Ders Çalışırken Dikkat Toplama Teknikleri

0
574
Ders Çalışırken Dikkat Toplama Teknikleri

Ders çalışırken yaşadığımız problemlerden birisi de dikkatin kolayca dağılmasıdır. Sınavda dikkat dağılması öğrenci için çok ağır sonuçlar doğurabilir. Bu sorunu yaşamak için dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunmak zorunda değil. Birçok insan bu yakınmayı yaşamaktadır. Ancak pek çok insan bunun üzerinde düşünmez ve iyileşmek için bir şey yapmazlar. Bu yazımızda ders çalışırken dikkat toplama teknikleri ni derledik.

Ders Çalışırken Dikkat Toplama Teknikleri Nelerdir?

Ders çalışırken dikkati toplayamama ve dikkat dağınıklığı yaşama kişiden kişiye göre oldukça değişir. Bu nedenle bu sorunun üzerine gitmelisiniz. Öncelikle bu sorunun sadece ders çalışırken mi meydana geldiğini belirlemelisiniz. Eğer başka bir şeyde dikkat kaybı yaşamıyorsanız yani baştan sona kadar sıkılmadan oyun oynayabiliyor, film dizi izleyebiliyorsanız genel bir dikkat dağınıklığı sorununa sahip değilsiniz demektir. Her ortam ve koşulda ders çalışmanız mümkün değildir. Uygun koşulları ve ortamı sağlamanız çok önemlidir.

Çalışmak için önce gerekli kararı vermelisiniz. Mesela bugün üç saat matematik çalışacağım gibi. Bunu belirledikten sonra hangi konuyu çalışacağınıza karar vermelisiniz. Hangi yöntemle, nasıl ve nerede çalışacağınıza karar verdikten sonra ders çalışmaya oturun.

Çalışma öncesinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenmiş olmanız gerekmektedir. Dikkatinizi dağıtabilecek herhangi bir konudan uzak durmaya çalışın. Ders çalışırken kafanızda hiçbir şey olmamalı.

Duygusal sorunlardan olabildiğince kaçınmalısınız. Bu sorunlar sizin motivasyonunuzu düşürerek ders çalışmanızı engeller. Bu nedenle olabildiğince duygusal durumlardan kaçınmalısınız.

Ders çalışırken dikkatinizi dağıtan nedenler tek tek tespit edilip onların üzerine gitmelisiniz. En sık bulunan bahaneler “sonra çalışırım”, “daha vakit var” gibi bahanelerdir. Bunların üzerine gidip bu düşünceleri kafanızdan kovmalısınız. Böyle davranarak kaybetme olasılığınızın çok yüksek bir kumar oynuyorsunuz.

Aşırı kaygı yaşamak da dikkatinizi dağıtmaya yeterli bir nedendir. Başarılı olamayacağını düşünme, anne babanın tepkisinden korkma ve gelecek endişesi sık görülen kaygılardandır. Oysa bunların üzerinde çok durmamalısınız.

Ders Çalışırken Bilgisayar Kapalı Olmalı

Bilgisayar oyunları sizin en büyük düşmanınız haline gelir. Bilgisayar ders çalışırken mutlaka kapalı olmalıdır. Ders çalışırken bir yandan da telefona bakmanız da iyi olmaz o nedenle telefonunuzda kapalı olmalıdır.

Yukarıda verdiğimiz ders çalışırken dikkat toplama tekniklerini uygulayarak çok kolay bir şekilde b sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here