Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi Arasındaki Farklar

0
776
Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi Arasındaki Farklar

Bu yazımızda öğrencilerin en çok merak ettiği konu olan devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi arasındaki farklara yoğunlaşacağız. Vakıf üniversiteleri özellikle sınavdan düşük alan öğrenciler için bir çıkış planıdır. Devlet üniversitelerinin birçok avantajı bulunmasına rağmen ödenek sıkıntısı yaşamaları yüzünden bir çok öğrenci tarafından tercih edilmiyor. Bu yazımızda bu iki üniversiteyi karşılaştıracağız.

Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi Arasındaki Farklar

Öğrenci profili

Üniversite bir çok kültürden öğrenciyi bir araya getiren önemli bir eğitim kurumudur. Ancak öğrenci profili derken kastettiğimiz bu değil. Başarılı devlet üniversitelerine baktığımızda yüksek dereceli birçok öğrenci var. Başarılı vakıf üniversitelerine baktığımızda da dereceli öğrenciler var ancak burssuz okuyan öğrencileri görmezden gelemeyiz.

Eğitim verişi

Eğitimin ve eğitmen kadrosunun önemi su götürmez bir gerçek. Son dönemlerde vakıf üniversitelerinin daha fazla maaş karşılığında önemli eğitmenleri bünyesine aldığı şeklindeki söylentide her ne kadar haklılık payı olsa da bu devlet üniversitelerindeki işin bittiği anlamına gelmiyor. Özellikle köklü üniversitelerin öğrencileri daha sonra çalışmak için kendi üniversitelerine geri dönüyor.

Sosyallik

Öğrenci kulüpleri, spor şenlikleri, öğrenci festivalleri, derslerin dili, yurt dışı imkanları üniversite tercihi yaparken artık daha da önemli. Çünkü muhtemelen sizin mezun olacağınız bölümden hali hazırda işe yerleşmek isteyen sizden önceki ve sizin jenerasyonunuzda ki binlerce mezundan sadece birisiniz. Hepimiz kamu sektöründe çalışamayacağımıza göre özel sektörde başvurduğunuzda sizi ayıracak özellik gerekiyor. Bu konuda devlet üniversiteleri daha geride kalsa da Erasmus ve Exchange programlarında yurt dışındaki kaliteli üniversitelerle anlaşmalı olan birçok devlet üniversitesi var.

Arkadaş ortamı

İyi üniversiteleri hiçbirimiz sadece adı olduğu için ya da söylediğimizde havalı olduğu için istemiyoruz. Orada kuracağımız arkadaşlıklar, edineceğimiz bağlantılar hepsi bizim için bir üniversiteyi seçilebilir hale getirmekle kalmayıp eğitim hayatımızın muhtemelen son adımında karakterimizi şekillendirecek önemli noktalardan. Arkadaşlarımızla ödev yapar, onlarla dersten kalırız, kimi zaman onlarla eve çıkar açlık çeker kimi zaman iki çorba içmek için bile paramızı birleştiririz. Elbet özel yada devlet olmadan her yerde her insan tipi bulunuyor ancak burada demek istediğimiz ne kadar iyi bir üniversiteye giderseniz arkadaş ortamınızın o kadar seçkin olacağıdır.

Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi Arasındaki Farklar başlıklı yazımızda iki üniversite arasında bizi ne gibi farklılıklar bekliyor bunu öğrenmiş olduk.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here