LYS Neden Önemli ? | Her Şey Yeni Başlıyor

22
16132
lys-neden-onemli

Dün gibi çalışmaya başladığınız günleri hatırlarken zaman su gibi aktı geçti ve üniversite hayatına ilk adım olan YGS sürecini de iyisi ile kötüsü ile atlattınız. Kimileri için hayal kırıklığı olan bu sınav kimileri içinde çok iyi geçti.Bu durumda kimileri çok daha motive bir şekilde LYS çalışmalarına başlarken kimileri de yapamayacağım duygusuna kapılmış ve boş vermiş şekilde yaşıyor.Bizde bu yazımızda her iki durumdaki öğrenci modeli için her şeyin bitmediğini asıl önemli olan kısmın yani LYS’nin yeni başladığını hatırlatmak istedik. Peki LYS neden önemli?

İstatistikler

Hepinizin bildiği gibi LYS oran olarak YGS’den daha fazla puanınıza etki ediyor. Her sene ufak çaplı oynamalar olsa da YGS %40 LYS ise %60 oranında etkili. Bunun dışında YGS sınava giren sayısı geçtiğimiz yıl ve bu yıl 2 milyon civarındayken LYS’ye geçen yıl yarısından daha az öğrenci girmedi.Buda demek oluyor ki rakipleriniz artık çok daha az.

Tavsiye Yazı :  LYS Nedir? LYS Hakkında Bilmen Gerekenler

Pes Edenler Çok !

İstatistikler kısımında da açıkladığımız gibi her şeyden önce YGS sonrası birçok kişi ya baraj altı kaldığı için yada LYS adına ümidi kestiği için sınava girmiyor. Birde buna YGS ile tercih eden kişiler eklenince sayınız bir hayli azalıyor. Kısacası LYS adına rakipleriniz tahmin ettiğinizden çok daha az.Buda her ne kadar önemsiz gibi gözükse de aslında sıralamanızı değiştirecek çok önemli bir etken.

Ders Çalışma(ma)nız Daha Zor

YGS için uzunca bir zaman önünüzde varken maalesef LYS adına sadece 3 ayınız var. Bu sürenin yanına birde güneşli günler eklenince artık ders çalışmanız çok daha zorlaşacak. Tabi bu bir kısım öğrenci için geçerli sonuçta istikrarı olan herkes hava durumundan bağımsız şekilde ders çalışabilir. Sizinde sınav adına en büyük ikinci avantajınız 3 aylık sürede güneşli günleri görmezlikten gelmek olacaktır. Kısacası ders çalışmanız da çalışmamanız da daha zor.

Hiçbir Şey Bitmedi !

3 aylık süreçte bahaneleri bir kenara bırakma zamanı çünkü YGS için olan vaktiniz maalesef LYS için yok ve bildiğiniz gibi artık önünüzde ki son ve en önemli engel LYS. Bu yüzden bu süreçte kendinizi bahaneler ile uyutmayın ve LYS önemini asla unutmayın. Ayrıca hem YGS durumu iyi olanlar için hemde durumu kötü olanlar için YGS sadece bir basamak olduğunu kanıtlayan resmi detaylıca inceleyelim.

Tavsiye Yazı : 5 Madde İle LYS Nasıl Çalışılır ?

lys-neden-onemli
Resmi tam ekranda görüntülemek için tıklayın.

Her puan türünde de durum aynı olsa da biz YGS-2 ile MF-2 puan türlerini inceleyelim. Sol tarafta ki tablonun YGS’de iki yüz sekiz bininci olduğunu sağ taraftaki tablonun ise YGS’de yüz otuz dört bininci olduğunu görüyoruz. Buda düz hesapla arada 70 bin fark var demek. Buraya kadar her şey güzel.Birde tabloların asıl önemli olan kısımlarını kıyaslayalım. YGS-2 sağlık alanı ile ilgili olduğu için MF-2 puan türüne bakalım. Sol tarafın sıralaması MF-2 ile yüz yirmi sekiz bin sağ tarafın ise yüz yetmiş bir bin oluyor. Aradaki fark bu sefer tam tersine düz hesapla elli bin oluyor. Kısacası buda demek oluyor ki ne oldum değil ne olacağım deyin. YGS sizin için hayal kırıklığı olabilirken LYS tam tersine olabilir. Bu tabloda kısacası bunun kanıtı. Ayrıca bu tabloların ikisi de geçen sene sonuçlarına ait. Yani iki tabloda ki kişilerde aynı yıl sınav girdiler.

Tavsiye Yazı : Sınav stresi ile nasıl mücadele edilir? | Stres Yönetimi

Son Olarak

İlk okulda hemen hemen hepimize anlatılan tavşan ile kaplumbağa hikayesi vardı. YGS ile LYS döneminde ki öğrencileri aynı hikayede yerine koyduğumuzda yapmanız gereken kaplumbağa gibi olmak. Azminizi koruyun ve sakın olmayacağını düşünmeyin. Çünkü üniversite sınavlarını kazanmanın anahtarı olan iki şey var. Birincisi bildiğiniz üzere ders çalışmak ikincisi ise psikolojik olarak yıkılmamak. Yani bu iki bütünden biri olur diğeri olmazsa maalesef başarıda olmaz. Bu yüzden önce fiziksel gerekliliği yerine getirin ve yılmadan ders çalışın. Sonrasında ise olumsuz düşüncelerin aklınızdan silin. Birçok öğrencinin en büyük hatayı da YGS sonrasında ümitsizliğe düşüp psikolojik savaşı baştan kaybetmekle yapıyor.Fakat hem yazıdaki tablo hemde diğer bilgiler LYS neden önemli sorusuna yeteri kadar cevap veriyor. Bu yüzden son sınava kadar umudunuzu kaybetmeden çalışmaya devam !

Ayrıca diğer rehber yazılarımızı okumak için tam buraya tıklayın.

22 Yorum

 1. İyi günler hocam ygsden düşük bir puan ve sıralama yaptım çok çalışıp lys kasmak ve sıralamamı çekmek istiyorum matematik hakkında önerdiğiniz noktalar varmı yardımcı olursanız sevinirim

 2. hocam benimde bir sorum olacak bazen umutsuz bazende umutlu oluyorum ygs en yüksek puanım ygs 3 195 lys girsem bunu ne kadar yukseltebilirim die düşünüm imkansız gelio sizce 300 puana yakın bir puan çıkarmı

  • Merhabalar Sami, eğer temelin hiç yok gibiyse biraz zor fakat şöyle düşünebilirsin bu sene çalışmanın senin seneye hazırlanman da katkısı çok olacak fakat zaten seneye gireceğim diye sakın çalışmayı bırakma elindeki tüm imkanlarını ders çalışmak için harca. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 3. Hocam merhaba bu sene ygs sıralamam 23bin geldi ve tıp istiyorum aslında ümidimi yitirmemiştim fakat lys denemelerim kötü geliyor ve ders çalışmak istemiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Beyza, YGS sonrasında emin ol birçok kişi seninle aynı durumda, ister istemez YGS sonrasında öğrencilerde her şeyin bittiği yönünde bir psikoloji oluşuyor fakat önünüzde daha 2 aya yakın süre var ve bu süreçte çok çok iyi şeyler yapabilirsin. Ders çalışmak istemiyorum en büyük tavsiyemiz kütüphane gibi çalışmaya son derece uygun mekanlara gitmen. Orada herkesin çalışması ister istemez seninde çalışmanı tetikleyecektir. Bunların dışında kendini olabildiğince olumsuz düşüncelerden uzak tutmaya çalış. Çok güzel bir sıralamaya sahipsin ve çok daha iyisini mutlaka yapacaksın.Kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı : Ders Çalışamıyorum !

  • Merhabalar Beyza, kusura bakma yoğun bir süreçten geçiyoruz. Cevabını verdik merak ettiğin soruları sormaktan çekinme bu sefer daha erken cevap vermeye çalışacağız. Kolay gelsin.

  • Merhaba, bu durumda çekebilirsin yada çekemezsin desem de asıl önemli nokta her şeyin sende bitiyor olması. Bu sebeple bu düşüncelere kapılmaktansa elinden geldiğince çalış ve yapabileceğini herkese göster. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here