Yazılım Mühendisi Murat Yücedağ Röportajı

2
3316

1-) Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Yazılım Mühendisliği ile ilgili sorularımıza geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle böyle bir platformun içinde yer almak beni çok mutlu etti, tüm çalışma arkadaşlarınıza teşekkürlerimi sunmak isterim. Adana’da meslek lisesinde okuyup, hayatında ki ilk kodunu meslek lisesinde yazan, kod yazmanın hazzına varıp üniversite sınavına çalışmaya başlayan, tek tercih ile memleketim olan Elazığ’da, Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünü liseden mezun olduğum yıl kazanıp lisans öğrenimine Elazığ’da devam eden, tiyatroya gitmeyi çok seven, eğitim vermeyi yaşam mottosu haline getirmiş 23 yaşında biridir Murat Yücedağ.

2-) Yazılım Mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu ?

Meslek lisesinde olduğum için ilk zamanlarda okulumu çok yadırgıyordum. Verilen eğitim beni tatmin etmiyordu. Ta ki lise 3’e kadar. Lise 3.sınıfta işler değişti. Kodlama ile tanışınca bu işten çok büyük bir haz aldığımı fark ettim. Lisedeyken bilgisayarım yoktu. Hocalarımdan izin alıp boş zamanlarda bilgisayar odasına gidip kod yazıyordum. Hatta yazdığım ilk projelerden birisi “timer ile formun arka plan renklerini değiştirip led animasyon gibi bir uygulama” olmuştu. Bu işin peşini bırakmamalı ve mutlaka lisans eğitimi ile sürdürmeliydim. Çok şükür tek tercih olmasına rağmen istediğim bölüme yerleştim.

3-) Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği sıklıkla kıyaslanıyor. Peki bu iki bölümü birbirinden ayıran noktalar ile ortak noktalar neler? Ayrıca sizin bilgisayar mühendisliği bölümünü okumamızın herhangi bir sebebi var mıydı?

Meslek lisesi çıkışlı olduğum için MTOK kontenjanı dediğimiz meslek lisesi kontenjanları dışında ki bir bölüm tercih edersek diploma kat sayı puanımız kırılıyordu. Puan ve sıralamam batıda olmasa da İç Anadolu, Karadeniz veya Doğu Anadolu’da ki pek çok şehrin bilgisayar mühendisliklerine yetiyordu. Ama ben hep yazılım mühendisliği istiyordum. Meslek lisesinde ki hocalarımız da bizi yazılım mühendisliğine sürekli teşvik ediyordu. Onların desteği ve anlatımları da bu bölümü tercih etmemde payı büyük oldu.

Tavsiye Yazı :  MTOK Nedir ? 

Arada çok ciddi farklar yok aslında, bana sorarsanız yazılım mühendisliğinde daha fazla kodlama ve proje süreç yönetimi dersleri olması ile son sınıfın yarım döneminde staj yapılması daha cazip geliyor. Hatta bizim bu işleyişimizi uygulamak isteyen bilgisayar mühendisliği bölümleri de var.

4-) Yazılım mühendisliği öğrencilerine verilen eğitim de bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa neleri değiştirmek isterdiniz?

Yazılım pazarı, anrdoid, unity oyun programlama gibi derslerin eklenmesi isterdim. Bunun dışında ders müfredatımız gayet dolu. Ekstra olarak bu derslerin de olması çok mutlu ederdi beni.

yazilim-muhendisliği-murat-yucedag-roportaji

5-) Mühendislik bölümleri genellikle zorlukları ile ön plana çıkıyor. Peki, sizin eğitim hayatınızda en çok zorlandığınız ders veya dersler hangisi oldu?

Meslek lisesi olduğunuz için kültür derslerinde özellikle mat 2 konularında biraz sıkıntı çektim. İleri dereceden diferansiyel denklemler konuları beni en çok zorlayan başlık olmuştu ama kişisel bir durum bu, bazı arkadaşlarıma da mesele c# ile nesne tabanlı programlama dersi çok zor gelmişti. Ama inanın yazılım mühendisliğini bitirmek hiç de kolay olmadı. Algoritma analizi, e-ticaret, veri madenciliği gibi dersler ciddi anlamda zorluyordu, geçmek için gece gündüz çalıştığım zamanlar hala dün gibi aklımda.

6-) Bölüm araştırması yapan birçok kişi iş imkanlarını ve çalışma şartlarını da fazlası ile merak ediyor. Bu noktada Yazılım Mühendisliğinin çalışma alanları ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Bence kendini orta derecede geliştiren birisi kesinlikle işsiz kalmaz. Sektörün kalbi İstanbul’a atıyor. İşe ya da staja alım süreçlerinde inanın not ortalamasının hiç önemi yok. Görüşmelerde sorulan 2 temel soru var;

 • Hangi programlama dillerini biliyorsunuz
 • Yaptığınız projeler neler

Üniversite süreci boyunca kendinize bilgi yatırımı yapmalısınız. Projeler yapmalı, gelebileceğiniz en optimal seviyeye ulaşmalısınız. İş ilanlarının abartıldığına bakmayın. Herhangi bir teknoparkta bulunan firma diyelim ki .net çalışıyorlar, doğal olarak şunları bekler; “.net bilen, c# da geliştirme yapmış, SQL veri tabanına hakim, entity framework yapısını kavramış, OOP ile çalışan, katmanlı mimarilerden anlayan…” şeklinde devam eder ilan ki bence çok abartılı değil. Zaten developer olmak isteyen kişi bunları bilmeli. Ne yazık ki veri tabanı bağlantılarını yaptığı zaman bir dilin bittiğini düşünen kişiler var, bir programlama dili sadece bunlardan ibaret değil, proje yaptıkça ne kadar eksik olduğumuz ortaya çıkıyor.

7-) Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği gibi birçok bölüm ülkemizde yoğun ilgi görüyor. Peki, sizin gelecek Yazılım Mühendisliğini tercih etmek isteyen veya yeni başlayan öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Lise son sınıfta kod yazmayı bir kenara bırakıp üniversite sınavına hazırlık yapsınlar. Üniversiteyi zaman kaybı olarak nitelendirenler olabilir. Bence öyle değil, her şeyden önce çok büyük bir tecrübe kazanıyorlar. Farklı şehirlerden gelen onlarca arkadaşları oluyor. Konferanslara katılıp, kulüplerde görev alıp sektörden kişilerle tanışıyorlar. Ve tabi yazılım mühendisi olup toplum içinde çok güzel bir statüye erişiyorlar.

8-) Geleceğe dair günümüzde çok net gözlemler yapmak mümkün olmasa da teknolojinin bu denli hızlı ilerlemesi sizce Yazılım Mühendisliğinin geleceğini nasıl etkileyecek?

Teknoloji ve sektör çok hızlı bir şekilde değişip gelişiyor, herhalde hiç bir meslek grubunda bizimkisi kadar kendinizi geliştirmenin mecbur olduğu bir durum mevcut değildir.Düşünün her geçen gün yeni bir teknoloji, yeni bir kütüphane, yeni bir framework ekleniyor. Bu kadar hızlı değişimin olduğu bir pazarda yerinizde sayarsanız, geleneklerinizden ayrılamayıp hep klasik metotlar kullanırsanız başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

9-) Birçok kişiye göre çok daha fazla bilgi birikiminiz oldu. Bu durumu neye borçlusunuz?

Meslek lisesi çıkışlı olduğum için temelim vardı ancak en büyük yatırımımı üniversite ikinci sınıfta yaptım. O dönem 8 ay boyunca günlerim hiç aralıksız şöyle geçiyordu;

 • Sabah 10’da uyanış
 • 11’e kadar kahvaltı kendime gelme süreci
 • 11:00-16:00 arası 5 saat kod yazıp proje yapımı
 • 16:00-17:00 arası mola
 • 17:00-18:00 arası akşam yemeği vs.
 • 18:00-20:00 arası akşam yürüyüşü
 • 20:00-23:30 3 buçuk saat daha kod ve proje
 • 00:00 yatağa giriş
 • 00:00-01:30 yatağımda telefondan bir tane film izliyorum
 • 01:30 uyku

Hayatım boyunca hiç bu kadar çok film izlememiştim :) bu listedekileri 8 ay boyunca tek bir gün dahi ara vermeden yaptığınız zaman taşlar yerine oturmaya ve kendinizi ciddi anlamda geliştirmeye başladığınızı fark ediyorsunuz. bu 8 aylık süreç kendimi en çok geliştirdiğim dönem oldu. Tabi ki bu süreçte okula minimum düzeyde devam ettim en fazla dersimin kaldığı, bursumun kesildiği dönem oldu. Ancak bir şeylerden feda etmedikçe başarı gelmiyor ne yazık ki…

yazilim-muhendisi-murat-yucedag

10-) Öğrencilik yıllarınızda başlayan bir Youtube maceranız var. Peki, hem Youtube kanalı hem de okumak sizin için zor olmadı mı ?

3.sınıftayken yazılım her yerde isminde bir oluşumun başkan yardımcılığını yapmaya başladım. Bu platform ile gönüllü olarak meslek liselerine gidip orada ki arkadaşlara yazılım mühendisliği ve üniversite tercihleri üzerine bilgilendirme sunumları yapıyorduk. Adana’da gittiğimiz bir lise sunumunda arkadaşlar;  “bize c# anlatabilir misiniz” şeklinde bir taleple geldiler. Biz de kabul ettik. Haziran 2014’de bu işe başladım. Skype üzerinden ders anlatıyordum. Sonra canlı yayın yapmam ve twitch ya da hangout gibi bir platform üzerinden paylaşmam istendi. Resmi olarak 11 Temmuz 2014 tarihinde başladık. ilk dersi 6 kişi izledi. yaz tatili boyunca 13 tane video çektim. Okul başlayınca videoları çekmeye devam ettim. Çok büyük bir keyif almaya başladım yaptığım bu işten. Özellikle dönüşlerin yüzde 95’inin olumlu olması yaptığım işe beni daha çok bağlıyordu. Zorluktan ziyade motive eden bir durumda videolar.

10-) Yeni mezun olan biri olarak gelecekte ki hedefleriniz neler?

Şu an İstanbul’da kendi yaşadığımız daireyi home & ofis bir eğitim salonuna çevirdik. Haftanın 4 günü özel ders gibi eğitim vermekteyim. Amacım burada kurumsallaşıp İstanbul merkezli bir yazılım eğitimi kurabilmek.

11-) Türkiye’nin en iyi yazılım eğitimi veren üniversitelerinden biri olan Fırat Üniversitesinde eğitim hayatınızı tamamladınız. Peki, sizce gerek sosyal imkanları gerekse eğitim kalitesi ile Fırat Üniversitesi beklentilerinizi karşıladı mı ?

Neredeyse evet diyebilirim. Üniversitede alacağınız eğitim sınırlıdır. Zaten üniversite de işin teorik ve temel kısmı anlatılır bunun içini doldurmak size kalır. Bölüm ders içeriklerinin dolu olması en büyük artımızdı. Sosyal olarak da kampüsü çok güzel ve çok büyük bir üniversiteye sahibiz. Özellikle kış aylarında kar yağdığı zaman ortaya çıkan manzara görülmeye değer. Yolunuz düşerse mutlaka bir kış ayında Elazığ’a ve Fırat Üniversitesine uğrayın.

12-) Elazığ’da öğrenci olarak yaşamanın artı ve eksileri sizce neler?

Bir Elazığ’lı olarak arkadaşlara şunu söylemek isterim; çok büyük beklentileri olmasın, küçük bir şehir. En büyük artısı üniversitenin neredeyse tüm fakültelerinin merkezde ve tek bir kampüs içinde olmasıydı. Şehir merkezinden üniversiteye 20 dakika da yürüyerek gidebilirsiniz. Maddi olarak çok pahalı olmayan, şehri ayakta öğrencilerin tuttuğu ve her geçen sene biraz daha gelişeceğini ve değişeceğini ümit ettiğim güzide Anadolu kentlerimizden birisi.

13-) Tüm cevaplarınız için çok teşekkürler. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

İnandıkları ve yapmak istedikleri işten sakın vazgeçmesinler. Kendilerini bu yoldan alıkoymaya çalışan kişiler olursa kulak asmamalarını ve dosdoğru bir şekilde yürümeye devam etmelerini tavsiye ederim. Ve yazılımda başarı için şu 3 şeyi unutmasınlar;

Zaman + İstatikrar + Pratik

Yazılım Mühendisliği Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın !

2 Yorum

 1. Merhabalar
  öncelikle verimli paylaşımlarınız için site yöneticilerine ve katılımcılara teşekkür ederim.
  Bende 12.sınıf bilişim öğrencisiyim bu sene Lys tercihimi LYS1-3-4 olarak yaptım ve merak ettiğim konu MTOK ile yazılım mühendisliğine yerleşebilir miyim? Yoksa LYS2 olmadığı için olmaz mı? Şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here