5 Adımda YGS LYS Çalışmaya Nasıl Başlanmalı ?

0
1321

Büyüklerimizden sık sık duyduğumuz gibi başlamak bitirmenin yarısıdır derler çünkü bir işe başlamak gerçek anlamda işin en zor kısımı. Bunun farkında olarak 5 adımda YGS LYS çalışmaya nasıl başlanmalı sizler için açıkladık.

1-) Durumunu Belirle !

YGS – LYS rehber yazılarımızın birçoğunda bahsettiğimiz konuya burada tekrar değinmemiz gerekiyor. Eğer üniversite hayali ile bu yolculuğa başlayacaksanız iyisi ile kötüsü ile kendimizi tanımanız gerekiyor. Kısacası önünüzde uzun bir yol var ve siz bu yolun neresinde olduğumuzu bilmelisiniz Peki, bunu nasıl anlayabiliriz diyorsanız hemen açıklayalım.

Aslında ister istemez kişi kendi hakkında az çok bir fikir sahibidir. YGS – LYS için temelin var mı, eksik olduğun dersler veya konular neler muhtemelen biliyorsun. Fakat bunu biraz daha profesyonel olarak çözmenin en kolay yolu YGS ve LYS denemesi çözmekten geçiyor.

Bunun için aynı günde olmamak şartı ile sınav saatine uygun olarak bir deneme çözmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu deneme sonuçlarınızı da bir kenara not ederek birkaç ay sonra ki büyük değişimi görebilirsiniz. Benim durumum çok kötü hiçbir şey yapamam diyenlerdenseniz dahi bu yöntemi denemenizi yinede tavsiye ederiz.

2-) Kaynak Seçimi

Sınav yolculuğunuz boyunca sizin en önemli arkadaşlarınızdan biride soru bankaları yani kitaplarınız. Bu noktada çalışmaya başlamadan önce eğer elinizde kaynak yoksa en kısa sürede almanızı tavsiye ederiz.

Daha önceki adımda yaptığımız üzere seviyenizi belirlediğimize göre bu noktada da kaynak seçimini seviyenize göre yapmanız gerekiyor. Ayrıca fikir sahibi olabilmeniz için Meslek Hocam olarak YGS – LYS süreci boyunca en güzel kaynakları sizler için bir araya sürekli getiriyoruz.

YGS – LYS Kitap Önerileri İçin Tıklayın !

3-) Ders Çalışma Programı Hazırlayın

Sınav süreci boyunca belli başlı kaygılar, zaman sıkıntısı gibi birçok konu sizin için stres kaynağı haline ister istemez gelecek. Fakat bu yolculuğu en iyi şekilde geçirebilmeniz için mutlaka ve mutlaka düzenli ders çalışın. Peki, düzenli ders çalışmak nedir?

Düzenli ders çalışmak dediğimiz zaman birçok öğrenci “her gün X saat çalışmak” gibi bir anlam çıkartıyor fakat düzenli çalışmak kesinlikle böyle bir kavram değil.  Düzenli çalışmak sanılanın aksine bir hedefe odaklanarak çalışmaktan ibaret yani bir konuyu okuyup geçtiniz ve ardından başka konuyu çalışmaya başladınız ertesi günde çalıştığınız konular hakkında sorular çözmeye çalıştınız. Bu çalışma stilini kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Olması gerekenleri adım adım ise şöyle anlatalım;

  • Konuyu okuyarak veya dinleyerek çalıştınız.
  • Çalışmanın ardından hemen birkaç test çözdünüz.Burada çalışmayı bırakın. 1 gün sonra ise sonraki adıma geçin.
  • Test çözdükten sonra ki eksiklerinizi tespit ederek tekrar konuya çalıştınız.
  • Son olarak farklı kaynaklardan bol bol soru çözdünüz.

Bu düzenli ders çalışmanın aslında olması gereken şeklidir. Sınav süreci boyunca bu yöntemi kullanarak çalışmanızı tavsiye ederiz.Ayrıca tüm bunlara ek olarak verimli bir ders çalışma programı istiyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

YGS – LYS Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

4-) Kendinize Uygun Çalışma Yöntemini Belirleyin

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi her yiğidin ders çalışma yöntemi de farklı olabilir. Bu noktada deneme yanılma yöntemleri ile kendinize uygun çalışma yöntemini bulun. Peki, neler yapılabilir ?

Kimileri sabah saatlerinde kimileri akşam saatlerinde, kimileri yazarak kimileri okuyarak daha iyi anlayabiliyor. Kendiniz için en iyi kombinasyona karar veremediyseniz birkaç gün farklı farklı sistemleri deneyerek sizin için en iyi olanına karar verebilirsiniz. Ayrıca verimli ders çalışmanıza yarar sağlayacak pomodoro tekniğini yazımızı da okuyabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir ? 

5-) Yarın Değil, Birazdan Değil, ŞİMDİ !

Ertelemek, bahaneler üretmek herkes için kolay fakat asıl yapmanız gereken her şeyi bir kenara bırakarak geleceğiniz adına çalışmak. Kimse çabalamadan bir şeyleri başaramıyor bu durum sizin içinde farklı olmayacağına emin olun. Yarın yaparsan iş olur o yüzden bu yazı ile sınav serüvenine başla. Kitabın mı yok alana kadar internette yüzlerce kaynak var onları kullan, yorgun musun en azından bir konu belirle çalışmak için, arkadaşlarınla mısın sınav hakkında konuşun. Kısacası bahane üretmeyin çünkü ürettikçe siz kaybedeceksiniz.

YGS – LYS başta olmak üzere tüm sınav süreci ile ilgili merak ettiklerinizi bize sora bileceğinizi unutmayın, kolay gelsin. :)