İnovaTİM Nedir ? | İnovaTİM Hakkında Merak Edilenler

0
1118

Üniversite hayatını sadece okul sınırlarından ibaret kılmamak ve kendinizi geliştirebilmek adına katılabileceğiniz birçok kulüp veya kuruluş var. Bu topluluklar hem yeni kişiler ile tanışarak çevre sahibi olmanızı hemde yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Bizde bu yazımızda Türkiye’nin en büyük üniversite topluluklarından biri olan İnovaTİM’den bahsedeceğiz.

İnovaTİM Nedir?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlığı tarafından kurulan İnovaTİM 150 üniversiteden 30,000 kişinin başvurusu sonrasında yapılan sınav ile seçkin 2,000 kişinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir topluluk.Türkiye’nin en büyük üniversite topluluklarından biri olan İnovaTİM nedir, öğrencilere neler sunar gibi merak edilen soru cevaplarını bir araya getirdik.

İnovaTİM’in Amacı Nedir?

İnovaTİM ekibi Entelektüel Sermaye, Sanayi 4.0, İnovasyon gibi kavramlar üzerinden eğitimler görerek yarına daha parlak bir şekilde bakmayı amaçlıyor. Bu kavramlarda gelişmelerine yardımcı olmak için sene içeresinde 2000 kişilik ailenin üyelerine özel olarak düzenlenen eğitimler, teknik ve yurt dışı gezileri gibi etkinlikler oluyor. Ayrıca birçok iş adamı veya girişimci ile görüşme fırsatına da yine İnovaTİM üyeleri sahip.

Ayrıca bunların yanında 5 yıldır devam eden Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde aktif şekilde İnovaTİM öğrencileri görev alıyor.

inovatim-ne

İnovaTİM Üyesi Olmanın Katkıları Nelerdir?

Her şeyden önce hangi üniversiteyi kazanırsanız kazanın üniversitenizin dışında da bir hayat olduğunun farkında olmanız gerekli . Bu durumda da İnovaTim size birçok avantaj sunuyor. Peki bunlar neler?

Her şeyden önce 2,000 kişilik bir ailenin parçası olmak hemen hemen neredeyse 81 ilde çalabileceğiniz bir kapı anlamına geliyor. Böylece sosyal anlamda arkadaş çevrenizi (network) geliştirmiş oluyorsunuz. Ayrıca bu 2000 kişinin de sizin gibi seçilmiş olduğunu düşününce hemen hemen her konuştuğunuz kişiden bir şeyler öğrenmeniz mümkün.

Bunun dışında İnovaTim ailesinin üyesi olduğunuz zaman amaçlar kısımında bahsettiğimiz gibi birçok geziye, etkinliğe katılıp iş adamları ile girişimciler ile sohbet etme fırsatı yakalıyorsunuz.

Ayrıca herhangi bir yenilikçi projeniz varsa İnovaTim bu konuda sizi gerek akademisyenler ile gerekse melek yatırımcılar ile görüştürerek destek sağlıyor.

Son olarak İnovaTim ailesinde ki kişilere yine belli başlı şartlara göre burs ve staj imkanı sağlanıyor. Bu durumları da göz önünde bulundurduğumuz zaman kolayca İnovaTim ailesin den olmanın önemini anlayabiliriz.

İnovaTim Başvuruları Ne Zaman ?

İnovaTim ekibine katılmak için başvurusunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken buraya tıklayarak gerekli bilgileri doldurarak formu yollamanız.Fakat burada unutmamanız gereken bir şey var ki oda başvuru formunu doldurur doldurmaz size geri dönüş yapılmıyor.

Genellikle yapılan başvurular ekipteki boşluğa göre ortalama 2-3 ayda bir inceleniyor.

İnovaTim Başvuru Süreci Nasıl İlerliyor?

Başvurunuzu yaptıktan sonra eğer ilk aşamayı geçerseniz online bir sınava girmeniz gerekli. Bu sınavda genellikle kısa sürede pratik düşünüp düşünemediğiniz ölçmeye çalışıyorlar. Bu yüzden her ne kadar sorular basit gibi gözükse de rakibiniz süre oluyor. Eğer bu aşamayı da geçerseniz aramıza hoş geldiniz diyebiliriz.

İnovaTim Ekibine Katıldım Peki Ya Sonra?

Artık aramızdan birisin ve biraz beklemen gerekecek. Okulunda ki diğer ekip üyelerine senin ismin ve iletişim bilgin gittikten sonra seninle iletişime geçilecektir. Böylece hem okulda ki kişileri tanıyabilir hemde ilerleyen zamanlarda neler yapabileceğinizi konuşabilirsiniz.

İnovaTim Hakkında Merak Edilenler

İnovaTim kulübü hakkında merak edilen birkaç sorunun cevabını da aşağıda bulabilirsiniz.

Soru-1 : İnovaTim ekibine katılmak ücretli midir?

Cevap : Hayır, İnovaTim tamamı ile ücretsiz bir oluşumdur.

Soru-2 : İnovaTim ekibine burs veya herhangi bir ödeme yapılıyor mu?

Cevap : İnovaTim ekibine katılan kişilere herhangi bir maaş veya benzeri ücret ödenmiyor. Fakat belli başlı burs desteği sağlanıyor. Ama yine burslar sadece ihtiyacı olan kişiler için yani herkes alamıyor.

Soru-3 : Staj imkanları nasıl oluyor?

Türkiye İhracatçılar Meclisi başkanlığında yürütülen programda birçok şirket stajyer seçiminde de kararlarını İnovaTim ekibinden yana kullanıyor. Bu durumlar hakkında zaman zaman gerekli duyurular kayıt esnasında verdiğiniz e-posta üzerinden yapılıyor.

Ayrıca İnovaTim ekibi adına düzenlenen etkinliklerde veya İnovasyon Haftasında tanıştığınız birçok üst düzey konuşmacı ile kendiniz konuşarak kendi staj imkanınızı oluşturabilirsiniz.

Soru-4 : İnovaTim okul bünyesinde bulunan bir kulüp mü?

Cevap : İnovaTim üniversitelerde kurulu bir kulüp değildir.

Son olarak İnovaTim hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sizde İnovaTim ailesinin bir bireyi olmak istiyorsanız başvuru formunu doldurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here