Sıfırdan Matematik Nasıl Çalışılır ? | Temeli Olmayanlar

0
10420

Muhtemelen yıllardır hemen hemen herkes onun için “çok zor” dedi, yada bununla yetinmeyip “diğerleri kolayda onun için çok çalışman gerek” dedi. Herkes bu kadar yanılıyor olabilir mi? Gerçekten sıfırdan matematik öğrenmek zor mu? Bu sorunun cevabı tabi ki evet, burada size pembe yalanlar söyleyerek heveslendirmek değil amacımız. Fakat çalışmayana ekmek yok sözünü de unutmayın. Bu sebeple gözünüzü korkutmayın çünkü çalışırsanız yapamayacağınız bir şey kesinlikle değil Matematik.Bu yüzden isterseniz lafı daha fazla uzatmadan sıfırdan matematik nasıl çalışılır hemen anlatalım.

1-) Her Şey İyi Bir Öğretmen İle Başlar

Her ne kadar yüzlerce kitap, binlerce sayfa doküman elinizin altında olsa da birinin anlatmasının yerini tutması neredeyse imkansız. Bu yüzden matematik öğrenmek istiyorum diyenler ilk etapta iyi bir öğretmen ile çalışmaya başlamalı. Peki, hocam zaten öğretecek hoca bulsaydık bunları neden araştıralım diyor olabilirsiniz. Burada kasıt ettiğimiz öğretmen kesinlikle yüz yüze görüşmeniz gereken biri değil. Yani bugün internette yüzlerce video ile matematiği sıfırdan anlatan binlerce kanal var. Bunlardan herhangi birini izleyerek matematik temelinizi oluşturabilirsiniz.Ayrıca daha önce sizler için liste haline getirdiğimiz Youtube kanallarına aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Matematik Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları İçin Tıklayın ! 

2-) Doğru Kaynak Seçimi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çıktığınız bu yolculuk kesinlikle çok kolay olmayacak. Fakat eğer doğru adımları atarsanız her zaman çok daha rahat başarıya ulaşabilirsiniz. Bu doğru adımlardan biri de kaynak seçimi noktasında oluyor.

Özellikle matematik temeli olmayan öğrenciler çalışmaya başladıklarında hem sorulara nasıl yaklaşılacağını bilmediği için hemde soru kalıplarına yabancı olduğu için birçok soruda zorlanabiliyorlar. Bu yüzden başlangıç için alacağınız kitaplar kesinlikle sizin seviyenize uygun olarak işin mantığını kavramanıza yönelik olmalı. Bu kitaplar neler diyorsanız yine aşağıdaki başlığa tıklamanız yeterli.

Temeli Olmayanlar İçin Matematik Kaynak Tavsiyeleri İçin Tıklayın !

3-) Korkma, Bu Yolda Yalnız Değilsin

Psikolojik olarak çalışmaya başladığın ilk süreçlerde anlamadığın konular, çözmediğin soruları fazlası ile moralini bozacak. Fakat eğer bu noktada pes etmez isen çözdüğün her sorudan sonra biraz daha temelin sağlamlaşarak diğer soruları daha çok çözebildiğini fark edeceksiniz.

Peki, ilk etapta soruları çözerken neden bu kadar zorlanıyorsunuz?

Bunun en büyük sebebi her şeyden önce alışıla gelmiş soru kalıplarını tam olarak bilmemeniz. Bunun dışında konuların tam olarak kavranamaması sebebi ile ufak hatalar ile birçok soru kaçırabiliyorsunuz. Fakat bunlar dediğimiz gibi zamanla ortadan kalkacak, önemli olan bu aşamada sabırlı olabilmek.

4-) Çözemedim Diye Bir Şey Yok

Eğer hatalarından pay çıkarta biliyorsan hata yapmaktan korkma. Bu yüzden matematik çalışırken yapamadığın soruları daha sonrasında bir şekilde öğrene biliyorsan çözemediğin sorular için üzülme. Çünkü hata yaptığın soruları belli bir zaman sonra herhangi bir kişiden veya sosyal medyadan nasıl çözüleceğini öğrene biliyorsanız emin olun bir daha unutmanız çok zor.

Bu yüzden tekrar altını çizelim çözemediğiniz her sorunun mutlaka bir şekilde çözümünü öğrenin.

Kısacası Sıfırdan Matematik Nasıl Çalışılır?

Uzun lafın kısası eğer ki matematik çalışmayı aklınıza koyduysanız uygulamanız gereken adımları sizler için bir araya getirdik.Bundan sonra yapmanız gereken ise sadece istikrarlı bir şekilde bahsettiğimiz adımlara dikkat ederek ilerlemeniz. Şimdiden kolay gelsin. :)

Siz Matematik çalışırken nelere dikkat ediyorsunuz ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here