YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak? – 2

0
15
Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Yazımıza YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak? – 2 ile devam ediyoruz. Önceki yazımızda YGS ile TYT arasındaki benzerlik ve farkları incelerken sınav sisteminin de kurallarına bakmıştık. Yazımızın bu kısmında biraz daha YKS ile LYS sınavı arasındaki farklılık ve benzerliklerine bakacağız.

LYS ve YKS

LYS sınavında adayların LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 girmesi bekleniyordu. Adayların girdiği oturumlara göre 9 farklı puan türü hesaplanmaktaydı. Yeni sistemde ise adaylar Yabancı Dil testi dışında Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1, Matematik, Sosyal Bilimler – 2 ve Fen Bilimlerinden oluşan tek bir sınava girecekler. Ve bu sınavdan 3 adet puan türü hesaplanacak. Türkçe – Sosyal (TS) puan türü Sözel, Matematik – Fen (MF) puan türü Sayısal, Türkçe – Matematik (TM) puan türü Eşit Ağırlık olarak adlandırılıyor.

Önceki sistemde yerleştirme puan türü YGS’nin %40’ı LYS’nin %60’ı alınarak oluşturuluyordu. Bu sınav sisteminde de bu değişmiyor. Yani yine TYT sınavının %40’ı ve YKS sınavının da %60’ı alınarak adayın puan türleri hesaplanacak.

Adaylar 2. Oturumda Sözel puan için Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1 testi ve Sosyal Bilimler – 2 testini çözmeli. Sayısal puan için Matematik ve Fen Bilimleri Testi çözülmeli. Eşit Ağırlık puanı için ise Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1 testi ve Matematik testini çözmeliler.

Ancak sınavda tek bir puan türüyle yetinmeyebilirsiniz. İsterseniz Sözel + Eşit Ağırlık Puanı ve Eşit Ağırlık + Sayısal puanı ve Sözel + Eşit Ağırlık + Sayısal puanı elde edebilirsiniz. Sözel + Eşit Ağırlık Puanı için Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1 testi, Sosyal Bilimler – 2 ve Matematik testi çözülmeli. Eşit Ağırlık + Sayısal puanı için Matematik, Fen Bilimleri Testi ve Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler – 1 testi çözülmeli. Sözel + Eşit Ağırlık + Sayısal puanı için tüm test çözülmelidir.

Sistem LYS’ye göre daha yalın ve sade bir hale getirilmiştir. Yeni sistemde soru sayısının azaltılması puanların hesaplanmasında bir zorluk yaşatmayacaktır. Sınav MEB müfredatını kapsayacağı için farklı düzeylerdeki öğrenme seviyesi ölçülecek. Orta Öğretim Başarı Puanının katkı oranı ve hesaplanmasında ise hiçbir değişiklik yapılmadı.

Sınavda soru başına 1,5 dakika düşüyor. Bu sürenin artması adayların daha çok puan türünde yerleşebilmesi için yapıldı. YKS Sınav ücreti ise 50 TL olacak. Yani adaylar iki oturum için Toplamda 100 TL ödeyecekler. Geçtiğimiz yıl bir adayın 4 oturuma da katılması için dil sınavı haricinde 220 TL ödemesi gerekiyordu.

Pazar günü yapılacak Dil Sınavında soru sayısı ise 80 olacak. Yabancı Dil yerleştirme puan türünün hesaplanması ise yine aynı şekilde olacak. Yani adayın Temel Yeterlilik Sınavından aldığı puanın %40’ı ve Yabancı Dil Sınavında aldığı puanın %60’ı alınarak yapılacak. Yabancı Dil Sınavı kendi içerisinde İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça da olmak üzere 5 dilden oluşacak. Üniversitelerde Rus Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılmasını desteklemek amacıyla böyle bir şey yapıldığı belirtildi.

YKS ve YGS – LYS Karşılaştırılması

Yeni sistemde TYT’de 200 puan ve üzeri puan yapacak adaylar puanlarını gelecek 2 yıl içerisinde kullanabilecekler. Bu şu şekilde olacak. Adayların aldığı puanların bir sonraki yıl içerisindeki başarı sıralamasına dönüştürülecektir. Bu şekilde farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilecek. Adaylara adil bir puanlama sistemi sunulacak. Adaylar bir sonraki sene TYT sınavına girmeden sadece 2. Oturuma katılarak şanslarını deneyebilecekler.

Yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam ediyor. Sınavın 2. Oturumunda Yabancı Dil ve diğer sınavlar için 2 kitapçık verilecek. Sınav tarihi ve saati ÖSYM tarafından belirlenecek. ÖSYM’nin web sayfasında ilan edilecek. Sınavda uygulanacak kurallar ve sınavdan çıkış hakkı da yine ÖSYM’nin web sitesinde ilan edilecek.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredat alan öğrenciler için TYT sınavında ilave olarak Felsefe soruları çözülecek. Aynı şekilde 2. Oturumda ise ilave Felsefe Grubu soruları çözülecek. Adayların Özel Yetenek sınavı ile kabul edilen programlara başvurabilmesi için TYT puanının en az 150 puan ve üzeri olması gerekiyor.

YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak? – 2 yazımız burada noktalanıyor. Sınavda hepinize başarılar dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here