Bilgisayar Mühendisi Mehmet Akif Tütüncü Röportajı

0
3145

1-) Merhaba, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Mehmet Akif Tütüncü. 1991’de 4 erkek kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya gelmişim. Okul öncesi dönemde bile ailem ve çevrem tarafından farklı ve zeki olarak nitelendirilmişim hep. O yüzden ailem eğitimim konusunda bana hep destek olmakla birlikte beni oldukça serbest bıraktı. Ve geçen yıllar içinde hayat beni doğup büyüdüğüm yer olan Çorum – Sungurlu’dan Bursa’ya, oradan da İzmir’e attı. Şu an 24 yaşındayım, İzmir’de, hayatımın eğitim hayatından iş hayatına döndüğü dönemleri yaşıyorum ve hayatımdan memnunum.

2-) Bilgisayar mühendisliği dediğimiz zaman herkesin aklına belli başlı şeyler geliyor. Fakat bilgisayar mühendisliği oldukça geniş bir bölüm. Bu yüzden bize bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Söylediğiniz gibi, aslında bilgisayar mühendisliği, bir mühendislik dalı olduğundan dolayı, geniş bir bölüm. Fakat Türkiye için düşünüldüğünde bilgisayar mühendisliği daha çok yazılım sektörünü kapsayacak, yazılım sektörüne eleman yetiştirecek şekilde işliyor. Tabii ki yazılım dışında çalışan bilgisayar mühendisleri de var. Bu zaten tamamen sizin ilginize ve eğitiminiz süresince kendinizi geliştirdiğiniz alan(lar)a bağlı. Genel olarak; bir şeyleri bilgisayar kullanarak yapmak, bir sorunu bilgisayar kullanarak çözmek, ortaya yeni bir ürün koymak istiyorsanız bilgisayar mühendisliği iyi bir seçim olacaktır.

3-) Bilgisayar mühendisliğini tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç bu zamana kadar pişman olduğunuz oldu mu?

Bilgisayarlara küçüklüğümden beri bir ilgim vardı. Ağabeylerimin de baskısıyla, bilgisayarlar daha yeni yeni ortaya çıkıyorken evimize bilgisayar alınmıştı ve ben o zamanlarda epey küçüktüm. Kurcalaya kurcalaya, oyun oynaya oynaya, boza boza (Evet, birkaç kez bilgisayarımızı bozmuştum. :)) öğrendim bilgisayarı. Bilgisayar mühendisliğini de – olması gerektiği kadar çok araştırıp öğrenmeden, ne yaptıklarını tam bilmeden de olsa – severek ve isteyerek seçtim. okuduğum bölümü ve mesleğimi çok seviyorum. Asla bu seçimimden pişman olmadım. :)

4-) Üniversitelerde verilen bilgisayar mühendisliği eğitiminde bir şeyler değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu?

Herhalde daha çok laboratuvara ve pratiğe ağırlık verirdim. Çünkü, konu ne olursa olsun, bilgisayarın başına oturup anlatılanları yapmayı denemedikçe, tabirimi mazur görün ama “o aletin sağını solunu kurcalamadıkça” yeteri kadar iyi öğrenmiş olmuyorsunuz. :) Laboratuvar ve daha çok pratikten başka bir de seçmeli ders durumu var. Tabii ki her alanda ders açmak dersi verecek hoca olmaması gibi nedenlerle mümkün olmayabiliyor ama yine de bir öğrencinin çok çeşitli alanlarda derslere ulaşabiliyor olması gerekiyor. Böylece o öğrenci, neyi sevdiğini, neyi yapmak istediğini, kariyerinde nasıl ilerleyeceğini çok daha kolay ve doğru şekilde seçme imkanı bulabilecektir.

5-) Bilgisayar mühendislerinin iş imkanlarından ve çalışma alanlarından bahsedebilir misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi, Türkiye’de bilgisayar mühendisleri ağırlıklı olarak yazılım sektörüne yöneliyor ve bu sektörde çalışıyor. Bu sektörde aklınıza gelebilecek her türlü yazılımın tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve sürdürülmesi ile ilgili çok çeşitli işler var. Yazılım sektörü dışında da iş imkanları oldukça geniş. Şöyle anlatayım; bir zamanlar bilgisayar mühendisliği için “Bir işin içinde, bir noktada, bilgisayar varsa, bilgisayar mühendisi orada çalışabilir.” demiştim. Bu çok yüzeysel bir tarif olsa da hala geçerli olduğuna inanıyorum. :)

bilgisayar

6-) Üniversite zamanında herkesin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Peki sizin okul döneminde en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Benim zorlandığım dersler bilgisayar ile ilgili olmayan, ders kodu bizim bölümün derslerinin kodu olan CENG ile başlamayan tüm derslerdi. :) Kendi bölüm derslerimde notlarım gayet iyi ve yüksekken; calculus (sanırım üniversite matematiği de deniyor), elektronik devre dersleri ve diferansiyel denklemler derslerini tekrar almak durumunda kalmıştım. Çoğunlukla bu dersleri beceremediğimden değil, bilgisayar dersleri daha çok ilgimi çektiği için bu derslere yeterince çalışmadığım dan zorlandım bu derslerde. :)

7-) Tercih dönemine dönme şansınız olsa bilgisayar mühendisliğini tekrardan tercih eder miydiniz? Ayrıca başka bir bölüm tercih edecek olsanız bu bölüm hangisi olurdu?

Kesinlikle evet. Başka bir bölüm olarak ne tercih ederdim pek bilemiyorum ama büyük ihtimalle yine alanıma yakın bir mühendislik (elektronik, makine gibi) seçerdim. :)

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here