Endüstri Mühendisi Suat Yamaç Röportajı

0
2015

1-) Merhaba, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Endüstri Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben çok teşekkür ederim. Böyle bir vesile ile sizinle birlikte olmak gerçekten çok güzel. 2010 Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Mezun olduktan sonra; askerlik vazifesi, aile işimiz, özel sektör deneyimlerimden sonra yaklaşık 2 yıldır DMO’da Merkezi Satın alma Uzman Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim.

2-) Endüstri mühendisliği oldukça popüler bir mühendislik dalı olarak karşımıza çıkıyor. Peki endüstri mühendisliği hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Bence, endüstri mühendisliği insanın doğasına çok yakın bir meslek. Nasıl insanlık tarihinden beri insanların en büyük çabası; Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? sorularına sağlam, tutarlı cevap bulmak olmuş, endüstri mühendisleri de bir işletme için Biz kimiz? Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Nasıl gideriz? sorularını sorup bunları gerçekleştirmeye çalışıyor.Bunu büyük bir yap- bozun tamamını gördükten sonra o parçaları tek tek yerine yerleştirmek diyebiliriz. Onun için endüstri mühendisliği bir şeyi daha iyi, hızlı, kolay, ucuz nasıl yapabiliriz için çalışıyor. İnsan, makine, para, iletişim ana ögelerini en aktif birlikte kullanan disiplin. Herhangi bir üretim veya hizmet sektöründeki bir firmanın; planlama, üretim, kalite, finans, pazarlama, lojistik, satış, reklam-tanıtım ve aklınıza gelebilecek her departmanda çalışabilir bir vizyona sahip olabiliyor.

3-) Endüstri mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Bugüne kadar bu mesleği seçtiğiniz için hiç pişmanlık duydunuz mu?

Bu konuda bilinçli tercih yaptığımı düşünüyorum. Bizim girdiğimiz zamanlarda 12.000 sıralarda Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazandık. O zamanki puanımla Tıp Fakülteleri bir iki puan ile gelmiyordu fakat Eczacılık, Diş Hekimliği gibi popüler bölümlerin diğer mühendisliklerin bir çoğu tutuyordu.Tercih yaparken kendi kişisel özelliklerime uyduğunu düşündüğüm tercihler yaptım. Hayatım boyunca özellikle lisede insan ilişkileri iyi olan birisi oldum. Para ve insanın içinde olduğu bir bölüm okumak istedim. 7 tercihimin 4 endüstri,1 işletme, 1 iktisattı.Şimdi bir daha sınava girsem ve tüm şartlar ne kadar farklı olursa olsun yine endüstri mühendisliği seçerim. Çünkü benim için bir hayat tarzı haline geldi.

4-) Endüstri mühendisi olarak uzun süredir çalışıyorsunuz. Sizce endüstri mühendisi olarak çalışmanın olumlu ve olumsuz yönleri neler?

Her şeyi bir bütün olarak görüp sonra parçalarına ayırabilmek, girdiğin her yerde farklı bakarak güzel şeyler ortaya koymak en güzel olumlu yönü. Bunun yanında ülkemizde endüstri mühendisliğinin tam olarak anlaşılamaması ve çok geniş çalışma alanında kendinize en uygun yeri bulmak olumsuz yönü diyebilirim.

suat-yamaçö-röportajı

5-) Teknoloji dur durak bilmeden ilerliyor. Sizce teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi endüstri mühendisliğini nasıl etkiliyor?

Şunu kesinlikle söyleyebilirim endüstri mühendisliği teknolojiden etkilenen den çok etkileyen bir meslek. Tüm süreçlerin içinde aktif bir şekilde bulunuyoruz. Özellikle teknoloji yönetimi, teknoloji değerlendirme konularında gelecekte çok daha aktif olacağız. Aslında teknolojinin hızla ilerlemesi endüstri mühendislerine, yerinde saymamaları, her gün biraz daha ileri gitmeleri dersini veriyor.

6-) Herkes yaptığı iş için veya okuduğu bölüm için gelecek hayalleri kurar. Sizin okul zamanı kurduğunuz hayaller nelerdi? Bu hayalleri gerçekleştirebildiniz mi?

Ben bulunduğum yer, durum ne olursa olsun büyük resme bakmayı seviyordum. İşin ekonomik boyutunun yanı sıra sosyolojik, psikolojik boyutu da ilgimi çekiyordu. Hayallerimde bunun üzerine oldu. Kendimi yaşayabilmek ve ülkeme değer katmak.Özel sektördeki deneyimlerimde de kamuda da bunu gerçekleştirebildiğimi düşünüyorum. Ve peşinde koştuğum daha çok hayalim var.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here