Elektrik Elektronik Mühendisi Olcay Altıntaş Röportajı

0
2740

1-) Merhaba,  Elektrik Elektronik mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, Ben Olcay Altıntaş. 27 yaşındayım. Kırşehir’de doğdum. İlköğretimi ve Liseyi Ankara’da bitirdim. Lisans eğitimimi 2011 yılında Adana’da, yüksek lisans eğitimimi ise İskenderun’da tamamladım. Şuan hala İskenderun Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisiyim. Bunların dışında, insanları dinlemeye çabalayan, sevdiklerimle sohbet etmeyi seven birisiyim.

2-) Günümüzde Elektrik Elektronik mühendisliği en popüler mühendislikler arasında. Peki sizin bu bölümü tercih etmenizin sebebi neydi?

Çocukken merakım vardı sanırım birkaç seferde elektrik çarpmıştı, annem hala bilmez duymasın :) … Bunlar bir yana ilkokulda iken Ankara’da bir teknoloji parkına gitmiştim ve çok etkilenmiştim. Teorik fizik yasalarını deneysel olarak işleyen çok ilginç icatlar vardı, tesla bobini vardı hayran kalmıştım. Daha sonra Bilim ve Teknik dergisiyle tanıştım. Lisede sayısal alanı tercih ettim böylece. ÖSS açıklandığında da sadece mühendislik seçmek vardı kafamda. Elektrik elektronik mühendisliğine gelince, tesla bobini diyebilirim :)

3-) Ülkemizde özellikle mühendislikler için maalesef çok kulaktan dolma bilgi dolaşıyor.Bu yüzden bize Elektrik Elektronik mühendisliğinden bahsedebilir misiniz?

Elektrik elektronik mühendisliği okuması zor, çalışma şartları zor bir meslektedir. Belki klişe bir söz olacak artık ama bu işi yapacaksanız sevmeniz lazım. Gecenin bir vakti uykunuzdan, hafta sonu tatillerinizden feragat etmeniz lazım kimi durumlarda. Tabi ki her iş yerinde bu böyle değildir fakat özellikle elektrik mühendislerinin işi elektrik enerjisi olduğundan işleri bir kat daha zorlaşmakta. Bunların dışında, mühendislik sorun çözme işidir, problemlere en kısa zamanda, en az masraflı ve en iyi yoldan çözüm bulma işi. Bazı alanlarda inovatif düşünmeyi gerektirir, hayal gücüne ihtiyaç duyar. İnsan ilişkileri önemlidir mühendislikte, planlı ve organize çalışmayı gerektirir.

4-) Eğitim hayatında hemen hemen herkesin az çok zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Peki sizin okul dönemi boyunca en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Madem sordunuz açık yüreklilikle söylüyorum buradan :). Sinyaller ve Sistemler… O Fourier serileri o laplace dönüşümleri kabus gibiydi. Artık hoca mı iyi anlatamıyordu benim mi İngilizcem zayıftı (derslerimiz İngilizce işlenirdi)  bilmiyorum. Matematiğime güvenirdim oysa ki.

5-) İskenderun Teknik Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışıyorsunuz. Yani artık bu bölümün eğitim kısımında görev alıyorsunuz. Peki sizce Elektrik Elektronik mühendislerine verilen eğitimde ki eksiklikler neler?

Öncelikle şunu tekrar etmem gerek. Elektrik elektronik mühendisliği okumak zordur. Ön yargı oluşturması için söylemiyorum amacım bu bölümü tercih edecek arkadaşların çok çalışması gerektiğini vurgulamak. Eğitimdeki eksikliklere gelecek olursak; bu alanlarda yetişmiş öğretim elemanı sayısı hala yeterli değil, Laboratuvar koşulları kötü maalesef, elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olacak öğrencinin en az 10 lab. dersi alması gerekli bence. İskenderun Teknik Üniversitesi daha bu yıl kuruldu ve bu konuda çok büyük adımlar atılacağından eminim. Son olarak staj olayından bahsetmem gerek. Mühendislikte tecrübe çok önemlidir. Bu yüzden toplam 30 günlük staj yapma zorunluluğunun bence 1 yarıyıla çıkartılması gereklidir.

6-) Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünü araştıranların en çok merak ettiği kısım şüphesiz çalışma alanları ve iş imkanları. Bize biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Elektrik elektronik mühendisliğinde bir çok çalışma alanı mevcuttur. İlk olarak kamuda bakanlıklarda, kitlerde, devletin özel idarelerinde KPSS ve YDS puanlarıyla atanmak mümkün. Özel sektörde ise ülkemizin elektrik mühendislerine ihtiyaç oldukça fazladır. Elektrik elektronik mühendislerinin istihdam edildiği yerler genellikle organize sanayilerdeki fabrikalar, elektrik enerjisi üreten tesisler, mühendislik çözümleri getiren taşeron firmalar, telekomünikasyon şirketleri ve az da olsa gömülü sistemler üzerine çalışan firmalardır. Tabi burada yarı özel ASELSAN, TAİ ve HAVELSAN gibi büyük kuruluşlardan da bahsetmem gerek. Bu gibi yerlerde çalışmayı hedefliyorsanız kendinizi birçok yönden geliştirmeniz ve farklı özelliklerinizin olması gereklidir.

Eğer elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun olduysanız işsiz kalmazsınız, en azından ben çevremde bu bölümü bitirmiş olup da işsiz kalan duymadım. Tabi ki bunun garantisini kimse veremez. Hedefleriniz doğrultusunda nasıl bir iş istediğinize göre de değişir şartlar. Dahası artık üniversitelerin mühendislik kontenjanları çok arttı bu da her sene daha fazla yeni mezun demek. Ülkemizde yeni mezun mühendislere özel sektörlerde çok düşük maaşları verildiği de bir gerçek maalesef. Umarım bu sorunların hepsine akılcı çözümler getirilir.

7-) Geçmişe dönme şansınız olsa Elektrik Elektronik mühendisliği dışında hangi bölümde okumak isterdiniz ? Neden?

Bunu çok düşünmedim okuduğum bölümden gayet memnunum. Başka bir bölüm olsaydı yine mühendisliğin içinde olurdum sanırım. Makine mühendisliği de ilgimi çekiyordu.

8-) Her bölüm öğrencilerinde belli başlı özellikler arıyor. Peki sizce Elektrik Elektronik bölümünde okuyan biri hangi özelliklere sahip olmalı?

Teknolojiyi takip eden, yeniliğe açık, araştırmayı seven, insanlarla iletişimi kuvvetli, bilim kurgu filmleri izlemeyi seven, okuyan, hayalperest, pratik, eli yatkın, özgün ve en önemlisi problem çözebilen birisinin özelliklerine sahip olmalıdır. Aslında bence bu özelliklerin hepsine sahip olan kişi elektrik elektronik mühendisi olmaya aday en mükemmel kişidir. Bunların hepsi de bulunması gerekmez ve bazı özellikler sonradan geliştirilebilir.

9-) Mühendislikler arasında bölümünüz fazlası ile popüler bu yüzden birçok kişi gelecekte Elektrik Elektronik bölümünü tercih etmeyi düşünüyor. Peki edindiğiniz tecrübeler doğrultusunda hem gelecekte bu bölümü okumak isteyenlere hem de bölüme yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler?

Sürekli kendilerini geliştirmelerini öneririm. Ortalamanızı yüksek tutun Erasmusla bi sene yurtdışın da başka bir üniversitede okumalarını tavsiye ederim. Artık İngilizce olmazsa olmaz bunun yanında başka bir dil öğrenmelerini, halk eğitim merkezlerinde ücretsiz dil kursları verilmekte, bir tanesine katılmalarını öneririm. Mühendisin en az bir tane de müzik aleti çalması gerekli bence. Kesinlikle bir tane müzik enstrümanı çalmayı öğrenmelerini ve çevrelerini geniş tutmalarını, sürekli yeni insanlarla tanışmalarını tavsiye ederim.

10-) Çukurova üniversitesinde mezun oldunuz. Peki Çukurova Üniversitesi gerek sosyal imkanları gerekse öğrencilere verdiği eğitim ile beklentilerinizi karşıladı mı ?

Evet ben her yönüyle memnun kaldığımı söyleyebilirim. Çukurova Üniversitesi büyük bir üniversite çok fazla sosyal imkanları var, yerleşkesi yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılında Avrupa’da ödül almış. Şahane bir göl manzarası var. Aradığınız bir çok sosyal etkinliği bulabilirsiniz, yüzmeden masa tenisine, gitar kursundan dans kurslarına, dil kurslarına vb. Eğitim olarak her zaman daha iyisi istenir, ama yinede memnundum diyebilirim. Ben 2. sınıfta okurken, akademik çalışmalarda dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmişti. Eğitim kalitesini buradan kıyaslayabilirsiniz.

11-) Öğrencilik döneminizi Adana’da geçirdiniz. Peki Adana’da öğrenci olmanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

Açıkçası Adana’ya karşı bir ön yargım vardı. Gelişmemiş bir şehir olduğunu düşünürdüm ama kesinlikle öyle değilmiş. Bir kere bir çok şehre göre ucuz sayılır. Şehir büyük ama tek vasıtayla istediğiniz yere üniversite kampüsünden ulaşabilirsiniz. Kalacak yer sıkıntısı yok üniversite içinde çok büyük bir yurt var. Gerçek adana kebabını orada öğrendim mesela. Gezilecek yerleri belli başlı ama bir çok ile çok yakın, Mersin’e bir saat, İskenderun’a iki saat, Gaziantep’e üç saat uzaklıkta. Eksi yönlerinden bahsedecek olursam, çok sıcak ve nemli bir iklime sahip olduğunu, kış aylarında ise çok yağmur yağdığını söyleyebilirim. Kişiden kişiye göre değişebilir avantajları ve dezavantajları.

12-) Cevaplarınız için çok teşekkürler. Son olarak tecrübeleriniz doğrultusunda okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim. Umarım verdiğim cevaplar yol gösterici olur. Son olarak tecrübelerim doğrultusunda okurlarınıza çok okumalarını ve hayalperest olmalarını tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here