Aynı Anda İki Üniversite Okumak – Sınavsız İkinci Üniversite

0
641
Sınavsız İkinci Üniversite

Şu anda aynı anda iki üniversite okumak ne yazık ki mümkün değil. Ancak Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite başvuruları almaya başladı. Çok iyi bir üniversitede okuyor ya da okumuş olabilirsiniz. Ancak istediğiniz bölümü okumuyor olabilirsiniz. Türkiye’de öğrenciler genellikle kendi hayallerinin peşinden koşmak yerine maalesef ailelerinin yönlendirmesi ile bölüm seçiyorlar. Bu yüzden ilk seneden üniversiteyi bırakıp tekrar sınava hazırlanan öğrenci sayısı oldukça fazla.

Anadolu üniversitesi de herkes hayalinin peşinden gidebilsin diye sınavsız açık öğretim üniversitesine öğrenci alımları başlattı. Herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı veya mezun öğrenciler sınav şartı gerektirmeden ikinci üniversitelerini okuyabiliyorlar.

Sınavsız İkinci Üniversite

Sınavsız ikinci üniversite okumak için başvuru süresini kaçırmamanız ve ikinci üniversite olarak okuyacağınız programın okuduğunuz alandan farklı olması gerekiyor. Yani eğer Hukuk okuyor veya mezunu iseniz Adalet ön lisans programını okuyamazsınız.

İkinci üniversitede alanınızdan farklı olması şartı ile ön lisans ve lisans programı okuyabilirsiniz. İkinci üniversite programına başvurularını Anadolu Üniversitesinin açık öğretim web sayfasından yapabilirsiniz. Eğer ön lisans programında okuyorsanız ya da mezunsanız bu programdan faydalanabilirsiniz.

Açık öğretim fakültesinin sınavsız alım yapan 37 ön lisans programı, 18 lisans programı bulunmaktadır. Üniversiteden ne zaman mezun olduğunuzun da hiçbir önemi yok. Kaç yıllık mezun olduğunuza bakılmadan başvurunuz kabul edilecektir.

Kayıt olduğunuz programın diğer açık öğretim programlarından farkı bulunmayacak. Öğrenimlerinizi açık öğretim fakültesi bürolarından satın alabilirsiniz. Ayrıca e-kampüs sayfasından faydalanarak da ders videolarını takip edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra İstanbul ve Atatürk Üniversiteleri de sınavsız ikinci üniversite imkanı sunmaktadır. İstanbul üniversitesinin sınavsız ikinci üniversite programı ile alabileceği 6 lisans, 6 ön lisans programı bulunmaktadır. Atatürk Üniversitesi ise 3 lisans, 21 ön lisans programı bulunuyor.

İkinci üniversite ücreti üniversiteden üniversiteye değişmekte olup ortalama 300 TL tutmaktadır. İlgili üniversitelerin web sitelerinden lisans ve ön lisans programlarını inceleyip ücretleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca kayıt yaptırmaya karar verdiğiniz üniversitenin ders geçme koşullarını mutlaka incelemelisiniz. Sınavsız İkinci Üniversite nasıl okunur bunu ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştık umarız sizin için yararlı bir yazı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here