LYS Matematik Nasıl Çalışılır ? | Meslek Hocam

14
15211

Hem YGS döneminde hemde LYS döneminde hemen hemen her öğrenci için oldukça fazla öneme sahip ve bir o kadar da öğrencilerin zorlandığı ders olarak karşımıza çıkan Matematik için YGS – LYS  adına nasıl çalışa bileceğinizden genel bir yazı ile bahsetmiştik.Fakat buna rağmen sık sık LYS’ye yönelik sorular gelince daha geniş kapsamlı LYS Matematik nasıl çalışılır sorusuna sizler için cevap verdik.

Tavsiye Yazı : YGS-LYS Matematik Nasıl Çalışılır ?

İlk Adım Sizden

Meslek Hocam rehber yazılarını sürekli takip eden biriyseniz hemen hemen her yazımızda kendinize inanmanız gerektiğinin altını çizerek belirttiğimizi fark etmişsinizdir. Bu durum yine çizgisini bozmadan LYS Matematik içinde geçerli. Eğer hiçbir şey yapmadan veya kitaptaki sorulara bakarken içinden olmayacağını düşünüyorsan baştan bu savaşı kaybedersin. Bu yüzden işe öncelikle içinde ki gereksiz duyguları değiştirerek başla. Ön yargılarından kurtulduktan sonra yapacağına inanarak kitabın veya videonun başına geç !

Seviyeni Belirle

Zamanın az olması, gençliğin verdiği heyecan gibi etkenler sonucu hemen hemen her öğrenci çalıştığı derste anında bir başarı yakalamayı bekliyor. Buda maalesef imkansıza yakın. Bu yüzden öncelikle kendi durumunu objektif olarak incele ve kendine uygun bir çalışma haritası çıkar. Tabi çözeceğin kaynaklarda bu doğrultuda olsun. Mesela durumun çok iyi olmadığını düşünüyorsan kolay kitapları çözmek ile yola çıkabilirsin. Fakat ince bir çizgiyi de unutma, kolay kitapları çözerken aşırı gaza gelip rahatlamayın çünkü daha yolun başındasınız demektir. Ayrıca diğer bir güzel yöntem ise zoru başarmak. Yani ben inatçıyım kolayı sevmem diyorsanız zor soruları çözmeye uğraşın. Ardından da kendi seviyenize uygun kitaplardan devam edebilirsiniz.Fakat ne olursa olsun bir anda yükselmeyi bekleyerek kendi moralinizi bozmayın.

lys-matematik-nasil-calisilir

Çözülmemiş Soru Kalmasın

Sınav döneminde ki düzensizlik hali ister istemez test kitaplarına da yansıdığının farkındayız. Fakat bu düzensizlik arasında çözülmemiş sorular bırakmanın zararı oldukça fazla çünkü uğraştığınız bir sorunun çözümünü öğrenmek oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yüzden eğer gerçekten hem kendinizi geliştirmek hemde yeni soru tarzlarını daha akılda kalıcı şekilde öğrenmek istiyorsanız çözemediğiniz soruları sakın ama sakın es geçmeyin.

Tavsiye Yazı : Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

İşin Sırrı Formüller

Sık sık duyduğunuz gibi LYS Matematik ciddi anlamda formüle dayalı bir ders. Hemen hemen her soruda kişisel yorumunuza gerek kalmadan formülü uygulamanız sizin için yeterli. Bu yüzden konu çalışırken ilk etapta formülleri düzenli bir şekilde bir kağıda çıkarmakla işe başlayın. Daha sonrasında çalıştığınız konunun formüllerine kısa bir göz gezdirdikten sonra test kitabını önünüze alın ve formülleri hatırlamaya çalışın, hatırlayamadığınız her formülü de hazırladığınız kağıttan bulduktan sonra çözdüğünüz sorunun da üzerine yazın ki pekişsin. Ayrıca bu formül kağıtlarının sizlere tekrar konusunda da çok faydalı olacağından dolayı kaybetmeyin.

LYS’nin Kalbi !

Hemen hemen hepimizin bildiği, hatta Matematik  2 dışında LYS adına ayrı bir ders olarak dahi alsak yadırganmayacak 3 tane  konu var. Bunlarda Trigonometri, Türev ve İntegral. Hepinizin de bildiği gibi bunlar arasında Trigonometri birkaç konu dışında Matematik 2’nin hemen hemen her konusunda soru çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden özellikle Trigonometri üzerine fazlası ile düşmeniz gerekiyor. Bunun için daha öncede belirttiğimiz gibi formülleri ezberleyebilir ve ayrıca sadece Trigonometri konu anlatımı ve soru çözümünden oluşan fasikülleri alabilirsiniz. Maalesef LYS Matematik adına başarılı olabilmek için başta Trigonometri olmak üzere bu 3 konuyu oldukça iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun içinde tavsiyemiz bu konuların üzerine ekstradan düşüp bol bol soru çözmeniz.

Tavsiye Yazı : 5 Madde İle LYS Nasıl Çalışılır ?

Temeli Olmayanlar, Gelin !

Maalesef eğitim sistemimizin ülkemize verdiği en büyük zararlardan biride fazlası ile donanımsız mezunlar vermek. Uzun uzaya konuşabileceğimiz bu konuyu bir kenara bırakıp şimdi bu donanımsız öğrencilerin LYS Matematiğe nasıl çalışacağına değinelim. Her şeyden önce en başta dediğimiz gibi içinizde ki olumsuz düşünceleri silin ve ardından bir yol haritası çıkartın. Bu yol haritasında günlük Matematiğe ayıracağınız vakit ve konu dağılımını yapın fakat bu yazıyı LYS süreci içeresinde okuyorsanız bazı konuları gözden çıkartmanız gerekiyor. Bunlarda LYS’nin kalbi dediğimiz konular arasında yer alan Türev ve İntegral. Bunun sebebi ise hem konuların uzun olması hemde zamanın az olması. Bunun yanında maalesef Trigonometri için böyle bir durum söz konusu değil, yani ya bu Trigonometriyi öğrenirsin yada bu diyardan gidersin. Bu konuların dışında kalan konulara ise hızlı bir tempoda başlamalısınız ve unutmayın LYS süreci içerisindeyken bu yazıyı okuyorsanız  çok daha fazla çalışmanız gerekiyor. Ayrıca LYS’de YGS konularından da soruların geldiğini unutmayarak, ara ara YGS Matematik denemeleri çözmeyi ihmal etmeyin. Eğer bu yazıyı YGS sürecinde okuyan bir öğrenci iseniz yapmanız gereken ilk şey Trigonometri ile yola çıkmak. Zaten sonrasında diğer adımları yazının üst kısımından öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı :  2016 LYS Konu  Ve 2015 Çıkmış Soru Dağılımı

Sizin sorduğunuz sorular sayesinde yazmaya başladığımız yazıda kişisel deneyimlerimizi de paylaştık.Umarız LYS Matematik nasıl çalışılır sorusuna sizin için cevap verebilmişizdir.

Ayrıca bu konu hakkında merak ettiklerinizi, kendi çalışma yöntemlerinizi bizimle yorum kısımından paylaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. Hocam merhaba
  Ygs beşten sıralamam bir milyon küsür ben bunu 200.000e çıkarmak istiyorum ve sözel öğrenicisiyim ama tm3ten girmek istiyorum yapabileceğim birkaç kolay konu söylermisiniz

  • Merhaba Beyza, konuları söylemek bize pek uygun değil senin yapman gereken LYS için baştan başlayıp detaylıca çalışmak. Ayrıca YGS kısımından soru geleceğini unutmadan ara ara YGS sorusu da çözmeyi unutma.

 2. Meraba
  Ygs5ten 222 aldım tm3den 320 almak istiyorum hocam ama sözelciyim en fazla 10 net yapabilirim geometrim sıfır edebiyat ve coğrafyayı çok iyi yapsam okul puanı eklenmeden 320 yapabilirmiyim

 3. Hocam merhabalar, hocam matematik hiç yapamıyorum ve tm3ten tercih yapmak istiyorum. Geçen sene 4 tane yapmıştım lys sonucum tm3te 121 bin gelmişti . Bu sene 55-60bine girmem gerek hocam. Ama matematikte ne yapmam gerek inanın hiç bilmiyorum ve korkuyorum :( temeli olmayan biri olarak seçerek konu çalışmayı düşünüyorum sizce hocam hangi konulara çalışılabilir hangi konulardaki sorular daha kolay şekilde de karşımızda geliyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim,teşekkürler

  • Merhabalar Gülben, bunun için konu dağılımlarına bakarak karar verebilirsin. Fakat genel olarak ilk konular kolay oluyor sonrasında Türev, İntegral gibi biraz ağır konular geliyor. Bu yüzden senin hedefin ilk başta ki konular olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca sınavda YGS sorularının da çıkacağını unutma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. Hocam merhaba anlama kapasiteme güvenen birisiyim yaklaşık 2 ay 10 gün kaldı fizik kimya biyolojide başarılıyım tek sorunum matematik ve geometri bu ikisinden 15’er net yaparsam çok güzel olacak. Matematik Lys’de bazılarını eleyeceğim yüksek sorulanlardan çalışmam sizcede daha iyi olur mu? Teşekkürler

  • Merhabalar Hüseyin Enver, tabi ki daha iyi olacaktır. Biraz açık konuşmak gerekirse kısa sürede Türev ve İntegral gibi konuları bitirmek zor olacaktır bunun yerine diğer konulara ağırlık vererek netlerini arttırabilirsin. Ayrıca LYS’de YGS sorularının da karşına geleceğini unutma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 5. Hocam iyi gunler ben ygs 5 te 110 bindeyim ve bu siralamami tm3 te 40 50 bine cekmek istiyorum matematigim zayif ygs dede turkce sosyal yaparak bu siralamayi yaptim kalan 50 gunde matda 15 20 net cikarabilirmiyim calismam gereken konulari bana soylermisinjz lutfen

  • Merhabalar Melih, öncelikle LYS içinde YGS konularından da soruların çıkacağını unutma. Bunun yanında Türev, İntegral gibi olan büyük konular hariç sırası ile her konuya çalışabilirsin.Fakat bu konular arasında Trigonometri çok önemli bir yere sahip çünkü birden fazla konuda Trigonometrik değerler kullanılıyor. Bu sebeple en kötü temel bilgilere sahip ol. Onun dışın diğer konuları sırası ile çok rahat çalışabilirsin yada geçmiş yıllara göre en çok hangi konudan soru çıktığına bakarak direkt olarak o konulara çalışabilirsin. Kolay gelsin.

 6. Merhaba. Ben 11. Sinif a geçtim sağlık lisesinde okuyorum ygs ye çalışmam gerek bu yaz ama nasil baslayacagimi bilmiyorum . sizce nasıl başlamalıyım ders çalışmaya. Kolay kitaplardan baslamak istiyorum temelimi sağlamlaştırmak için. Örnek yayin evi soylermisiniz rica etsem.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here