza gelebilecek her alanda farkında olsan da olmasan da hedefler doğrultusunda hareket ediyorsun. Mesela en basit hali ile bu yazıyı okumakta ki hedefin bir şeyler öğrenmek. Fakat bunlar arka planda istemsizce gerçekleştirdiğiniz şeyler. Üniversite sınavlarına hazırlanırken ise bu işlemi arka plandan gün yüzüne çıkartarak artık benim hedefim bu diyebilmeniz gerekiyor.

Çünkü kabul etmeniz gereken bir gerçek var ki bir işin ucunda sevdiğin bir şey varsa çok daha azimli ve istekli çalışıyorsun. Bu yüzdendir ki hazırlık sürecinde belli başlı hedefleri olan öğrenciler diğerlerine göre daha kararlı bir şekilde ders çalışarak başarılı oluyorlar.

2-) Hedefim Ne Olabilir ?

Üniversite hazırlık sürecinde ki birçok öğrenci maalesef ki aslında yapmak istedikleri mesleğe karar veremedikleri için hedeflerini de belirleyemiyor. Fakat burada ki yanlış hedefin sadece üniversite bölümlerinden ibaret olduğu kanısı. Yani hedef konusunda istediğiniz bir üniversiteyi, başarı sıralaması, puan, net veya şehri hedef olarak seçebilirsiniz. Fakat bu hedefi kesinlikle “bir hedefim olsun da devamına bakarız” diye belirlemeyin. Gerçekten isteyin ki size hedefinizin faydası olsun.

ygs-ve-lys-hedefi

3-) Hedefimi Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Bir önceki maddede aslında size birçok hedeften bahsettik. Fakat aslında doğru hedef için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunların en başında seçtiğiniz hedefinizin fazla düşük olmaması. Mesela örnek vermek gerekirse rahatlıkla X üniversitesi Y bölümünü kazanabilecek birinin hedefi daha üst seviyelerde bir şey olmalı ki hedefine ulaşmak için çabalasın.
Aynı şekilde hedef belirlerken birçok öğrencinin bize sorduğu “hocam X puan istiyorum” durumu maalesef yapılan en büyük yanlışlardan biri.Bunun sebebi ise puan olayının tamamen göreceli bir kavram oluyor olması. Şöyle ki girdiğiniz sene sınavın çok basit olduğunu düşünelim ve hedeflediğiniz puandan daha yüksek aldınız fakat başarı sıralaması hayaliniz olan bölüme yetmedi. Buda hali ile kimsenin istemeyeceği bir durum olduğunu düşünürsek üniversite sınavlarında hedefiniz kesinlikle puan olmamalı !

Aynı şekilde şehir veya üniversiteyi tek başına hedefliyorsanız buda yanlış bir karardır.Bunun yerine gideceğin üniversite ile bölümü beraber hedeflemelisiniz. Şehir ise sizin için geçerli bir hedef olmayacaktır çünkü önceliğiniz kesinlikle istediğiniz bölümde okumak olmalı.

4-) Hedefimi Nasıl Belirleyebilirim ?

Her ne kadar başlıkta YGS ve LYS hedefini şimdi belirle desekte aslında bu durumun biranda gerçekleşmesi tahmin edeceğiniz üzere bir hayli zor. Bu yüzden bunu bir süreç olarak düşünürsek ilk etapta yapmanız gereken okumak istediğiniz bölüme karar vermek. Bunun için Meslek Hocam röportajlarından, çevrenizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca daha önce yazdığımız Bana Hangi Meslek Uygun yazısını okuyabilirsiniz.

Eğer mesleğinize karar verdiyseniz sırada gideceğiniz üniversiteyi belirlemekte. Bunun için üniversite taban puanları ve başarı sıralamasına yine Meslek Hocam üzerinden bakabilirsiniz.

Bu adımları da geçtiyseniz artık hedefiniz tamamlamak kaldı. Bu süreçte ayrıca size hedefiniz moral kaynağı olması adına odanızda veya telefonunuzda kısacası sürekli görebileceğiniz alanlara hedefinizi yazın. Ardından ise hayallerinize ulaşabilmek adına pes etmeden devam edin. Unutmayın, zafer inananlarındır.

Ayrıca YGS ve LYS adına yazdığımız tüm rehber yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizin YGS ve LYS adına hedefiniz neler?

8 Yorum

  1. hocam ben şimdi başladım ygsye çalışmaya ilk hafta çok güzel hevesliydım hemen hemen her gün bir konu bitirdim dersanyee de gidiyorum zatn ama bu hafta hiçbir şey yapamıyorum 15 dk çalışıyorum 1 test çözüyorum sanki saatlerdir çalışıyorum gibi hissediyorum ve bırakıyorum ya da misafir geliyo merak edip yanlarına gidiyorum ses gelince salondan tam ben başlicam mesela biri çağırıyo ya da arıyo ben de de heves kalmıyo tabi dün gece bile mesela yatim kalkim öyle bakim ki verimli olsun dedim kalkamadım daha

    • Merhaba Büşra, geç cevap verdiğimiz için öncelikle kusura bakma. Bu tarz durumlarda genelde dikkat bozukluğu olabiliyor bu konuda uzman birileri ile görüşe bilirsin. Bunun yanında bizimde birkaç tavsiyemiz olacak. Bunların en başında ders çalışmak için kütüphane gibi toplu alanları tercih etmen. Aynı zamanda biran da kendini zorlamaktansa zamanla ders çalışma süreni arttırmaya çalışmalısın. Buna en güzel örneklerden biri Pomodoro tekniği ve bu konu hakkında bilgi almak istiyorsan buraya tıkla. Bunun dışında birçok kaynağa yine Meslek Hocam Rehber Yazılarından ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  2. Merhabalar Hocam size gerçekten bir hayranlık duyuyorum hem bu işi yaptığınız hemde diğer tüm şeyler için ? İlk olarak hedefim tıp( beyin cerrah) 11. Sınıf mf öğrencisiyim ygs ye çalışmaya başlıyıcam program çıkarıcaz rehber hocamla haftaya sizce geç mi kaldım deneme de 45 netim vardı çok strese giriyorum yapamayacağımı düşünüyorum ne yapmalı ve nasıl çalışmalıyım şimdiden teşekkürler

    • Merhabalar, öncelikle güzel yorumun için teşekkürler. Şuan geç kalıp kalmadığını düşünmek sana bir şey kazandırmayacak o yüzden hiçbir şeyi düşünmeden hemen bugün başla yarın değil. Bundan sonrasında zamanla hem net artışlarını görerek hemde diğer arkadaşlarınla konuşarak nasıl bir yol izleyeceğine az çok karar verebilirsin. Fakat bu süreçte “yapamam” gibi olumsuz düşüncelere katılmak sana hiçbir fayda sağlamayacak o yüzden böyle düşünmeyi bir kenara bırak. Bunların dışında diğer tüm sorularının cevabını buraya tıklayarak rehber yazılarımızda bulabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  3. Meraba hocam 10.sinif ogrencisiyim hedefim pdr okumak ama bir turlu ders calisamiyorum odaklanamiyorum ne yapmm lazim …

  4. hocam ben şimdi 184 almışım ygs den dersaneye de gidiyodum çok fazla fazla olmasada çalışıyodum son dönemlerde baya çalıştım ama sınavda okuduklarımdan hiçbir şey anlamadım heyacan yaptım hemde hiç yapmadığım kadar bu kadar oldu ben barajı bile geçemem diyodum ama o kadar çok dua ettim ki allah çok az da olsa barajı geçim yeter banaa bi umudum olsun diye geçtim ben sevindim ilk başta ama çevremdeki insanlar sen bi de dersaneye gidiyodun yazık diyince sinirlerim bozuluyo ve ben dersaneyi bırakmak istiyorum sırf bu yüzden bi de böyle düşük alınca hiçbir faydası da olmamış gibi

    • Merhabalar Büşra, sitemizi daha öncesinde de takip ediyorsan genel itibari ile her zaman yazılarımızda sınava hazırlık sürecinde çok fazla dışarıda ki kişilere kulak asmayın diyoruz çünkü birçok kişi senin şuan hangi durumda olduğunu yada sınav esnasında neler yaşadığını bilmiyor bu sebeple dışarıdan eleştirmek kolay olduğu için sadece bunu yapıyorlar. Bu durum seni yıldırmak yerine daha da hırslandırmalı ki onlara kimin haksız olduğunu göster ! Ayrıca LYS çok daha önemli bunu buraya tıklayarakta görebilirsin. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here