Verimli Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır? – Yöntemleri

0
230
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Öğrencilik hayatının kilit noktası verimli ders çalışmaktır. Verimli ders çalışma yöntemlerinden en çok tercih edileni ise ders çalışma planı hazırlanmasıdır. Çok ders çalışmak ve verimli ders çalışmak arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Ders çalışma eylemini belirli bir plana göre hazırlarsanız oldukça rahat edersiniz. Çalışma sürelerinizi, arkadaşlarınıza ve kendinize ne kadar vakit ayıracağınızı belirleyerek her şeye olmasa da birçok şeye yetişebilirsiniz. Özellikle TYT ve YKS sınavına hazırlanan öğrenciler ne kadar ders çalışacakları, ne kadar uyku uyuyacakları konusunda oldukça kararsızdırlar. Bu yazımızda verimli ders çalışma planı nasıl hazırlanır sorusuna yanıt bulacağız, Verimli ders çalışma yöntemleri ne şöyle bir göz atalım;

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli bir plan oluşturmak için kendinizi tanımanız şarttır. Gününüzün ne kadarı okulda geçiyor, hangi saatler arasında uyuyorsunuz, en verim aldığınız ders çalışma saatleri neler bunları en iyi kendiniz bilirsiniz. Bu yüzden bunları belirlemeniz gerekiyor.

Planınızı günlük saatlere bölerek değil, hangi derse kaç gün veya saat çalışacağınızı belirleyerek yapmalısınız. Hafta içi ve hafta sonuna özel planlar hazırlayın. Hafta içi günlük tekrarlarınızı yaptıktan sonra hafta sonlarında haftalık tekrarlar yapabilir ve deneme sınavları çözebilirsiniz. Ayrıca hafta sonuna anlamakta zorlandığınız, daha sıkıntılı olan dersleri ayırmaya özen gösterin. Mesela bütün bir hafta sonunu matematik dersine ayırabilirsiniz. Veya 2 güne farklı ders koyabilirsiniz. Ancak aynı türden dersleri üst üste çalışmak veriminizi düşürebilir ve sıkılmanıza neden olabilir. Sayısal ve sözel derslerden birer tanesini mutlaka hafta sonuna koyun. Yoğun bir ders çalışma planı hazırlamayın.

Kendinize nefes alacak süreler bırakın. Sürekli ders çalışmak bir süre sonra beyninizi yorar ve öğrenme kapasitenizi düşürür. Bu yüzden ara ara dışarı çıkmak, sinemaya gitmek, arkadaşlarla eğlenmek gibi küçük aktiviteler oluşturun. Kendinize vakit ayırın. Özellikle ilgilendiğiniz bir hobiniz varsa mutlaka onu yapmaya devam edin. Bunlar size sınava çalışmanız için gerekli motivasyonu sağlayacaktır.

TYT YKS sınav maratonu oldukça uzun süren stresli bir dönem. Ancak ders çalışma planınızı verimli bir şekilde oluşturarak kolayca bu dönemin üstesinden gelebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here