Meslek Röportaj Soruları Nasıl Olmalı? (Örnek Soru Ve Cevaplarla)

25
74599

Meslek seçimi şüphesiz hayatımız boyunca verdiğimiz en önemli kararların arasında yer alıyor.Fakat bu kararı gerek erken yaşta vermek gerek bilinçsiz bir çevre tarafından yönlendirilmek çoğu gencin istemediği bir bölümü okumasına veya gerçekten kendini bir bölüme ait hissetmemesine sebep oluyor. Meslek Hocamda bildiğiniz üzere zaten bu noktadan yola çıkarak yüzlerce üniversite öğrencisi veya mezunu ile röportaj yaparak gençlere meslekleri en doğru şekilde tanıtmayı amaçlıyor.Bu doğrultuda meslek röportaj soruları hazırlarken meslekleri iyi tanıtabilmek için birçok noktaya dikkat ediyoruz. Bu yazımızda da hem Meslek Hocam ekibinin röportaj sorularını nasıl hazırladığını merak edenlerin hemde faydalı meslek röportaj soruları nasıl olmalı sorusunun cevabını vereceğiz.

Her Şey Önemli

Meslek araştırmalarında ki en önemli nokta hiçbir soru işaretine akılda yer bırakmamak. Yani bir mesleği araştırırken kişisel olarak önemli veya önemsiz bulduğunuz ne olursa olsun sizde bir soru işareti bırakıyorsa cevabını bulana kadar araştırın.Bu durumda kişisel olarak “acaba ne tepki alırım” gibi düşünmeyin çünkü her meslek sahibi kendi mesleğini en iyi şekilde anlatmaktan mutluluk duyar.

Karşı Tarafı Tanıyın !

Herhangi bir meslek hakkında röportaj yapmak istediğinizi düşünerek ilerlersek meslekle ilgili soruları hazırlamadan önce röportaj yapacağınız kişiyi iyi tanıyın. Hangi okula gidiyor veya gitti, iş tecrübesi var mı, varsa ne kadar gibi röportaj sorularını hazırlarken kullanacağınız bilgileri öğrenin.

Meslek röportaj soruları hazırlamakta ki en önemli iki konu yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk olarak önemli önemsiz aklınızdaki tüm soruları sormaktan, ikinci olarakta karşı tarafı iyi tanımaktan geçiyor.Peki soruları cevaplayacak kişileri nasıl bulacağız?

Meslek Röportajı Nasıl Yapılır?

Araştıracağımız meslekle ilgili röportajları hazırladık peki bu kişiyi nasıl bulacağız? Bunun için ilk başvurabileceğimiz ve en kolay yol sosyal ağlar üzerinden araştıracağımız mesleğin gruplarını, sayfalarını incelemek. Mesela örnek olarak bir Makine Mühendisi röportajı yapacaksak Facebook üzerinden makine mühendisi gruplarında ki kişileri arkadaş ekleyerek veya direkt mesaj ile durumumuzu anlatmak yada diğer bir ihtimal olan makine mühendisliği ile alakalı olan sayfalara mesaj atmak en kolay yol.Her iki durumda özellikle bilindik mesleklerde oldukça başarılı. Fakat birde bilinmedik bir mesleği araştırdığınızı düşünelim. Bu durumda da sosyal ağların aksine Google gibi arama motorlarında isim olarak aratıp araştırdığınız meslekle ilgili internet sitelerini veya forumları ziyaret etmek gerekiyor. Eğer bunlarda olmadıysa son çare ki buraya kadar geleceğimizi düşünmüyorum, üniversitelerde ki ilgili bölümün öğrenci işlerini arayarak bölüm hocaları ile iletişime geçebiliriz.Röportaj yapacağımız kişiyi de bulduk. Peki ne soracağız?

meslek-roportajlariMeslek Röportaj Soruları (Cevaplarıyla)

Meslek Hocam bildiğiniz üzere üniversite öğrencileri veya mezunları ile röportaj yapan bir internet sitesi.Bu yüzden eğer direkt olarak herhangi bir meslek hakkında röportaj arıyorsanız buraya tıklayarak istediğiniz bölümle ilgili röportaj arayabilirsiniz. Eğer sadece size gerekli olan sorular isee örnek olarak daha önce Biyoloji Bölümü Mezunu Hürcan Tik’e sorduğumuz soruları alabilirsiniz.

 1. Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
 2. Biyoloji bölümü hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?
 3. Biyoloji bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?
 4. Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?
 5. Okuduğunuz bölümü gelecekteki konumu sizce iç açıcı mı?
 6. Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?
 7. Okuduğunuz bölümde bir şeyler değiştirme fırsatınız olsaydı neleri değiştirirdiniz ?
 8. Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Biyoloji bölümünün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?
 9. Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?
 10. Bursa Uludağ Üniversitesinde okudunuz. Peki Bursa sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?
 11. Uludağ Üniversitesinde okumanın sizce olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?
 12. Bölümünüzde okuyan birçok kişi formasyon alarak öğretmen olmayı tercih ediyor. Formasyon eğitimi yorucu bir süreç mi?
 13. Biyoloji öğretmenleri için KPSS ile atanma durumu nedir?
 14. Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan Biyoloji bölümünü okur muydunuz?
 15. Üniversite hayatınız boyunca en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?
 16. Herkesin üniversite hayatında başına gelen ilginç durumlar olmuştur. Sizinde bizimle paylaşmak istediğiniz bir hikayeniz var mı?
 17. Uzun yıllar özel sektörde öğretmenlik yaptınız. Peki biyoloji öğretmeni olarak özel sektörde çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 18. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Röportaj sorularını incelediğiniz vakit bazı soruların önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz fakat karşı tarafa ne kadar çok soru sorarsanız daha fazla bilgi alırsınız çünkü hiç kimse cevaplarda sadece istediğiniz bilgiyi vermez illa ki yanına ekstra bilgilerde katar. Bu yüzden üstüne basa basa söylediğimiz gibi meslek araştırırken önemli veya önemsiz aklınıza takılan her soruyu sorun.Ayrıca daha farklı sorular için Meslek Hocam üzerinde ki farklı röportajları inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir meslek hakkında bilgi almak için siz hangi soruları sorardınız?

25 Yorum

  • Merhabalar Ömer, maalesef bir meslek hakkında en doğru bilgilere ulaşabilmek için ağır sorular sormamız gerekiyor. Alternatif tavsiyelerin varsa keyifle yazıya ekleyebiliriz. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here