Uzem Nedir? | Uzem Hakkında Her Şey

0
3225

Uzaktan eğitim yani kısaca UZEM okula gitme zorunluluğu olmadan oturduğunuz yerden bilgisayar başında eğitimin görmenizi sağlayan sistemdir. Bu sistem sanal ortamda sesli ve görüntülü en önemlisi de canlı olarak işlenmektedir. Öğrencilerin yanı sıra öğretim görevlilerinin de kampüse gitmesine gerek yok. Bilgisayar ve internet teknolojilerinin nimetlerinden bu denli olumlu bir şekilde yararlanıldığı sistemin bir güzelliği de dersleri istediğiniz zaman istediğiniz yerden alabilmenin yanında tekrar tekrar da alabilmenize olanak sağlamasıdır. Uzaktan eğitim beraberinde bir çok avantajıyla gelmektedir, bu avantajlar temelde öğrenci merkezli olması zaman mekan kısıtlaması olmamasıdır. Bunun yanında istenildiği zaman ders görebilme ve özel durumlarda kaybedilen derslerinin telafisinin kolay olması da gelebilir. Örgün eğitimde bulunan bir çok dezavantaj uzaktan eğitim ile aşılabilir hale getirilebilir. Bu engellere en iyi maliyet, ulaşım, hastalık gibi örnekleri verebiliriz.

Uzaktan Eğitimin İşleyişi

Uzem öğrencileri genellikle örgün eğitimde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerle aynı imkanlardan faydalanabilir. Mezun olduklarında örgün eğitim mezunları ile aynı unvanlara sahip olabilirler.Eğitim kalitesi olarak değerlendirildiğinde ise uzem’ler üniversitelerin örgün ve ikinci öğretim programlarında görevli öğretmenlerin verdiği derslere göre iyi olarak kabul edilse de yüz yüze eğitim görmek kadar kaliteli olamayabilir, bunu belirleyen en büyük faktörler öğretmen ve öğrencinin derse duydu ilgi, alaka ve verimlilik olarak sıralanabilir. Ders esnasında öğrencilerin öğretmenlerle istediği gibi iletişim kurabilmeleri de bu açığı kapatmaya yardımcı olabilir.

Uzaktan eğitim platformunda da diğer eğitim platformlarında olduğu gibi bir sınav sistemi vardır ve bu sınavlarda tıpkı derslerde olduğu gibi internet üzerinde gerçekleştirilir. Sınavlar üniversitenizin uzem binasında gözetmenler eşliğinde yapılır. YÖK’ün aldığı karara göre de internet üzerinden yapılan sınavların not ortalaması ağırlığı %20, bizzat okula giderek yapılan final sınavlarında ise %80 olarak hesaplanır.

uzem-nedirUzem Hangi Üniversitelerde Var?

Türkiye’de Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim programlarına yer vermektedir.

Uzaktan Eğitimin (Uzem) Açık Öğretimden Farkları Neler?

Uzemlerde öğrenciler ders sırasında daha aktif olup, sorular yöneltebilme şansına sahipken açık öğretimde bu uygulama pek uygunlanamamaktadır.
Uzemlerde öğrenciler proje ve ödevleri ders hocalarına yönelterek geri bildirim alabilirken açık öğretimde öğrencilerin böyle bir şansları yoktur.
Uzaktan eğitim programlarının ücretleri açık öğretimin fakültelerinin ücretlerinden daha yüksektir.
Farklılıkları dışında her iki öğretimde de vize sınavları internet üzerinden yapılırken final sınavları için okula gitme zorunluluğu bulunmaktadır.

Uzem Ortak Dersleri Nelerdir?

Ortak dersler bir üniversitenin bütün öğrencilerinin almak zorunda olduğu ve işleyişinin tıpkı uzaktan eğitim programlarında olduğu gibi internet üzerinden yapıldığı derslerdir.
Örnek üzerinden gitmek gerekirse Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri ortak dersler kapsamında Atatürk İlkeleri  ve İnkılap Tarihi 1-2 ve Türk Dili 1-2 derslerini almak zorundadır. Bu dersleri Karadeniz Teknik Üniversitesinin uzaktan eğitim web sayfası olan uzem.ktu.edu.tr’den almaktadırlar. Bu derslerin sınavları ise bölümlerin belirlediği şekilde yapılmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesinde ortak derslerin sınavları bizzat okul içerisinde yapılmaktadır.

Ortak derslerin devam durumu da öğrencilerin uzaktan eğitim web sitesi üzerinden izledikleri ders videolarına göre sayılacaktır. Son olarak ortak dersler içinde seçmeli derslerde yer alabilir. Bu derslerin işlenişi de yine uzaktan eğitim web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here