Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği Rasim Kocaoğlu Röportajı

0
2042

1-) Merhabalar, Elektronik ve haberleşme mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Rasim Bora Kocaoğlu. İstanbul doğumluyum. Lise hayatımın yarısını Saint Joseph Fransız Lisesi  diğer yarısını Bilfen Anadolu Lisesinde geçirdim. 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini kazandım. İlgi alanım bu alana doğru olduğundan eğitim hayatım boyunca elektronik ve yazılımla alakalı çeşitli projelerde oluşumlarda yer aldım. Şuan 4. sınıftayım.

2-) Günümüzün popüler meslekleri arasında yer alan Elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir? 

Birinci sınıftaki havuz derslerinden sonra 4 farklı dalda temel dersler görülür. Kariyerine akademisyen olarak devam etmek isteyenler bu derslerdeki ayrımı ve hangi alanda devam etmek istediğine dikkat etmelidir. Aşağıdaki 4 ana dal size neler öğretildiği hakkında fikir verecektir:

  • Elektronik Anabilim Dalı
  • Telekomünikasyon Anabilim Dalı
  • Devreler ve Sistemler Anabilim Dalı
  • Elektromagnetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Anabilim Dalı

3-) Peki, sizin Elektronik ve haberleşme mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı?

Tüm mühendislik bölümlerinin sitelerini karıştırdım. 4 yıl boyunca verilen dersleri tek tek araştırdım ilgimi en çok çeken bu mühendislik alanı oldu. Size de aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim.

4-) Elektronik ve haberleşme mühendisliği ile elektrik-elektronik mühendisliği sık sık kıyaslanan iki bölüm. Peki, bize bu bölümün ortak ve farklı noktaları neler?

Şimdi bu bölümleri 2 ye bölüp 3 ana alanı anlatsam daha iyi olur. Elektroniğin en belirgin tarafı düşük voltaj aralıklarında çalışılır. Elektrik yüksek voltlarda çalışılır. Haberleşme cihazların kablolu yada kablosuz kendi arasında uygun haberleşmesi hakkında çalışır. Günlük hayatımızdan örnek verecek olursam elektronik elektronik bir şey açtıysanız onun içinden çıkan yeşil kartın tasarımı, çalışma mantığı ve bunun gibi şeylerle uğraşır. Elektrik ev sokak aydınlatması, elektrik dağıtımı gibi şeylerle uğraşır. Haberleşme cihazların birbiri ile haberleşmesi gibi şeylerle uğraşır tahmin edebileceğiniz gibi bunun en fazla karşınıza çıkan örneği telefonların birbiri ile haberleşmesi bunun altyapısıdır.

elektronik-ve-haberlesme-muhendisligi-rasim-bora

5-) Üniversite hayatında hemen hemen herkesin zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki, sizin şuana kadar olan eğitim hayatınızda en çok zorlandığınız ders hangisi oldu ? 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okumuş herhangi  birine sorun Elektromanyatik alan teorisi ve Elektromanyatik Dalga Teorisidir. Dersin içeriğini anlamadım. Kimsede anlamamıştır. Soru ezberledik geçtik.

6-) Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden birinde eğitim görmenize rağmen elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencilerine verilen eğitim bir şeylerin eksik veya yanlış yapıldığını düşünüyor musunuz? Ayrıca elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitiminde sizce üniversitenin rolü nedir?

Her üniversitede olduğu gibi pratik eğitimden çok teorik eğitime önem veriliyor. Mezun olur olmaz çalışmaya başlayan biri  hayatın boyunca, üniversite hayatında aldığı bir dersten gördüğü bir başlık hakkında çalışacak. Üniversite akademik kariyer hedefleyenler için çok iyi bir eğitim veriyor ama iş hayatına hazırlamadığını düşünüyorum yanılıyor da olabilirim.

7-) Her bölüm öğrencilerinde belli özellikler arıyor. Peki, sizce elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyacak bir öğrencide mutlaka hangi özellikler olmalı?

Google’ı iyi kullanmak ve aradığı bilgiyi internete veya dökümanlarda nasıl bulacağını bilmek.

8-) Elektronik ve haberleşme mühendisliğinin geleceği hakkında ki düşünceleriniz neler?

Türkiye’de şuanda gündemde olan 4.5G konusunda iş olanakları artmaya başladı. Makine mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği kadar iş imkanı olmasa da konu ve sektör olarak ilgi  çekici olduğunu düşünüyorum.

9-) Gelecekte bu bölümü okuyacak veya okula yeni başlayan öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

İlgili olduğunuz dersleri alın. Bir şeyler öğrenebilmek için kedinizi onu öğrenmeye zorunlu bırakın. Mesela dışarıdan tez veya projeler alabilirisiniz.

10-) Herkes eğitim alacağı bölümün iş imkanlarını da merak ediyor. Bu yüzden bize bölümünüzün çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Rehberlik hocalarının, basının dediği aksine iş alanı çok geniş değil. Türkiye’de girebileceğiniz ve sevdiğiniz işi yapacağınız şirketler 10u geçmez ama 4 yıl boyunca bir alanı hedefler ve buna yönelik yatırımlar yaparsanız çok rahat iş bulursunuz.

11-) Bu yaz stajınızı Microsoft Türkiye ofisinde yaptınız. Bize biraz Microsoft Yaz Okulu stajınızdan bahsede bilir misiniz?

En verimli ve eğlenceli staj tecrübemdi. Çok iyi arkadaşlıklar edindim. Eğitim ve söyleşilerin çoğu çok kaliteliydi. Önerim bu programa kayıt olacak arkadaşların erken davranmasıdır. İlk sınıflarda bu programa katılmanız daha yararlı olur.

11-) Yıldız Teknik Üniversitesinde eğitim hayatınıza devam ediyorsunuz. Peki, gerek eğitim olanakları gerekse sosyal imkanları bakımından üniversiteniz beklentilerinizi karşılıyor mu?

Liseden üniversiteye geçecek herkesin beklentileri çok yüksektir. İlk birkaç ay hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Sonrasında edindiğin çevreden ve hocalarından ister istemez çok şey öğrenmeye başlarsınız. Sosyal açıdan ilginizi çeken kulüplere katılın görmemiş gibi her kulübe katılmayın.

12-) İstanbul’da öğrenci olmanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

Eksileri pahalı bir şehir, kyk çıkmazsa özel yurtlar hem pahalı hem çok kötü ve ulaşım sıkıntısıdır. Artıları tecrübe, üniversite hayatın boyunca illa 2-3 kere kandırılırsın aynı şeyleri bir daha yemezsin, pazarlık yapma yeteneği, elindeki parayı iyi organize etme yeteneği ve çok farklı insanlar tanırsın.

13-) Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Başta belirttiğim gibi 2-3 bölüm arasında kararsız kaldıysanız. O bölümlerin sitelerine girin ve derslerini araştırın. Kısacası ilginizi çeken bölüme gidin.

Tavsiye Röportaj : Elektronik Ve Haberleşme Mühendisi Diyar Urak Röportajı

Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here