Bilgisayar Mühendisi Ali Keskin Röportajı

2
1752

1-) Merhaba, Bilgisayar Mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adım Ali Keskin.1991 Mersin doğumluyum. İskenderun Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 17/06/2015 tarihinde mezun oldum. Şuanda Oracle Teknolojileri üzerine hizmet veren kurumsal bir firmada Teknik Yazılım Danışmanı (Oracle Apps Developer) olarak çalışmaktayım.

2-) Bilgisayar Mühendisliği günümüzde oldukça tercih edilen bir bölüm.Peki sizin bu bölümü tercih etmenizin özel bir nedeni var mıydı?

Evet, kesinlikle bu bölüm benim için özel bir seçimdi. Öncelikle belirtmeliyim ki ben düz lise mezunuyum. Yani orta öğretimde yada lise hayatımda herhangi bir yazılım dersi almadım. Orta sonda ve lise zamanlarında bilgisayara olan merakım ve sürekli “Bu nasıl yapılır ?”, “Bunu ben yapabilir miyim ?”,”Bunu daha basit hale nasıl getirebilirim ?” vs. sorularla kendime yapacak bir şeyler buluyordum. Bu tabi ki bilgisayar başında çok çok fazla zaman geçirmeme sebep olduğu için bir süre sonra ailemden ve çevremden tepkiler almaya başladım. Tabi bu tepkilerin hepsi “Yeter artık bilgisayarda oyun oynamayı bırak! Ders çalış biraz!” şeklindeydi. Açıkçası haksız da sayılmazlardı. Bu arada bilgisayarda çok oyun da oynardım . Bu durum artık bende bir takıntı ve hırs haline gelmişti. İstediğim tek bir şey vardı o da şuydu; Bilgisayar Mühendisi olup bilgisayar başında çalışırken ya da vakit geçirirken insanların bana saygı duyduğunu hissetmek. Üniversite sınavlarına çalışırken herkes belli üniversiteleri hayal ederdi. Ben bölümü hayal ederdim. “Bilgisayar Mühendisliği olsun ben her yerde okurum.” derdim.

bilgisayar-mühendisligi-olan-universiteler

Bu gördüğünüz resim, benim hedeflerimi koyduğum ve bunun için çalışmaya başladığım güne aittir. Burada Türkiye de bulunan tüm Bilgisayar Mühendisliği bölümleri ve puanları yer almaktadır. Bunları yazarken söylediğim tek bir düşüncem vardı, “Yerleştirme sonuçları açıklandığında bu kağıtta ki bir üniversite de olacağım.” demiştim ve sonucunda sağ tarafta orta sıralarda gördüğünüz Mustafa Kemal Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ‘ni kazandım.

3-) Bilgisayar Mühendisliği hakkında maalesef haklımız çok az bilgi sahibi. Bu yüzden bize Bilgisayar Mühendisliğinden bahsedebilir misiniz? 

Evet bölümümüz hakkında çok fazla doğru bilinen yanlışlar mevcut. Örnek vermek gerekirse “Format atabilir misin ?”, “Facebook hesabı çalabilir misin ?”, “Whatsapp çalışmıyor düzeltebilir misin ?” , “Programcılık ile mühendis aynı şeyi yapıyor değil mi ?” , “Benim mühendislik okumama gerek yok, her şeyi biliyorum ?” vs. Bu örnekler sadece çok çok ufak bir kısmı, binlercesi mevcut. Öncelikle Mühendis ne demek ona bir göz atalım.

Türk Dil Kurumu’na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.

Bu bağlamda Mühendisliği yorumlayacak olursak, yaşanılan problemlere kalıcı ve efektif çözümler getiren aynı zaman da maliyet/performans oranını göz ardı etmeyen bir meslektir. Bilgisayar Mühendisliği ise günümüz şartlarında her meslek dalında ki problemlerin çözümüne etki eden bir meslektir. Bu yüzden çalışma alanları geniştir. Bunlar çalışılan sektörlere göre kullanılan platforma ve sistemlere göre değişiklik gösterebiir. Genel olarak yazılım ve donanım adları altında ayrılmaya çalışılır ama aslında böyle bir ayrım yoktur. Çünkü bunlar ayrılmaz bir bütündür. Herhangi birinde uzmanlaşmak için diğerinin yapısını da bilmeniz gerekmektedir. Üniversitelerde bu durumun eşitlik dengesi pek yoktur. Bazı üniversiteler donanım ağırlıklı bazı üniversiteler ise yazılım alanına ağırlık vererek yetiştirmektedir. Örnek vermek gerekirse, Mustafa Kemal Üniversitesi yazılım yönü ağır basan bir eğitim vermektedir.

4-) Eğitim hayatında her öğrencinin zorlandığı belli başlı dersler mutlaka oluyor. Peki sizin eğitim hayatınızda en çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Evet kesinlikle zorlandığım dersler olmuştu. Bunlardan en zorlusu Elektrik Devreleri dersiydi. Hoca ismi ya da dönem ismi vermek istemiyorum. Bu dersi aldığım zaman gerçekten çok sıkıntı çekmiştim ikinci alışımda geçmiştim bu dersi ama sorsanız hala nasıl geçtiğimi bende bilmiyorum Dersin zorluğu dersin kendisinden midir yoksa hoca kaynaklı mıdır orasını tartışmanın kimseye faydası olmayacağı için o konuya değinmek istemiyorum. Her ders mutlaka bir şekilde verilir. Şuanda bunların hepsini sadece güzel bir anı ve tecrübe benim bu bence kazanım olarak yeter ve artar.

5-) Herkesin aldığı eğitimde beğenmediği kısımlar oluyor. Peki sizin Bilgisayar Mühendislerine verilen eğitimde eleştirdiğiniz noktalar neler ?

Özellikle benim eleştirdiğim bir konu var. Öğrencinin ilerleyen zamanlarda meslek hayatında kullanmayacağı dersleri yada sektöründe çok az kullanacağı bilgileri olan dersleri çok ağır ve zor işlenmesidir. Yanlış anlaşılmak istemem bahsetmek istediğim tam olarak şu;
Öğrenciye bölümü ile ilgili dersleri istediğiniz kadar zor verin bunun savunulabilir tarafları vardır. Ama bir adama kullanmayacağı bir şeyi en zor şekilde önüne koyarsanız bu adama iyi yetiştirmek yerine meslekten bile soğutabilirsiniz.

6-) Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği birbiri ile çok sık kıyaslanan iki bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu bölümlerin ortak noktaları ile birbirlerinden ayrıldıkları noktalar neler?

Bunu şöyle görsel bir küme çizerek anlatmam daha açıklayıcı olacaktır.

eem-bm-ym
Aslında baktığınız zaman gerçekten birbirlerine bu denli bağlı olan mühendislikleri birbirinden ayırmak çok kolay değildir. Genel hatları ile tabir etmek gerekirse şekilde görüldüğü gibidir. Elektrik elektronik mühendisi bilgisayar mühendisi ile aynı işi yapabilir (bir kısmını elbette) , aynı şekilde bilgisayar mühendisi bir yazılım mühendisi ile aynı işleri yapar(tamamını kapsayacak şekilde) fakat yazılım mühendisi tam anlamı ile bilgisayar mühendisinin yaptığı tüm işleri yapamaz. Çünkü elektrik elektronikten gelen o donanımsal bilgi, bilgisayar mühendisliğinin kendine has donanım & yazılım analitikliği yazılım mühendisliğinde yok denecek kadar azdır.

7-) Yeni mezun olan biri olarak çalışmaya başladınız. Peki iş bulma sürecinizden bahsedebilir misiniz?

11 Haziran 2015 ‘te mezun oldum. 27 Haziran 2015’te ise işe iş hayatına atıldım. İş bulma süreci aslında okurken sürekli devam eden bir süreçti. Sürekli okul bittiğinde ne olacak ne yapmalıyım ve kariyer.net üzerinden sürekli sektör analizi yapmak ile geçiyordu. Ben stajlarıma çok önem vermiştim. Bir tanesi zorunlu iki tanesi isteğe bağlı toplam da 4 ay kadar farklı yerlerde stajlar yapmıştım. Buradaki çalışmalarımın bana çok büyük katkılar sağladığını içtenlikle söyleyebilirim. Mezuniyetimin hemen ardından zorunlu staj yaptığım şirketin bana referans olması ile en çok çalışmak istediğim sektör olan Oracle Teknolojileri ‘nde iş fırsatı yakaladım ve bu fırsatı değerlendirdim.

8-) Kısa sürede olsa Bilgisayar Mühendisi olarak çalışmaktasınız. Peki Bilgisayar Mühendislerinin çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Bilgisayar Mühendislerinin çalışma alanları gerçekten çok genişlemiş bir durumdadır. Artık her sektörden şirket kendi teknoloji birimlerini kurarak kendi sorunlarına çözümler üretmek istiyor ve bunları başında bilgisayar mühendisleri geliyor. Analitik planlama ve uygulama oldukça önemli ve sürekli artan bir yer ediniyor. Buda bizim çalışma alanlarımızın ne kadar genişlediğinin ve genişleyebileceğinin göstergesidir. Bazı arkadaşlar bu dediğime kızacaklar ama ben şöyle düşünüyorum, kendini gerçekten yeteri kadar yetiştiren bir bilgisayar mühendisinin (yeni mezunlar da dahil) uzun süreler işsiz kalacağını düşünmüyorum.

9-) Geçmişte Bilgisayar Mühendisi dışı bir bölümü tercih etme şansınız olsa hangi bölümü tercih ederdiniz ? Neden?

Sanırım bu sorunun cevabı gayet açık bir şekilde 2. Soruda yanıtladım. Ama uçaklara ve pilotluğa her zaman özel bir ilgim vardır. Pilot olmak isterdim ama pilotluk beni ister miydi orası muamma… Belki de bilinçaltım pilot olamayacağımı bildiği için hedefim bilgisayar mühendisliği olmuştur.

bilgisayar-mühendisi-ali-keskin-roportaji

10-) Bugüne kadar edindiğiniz tecrübeler doğrultusunda gelecekte bu bölümde okumak isteyen veya yeni başlayan gençlerimize tavsiyeleriniz neler?

Bu bölümü okumaktan ziyade, genel bir şey söylemek istiyorum. Mutlaka ama mutlaka sevdiğiniz mesleği yapın. Sevmediğiniz, istemediğiniz bölümleri okuyarak kendinizi bir ömür sıkıntı çekmek zorunda bırakmayın. Mesleğini seven kişi, işini her zaman en güzel şekilde yapmak ister ve bunun için çabalar. Böyle azimle çalışan bir kişi de hangi meslek olursa olsun işsiz kalmaz. Kısacası sevdiğiniz işte en iyisi olun maddi kaygılarınız emin olun hiç olmayacaktır. Bu konuda son bir şey daha eklemek istiyorum. Alan dışı derslerinize bir şey demiyorum ama alan derslerinizin zorluğundan şikayet etmeyin, çünkü orada öğreneceğiniz her bir bilgi sizin için altın değerinde olacaktır.

11-) Eğitim hayatınızı eski adı ile Mustafa Kemal Üniversitesi yeni adıyla İskenderun Teknik Üniversitesinde tamamladınız. Peki İskenderun Teknik Üniversitesinde okumanın artı ve eksi yönleri neler?

Bunları madde madde yazmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Çünkü artılar ve eksiler kişiden kişiye değişmektedir. Ben genel olarak söz etmek isterim. Yaşanılan sıkıntılar ve problemler genel üniversitede okurken yaşanılan sıkıntılardır. Şuanda İskenderun Teknik Üniversitesi olarak yapısal değişimler geçirmiştir. Aslında şuandan itibaren yeni bir üniversiteyi yeni başlayanlarla gözlemlemek ve yorum yapmak daha doğru olacaktır. Şunu söylemeliyim kampüs hayatını yaşamak isterdim. Bu üniversiteden mezun olunduğunda ne kadar kendinizi kötü hissetseniz de mesleki olarak yetersiz görseniz de siz farkında olmadan üniversite size yazılımsal olarak gerçekten iyi seviyelere getirdiğini fark ediyorsunuz. Buda bence en önemli artılardan bir tanesidir.

12-) Ülkemizin en güneyi İskenderun/Hatay’da öğrencilik hayatınızı tamamladınız. Peki burada öğrenci olmanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

İskenderun birçok kişiye göre güzel bir şehirdir. Bana sorarsanız çokta abartılan bir yönü yok, bu belki de sokakları denize dökülen şehir (Mersin)’de doğup büyümem den kaynaklıdır. Altyapı ve ciddi elektrik problemleri bulunan bir şehirdir. Bu konuda çok sıkıntılar çektik. Bunların en kısa zamanda çözülmesini umarım.

13-) Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylemek istersiniz?

Yaptığınız işi sevin ve en iyisi olmak için elinizden geleni yapın. Asla bencil olmayın bilginizi paylaşın. İdealleri olan insanlara saygı duyun ve yardımcı olun. Ancak ve ancak bu şekilde hem mesleki, hem toplumsal hem de millet olarak daha ileriye gidebiliriz.

Bu röportaj için zaman ayırdığınız için size ve okuyuculara ayrıca teşekkür ederim.

Tavsiye Yazı : YTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Yunus Emre Demirbulut Röportajı

Tavsiye Yazı : Bilgisayar Mühendisi Mehmet Akif Tütüncü Röportajı

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here