YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

0
108
Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2018 – 2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olduğunu açıkladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda, adaylar iki oturuma katılacaklar. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testine ( TYT ) girecekler. Bu testte adayların sayısal ve sözel becerilerinin yanında akıl yürütme, mantıklı düşünme becerileri test edilecek. Türkçe’yi doğru kullama, okuma ve anlama hakimiyeti Türkçe testinde ölçülürken, Temel Matematik testinde de basit temel işlemler ölçülüyor. Prof. Dr. Yekta Saraç’ın söylemine göre bu sınav sisteminin bir çok ülkede örneği bulunmakta. Bu yazımızda YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak? derledik.

Yeni Sınav Sisteminin Eskisinden Farkları

Eski sınav sistemi olan YGS ve LYS sınavları da iki oturumdan oluşmaktaydı. Ancak YGS sınavı Mart – Nisan ayları arasında yapılırken LYS sınavı Haziran ayında yapılıyordu. Yeni gelen sisteme göre TYT – YKS sınav oturumları ise Haziran ayında Cumartesi ve Pazar günlerinde yapılacak.

Eski sisteme göre LYS sınavının günleri alanlara göre oldukça değişmekteydi. Sınav yaklaşık 2 haftalık bir sürede yapılmaktaydı. YKS sisteminde ise alan sınavları da tek bir gün olacak. Sınavda her adaya aynı test kitapçığı dağıtılacak ve adaylar içlerinden alanlarına uygun olan testi çözecekler.

YGS – LYS toplam 6 oturum ve 5 günden oluşmaktaydı. TYT ve YKS ise 3 oturum ve 2 günden oluşmakta. Bu sayede adayların kafası biraz daha rahatlayacak. Eski sistemde bulunan 18 puan türü ise 5 puan türüne indirildi.

Temel yeterlilik testi yani TYT adayların temel sözel ve sayısal becerilere sahip olup olmadığını ölçecek. İçerisinde Sosyal Bilimler, Türkçe, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testi bulunacak. Türkçe testinde adayın Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi, kelime haznesi, imla bilgisi ve temel cümle kurma yeteneği ölçülecek. Temel Matematik testinde temel matematik işlemlerini yapabilme, temel işlemleri kullanarak soyut işlemler yapabilme yeteneği, temel matematik ilkelerini günlük hayatta uygulama becerileri ölçülmekte. Sosyal Bilimler testinde ise içinde bulunan Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih alanlarında adayın bilgisi ve yetkinliği ölçülecek. Fen Bilimleri testinde ise Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarındaki temel ilke ve prensiplerin günlük hayatta uygulanması ölçülecek.

TYT ve YGS Arasındaki Farklar

TYT ile YGS arasındaki en büyük farklılık TYT’deki Türkçe ve Matematik testleri sadece bu alandaki bilgiyi değil, yeterliliği de ölçüyor. TYT farklı lise türlerinde öğrenim gören farklı öğrencilere uygulanacağı için biraz daha kapsamlı hale getirildi. Bu nedenle TYT sınavında sadece temel yeterlilikler ölçülecek. Böylece YGS’de tam olarak sağlanamayan fırsat eşitliği sağlanmış olacak. Ayrıca YGS ve daha önceki sınav sistemlerinde oldukça eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden TYT’de vazgeçiliyor. Daha çok adayın muhakeme ve bilgiyi kullanma yeterliliği ölçülecek.

TYT Türkçe ve Temel Matematik testinde de dolayısıyla adayların öğrendikleri bilgilerin günlük hayatta kullanımları ve yeterlilik düzeyleri ölçülecek. Bu nedenle sınava çalışırken bir şey ezberlemeye çalışmayın. Sınavda ezberlenerek yapılabilecek bir soru bulunmayacak. TYT sınav konularını öğrenmeye ve kavramaya çalışmak sizin adınıza sınavda daha faydalı olacaktır. Öğrendiğiniz bir konuyu sınavda karşınıza çıktığında daha kolay ve hızlı bir şekilde çözebileceksiniz.

YGS’de 6 puan türü uygulanıyordu. TYT’de ise sadece tek bir puan türü hesaplanacak. Adaylar bu tek puanlarıyla üniversitelerin Meslek Yüksekokulu programlarını tercih edebilecekler. TYT sınavında kolay soruların bulunması nedeniyle Meslek Liselerinde bulunan öğrencilerin Meslek Yüksekokullarına geçişi teşvik ediliyor. Adayların Meslek Yüksekokullarında bir program tercih edebilmesi için TYT – Puanının 150 puan ve üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca adayların 2. Sınav oturumuna girebilmesi için yine 180 puan ve üzerinde bir puan elde etmesi gerekiyor. Yani YGS’de 180 olan baraj puanı TYT’de de aynı kaldı. Adaylar 180 ve üzeri bir puan elde ettikleri taktirde herhangi bir lisans programından tercihte bulunabilecekler.

Lisans programına tercih yapacak öğrencilerin TYT puanlarının %40’ı alınacak. YKS puanlarının ise %60’ı alınıp puan türü hesaplanacak. Yani YGS ve LYS’de kullanılan oranlar aynen korundu. Ancak LYS’de 9 puan türü hesaplanmaktaydı. Yeni sistemde adayların Türkçe-Sosyal (TS), Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM) puanı getirildi.

Yazımız YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Olacak? devam edecek. Takipte kalın..

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here