Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata

31
7215

Hayatta yaptığımız hatalardan ders çıkartmak her zaman bize bir şeyler katsa da bazı hataların sonucu fazlası ile ağır olabilir. Özellikle sınav döneminin kısa oluşu üniversite sınavlarına hazırlanırken bize pek fazla hata yapma payı bırakmıyor. Bizde bu yazımızda üniversite sınavına hazırlanırken çoğunluğun yaptığı hatalardan bahsedeceğiz. Sizde bu hataları yapmadan ders çıkartmaya baksanız iyi olur. :)

1-) Bahane Üretmeyin

Sınav döneminde hemen hemen her öğrenci sadece kendi vicdanını rahatlatmak için bahaneler üretiyor. Bu durum size sadece sınav döneminde değil hayatınızın her alanında zarar verecektir. Tamam herkes aynı eğitimi almıyor, tamam temeliniz yok fakat ne kadar geçerli bir sebebiniz olursa olsun kimse maalesef bunu önemsemeyecek. O yüzden sınav döneminde vicdanınızı rahatlamak için bahane bulmaktan vazgeçip elinizden geldiğinin fazlası ile çalışın.

satranc

2-) Zorla Sevin

Herkesin çalışırken zevk aldığı belli başlı dersler vardır ve genelde nedense ders çalışmaya bu derslerden başlarız. Fakat bu yaptığımız bir diğer hata çünkü bir dersi seviyorsak muhtemelen o derste diğer derslere göre daha iyiyizdir.Bu yüzden iyi olduğumuz derse daha fazla çalışmak diğer derslerimizin dahada gerilemesine sebep olacaktır. En mantıklı yol iyi olduğunuz derstense diğer derslere önem vermek. Hatta bazılarınıza abartı gelecek olsa da zorlandığınız derslerden sıkıldığınızda kısa bir mola gibi 10-15 dakika sevdiğiniz derse göz atmak dahi size çok şey katacaktır.

3-) Net Veya Puan Hesaplama !

Sınav dönemine öğrencilerin %99’u bir hedef doğrultusunda çıkıyor. Ve nedense çoğu öğrenci gereken netleri hesaplamaya derslerden daha fazla vakit ayırıyor. Tabi işin şakası bir kenara net hesabı veya puan hesabı gibi sizi kısıtlayıcı şeyleri düşünmek hem sizin hedefinize yaklaştıkça çalışma iştahınızı kaçıracak hemde YGS-LYS sınavında psikolojinizi bozacak. Yok daha neler aga dediğinizi duyar gibiyim… Şimdi şöyle düşünelim istediğim bölüm için bana matematikten 20 fen kısmından da 20 net gerekiyor ve ben dershane denemelerinde 20 net yapmaya çok yaklaştım. Bu durum işte ister istemez beni ders çalışmaktan alı koyacaktır. Çünkü yine ister istemez bilinç altımız hedefe ulaştığını düşünecek. Ayrıca bunun daha kötüsü sınav döneminde olacaktır. Gerçek sınavda matematikten 18 soru yapsam otomatik olarak başarısız olduğumu hissedeceğim bu sefer moral düşüklüğü yaşayacağım. Bu gibi durumlar herkesin istemi dışında olan olaylar. Bu yüzden mümkün olduğunca net veya puan hedefi önünüze koymayın. Bunun yerine sıralama hedefi önünüze koyun ve sürekli çalışın.

hayal

4-) Ön Yargılarınızdan Kurtulun

Ne kadar zeki veya ne kadar yetenekli olursanız olun bir işe “başaramayacağım” diyerek başlıyorsanız zaten o işi başarmanız imkansız gibi bir şey. Çünkü bilinç altımız düşüncelerimiz doğrultusunda birçok şeyi kendi ayarlıyor ve eğer siz bilinç altınıza sürekli başaramayacağınızı belirtirseniz bu muhtemelen gerçek olur. Aynı şey tam tersi içinde geçerli ama ben başaracağım deyip yan gelip yatarsanız bilinç altınızda kurtaramaz sizi. :) Bunu sınav döneminde fazlası ile yaşayan biri olarak söylemeliyim ki gelecek adına hayalleriniz varsa birçok kişiden daha zekisiniz demektir. Daha öncede dediğim gibi bahane üretmeyin, ben bu dersi veya bu konuyu zaten anlamıyorum düşüncesi ile hareket etmeyin. Belki hiç sevmediğiniz derste dahi 2-3 konu ilginizi çekebilir yada anlamıyorum dediğiniz konunun mantığı düşündüğünüz kadar zor değildir. Tekrar tekrar söylüyorum bahane üretmeyin, yapamıyorum cümlesini kurmayın.

5-) Vazgeçmeyin

Herkes sınav maratonuna hızla başlıyor fakat birçoğu YGS sınavına kadar dahi temposunu koruyamadan tökezlemeye başlıyor.Özellikle bu tökezleyenler genellikle temelim yok diyerek kendi vicdanını rahatlatan kişiler.Fakat çalışmak size kötü bir şey kazandırmaz en kötü seneye temeli olan biri olarak çalışırsınız. Ayrıca diğer önemli husus ise YGS sonrasında yaşanan “oh bitti, sınavdan kurtulduk” psikolojisi. Buna ister istemez herkes kapılıyor ve YGS sonrası genelde ilk hafta kitap yüzüne dahi bakılmıyor. Belki buna göz yumulabilir fakat kesinlikle asıl sınavın YGS sonrasında olduğunu unutmayın. Ve YGS’dan sonra dışınızı biraz daha sıkıp rahat bir tercih dönemini bekleyin…

Son Sözler

Herkesin yaptığı hatalar olacak ve olmalı da fakat önünüzde ki dönem kısa ve stress altında olduğunuz için bazı şeyler düşündüğünüzden çok daha fazla sizi etkileyecektir. Klasik laflar kurmaktansa sınav döneminde yaşadığım, yaptığım hataları sizlerle paylaşmak istedim. Eğer aklınızda takılan bir şeyler olursa yorum kısmında sormanız yeterli…

31 Yorum

 1. Sınava iki ay kala yeni matematiğe başlayan biri sınava hazırlanabilir mi? Ve matematiğe yeni başlayan için günde hangi saat aralıklarında ders çalışmalı ve en az günde kaç saat çalışmalıdır?

  • Merhaba Fatma bu durum hedeflerine, konu bilgine göre ve anlayış durumuna göre değişir. Atıyorum temeli hiç olmayan biri için iki ayda ancak temel bilgileri edinebilir fakat iyi olan biri denemeler ile netlerini fazlası ile arttırabilir. Tabi hedefte önemli.Sen biraz daha durumunu açıklarsan ona göre birkaç tavsiyede bulunalım.

 2. Ben,ikinci defa ygs ye gireceğim ve meslek çıkışlı bilişim bölümünü bitirdim.Ve matematiğin temel konularına yeni başladım.Ve hedefim bilgisayar mühendisliği,yer olarak ta izmir hedefim.Sayısaldan iyi net yapmam gerekiyor.Bunun için en iyi ders çalışma saatlerini söylerseniz çok memnun olurum?

  • Merhaba Fatma, hedefinin olması çok güzel fakat şimdi sana şu saatler arası çok iyi çalışılır diye bir saat maalesef belirtemeyiz. Bunun için kendin bir saat belirleye bilirsin ama saat belirlemektense canın gerçekten çalışmak istediği zaman ders çalış. Bunun dışında temel Ygs kitapları ile çalışmaya başlamanı tavsiye ederiz. Bugün yayınladığımız YGS – LYS Matematik Nasıl Çalışılır yazısında dediğimiz gibi seviyen ile uygun kitaplar çöz. Orta seviye bilgi ile üst düzey kitapları çözemezsin. Bunun gibi kendine uygun yöntemler belirle. Daha sonrasında takıldığın noktalarda tekrar bize soru sorabilirsin.

 3. Ve sayısal dersler için hafta boyunca çalışmak için bir ufak çalışma programı tavsiyesinde bulunursanız çok sevinirim.

 4. hocam feni evde kendim halletmeye calısıyorum cok zor oluyor özellikle fizik nasıl çalısmaliyim fizige temelim cok iyi degil

  • Merhaba Kübra, öncelikle Fizik zor bir ders olduğu için öncesinde konuları iyi kavraman lazın evde çalıştığın için en iyi kaynak videolar olacak. Bununla ilgili daha önce Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri adlı bir yazı yazdık onu okuyup orada ki kaynaktan çalışabilirsin. Ayrıca daha sonrasında test çözmen gerekiyor bunun içinde mail atarsan birkaç kitap önerisinde bulunabiliriz. Diğer merak ettiğin sorularda da Meslek Hocam burada. Kolay gelsin.

 5. ben evliyim ve bi kizim var su anda da hamileyim liseden terk edip aciktan okulu okudum simdi de icimde ygs aski var cok istiyorum bazen agliyorum okumadigim icin cok pismanim ve sinava su an iki ay var bir anda karar verdim ve o yuzden de ne yapacagimi bilmiyorum turkceden baska bi bilgim yok cog mat kimya tarih bunlara bu kadar kisa zamanda calisamam seneyede ikinci bebegim oluyor calismam dahada zor olur bu sene ne yapacagim ben bana bir akil verin zman kisitli

  • Merhaba Aysel hanım, öncelikle hırsınızdan dolayı tebrik ederiz. Kısa bir süre kaldı hedeflerinize ulaşmak adına şuan Matematik çalışma başlamanız biraz zor olacak. Kolay birkaç konu belirleyip Matematikte ona çalışıp geri kalan kısımda da Sosyal Ve Türkçe çalışabilirsiniz. Ayrıca geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın fakat bize meslekhocam@gmail.com alanından bir mail atarsanız daha detaylı yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 6. Sayın hocam ben sozelciyim ama matematik te yapmak istiyorum ve bu yaz matematiğin üzerinde düşmek istiyorum sizce bu yazı nasıl deherlendirmeliyim

 7. Merhaba12.sinifa gectim ygs maratonu basladi cok heycanliyim ve sitresliyim matematikte sıkıntım var zorlaniyorum fizik ve mat dersini nasil halledebilirim konularimi yetistirebillirmiyim diye tedirginim

  • Merhaba Seda, her şeyin fazlası zarardır dedikleri gibi stresin fazlası da bu yolda sana zarar verecektir o yüzden öncelikle ilk etapta biraz rahatla. Eğer gerekli şartları yerine getirir ve sorumluluklarını bilirsen rahatlıkla konularını yetiştirebilirsin. Ayrıca Fizik ve Matematik dersi için daha önce yazdığımız yazıyı buraya tıklayarak okursan sana yardımcı olabilir. Aklına takılan her soruda buradayız, kolay gelsin.

 8. Merhaba hocam ben. Ali Türkçe de sıkıntı yaşıyorum bi türlü belli bir netten sonra artmiyor netler paragraf deseniz hergün paragraf çözüyorum kitap deseniz kitap ta okuyoruz bide sınava ikinci defa girecez ben bi türlü nerde yanlış yaptıgımii bulamıyorum ????

 9. Bem 9 gidiyorum 1 donem kontrolsuz calişiyodum yuksek aldım (60.70)arası e donem cok calişiyorum dusuk alıyorum (50.40)arası ve sınavda hep unutuyorum

  • Merhabalar Mustafa, bu durum hakkında bu bilgiler ile bir şey dememiz mümkün değil. Okulunuzun rehber hocası ile görüşmen çok daha faydalı olacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 10. Hocam ben 11.sınıf bir ögrencisiyim 12 geçiçem benimtürkçede temelim iyi sorularınıda cözebiliyorum ama matematikte pek temelim yok ama tatilde basliycam sizce nasıl bir plan dahilinda ilerlemeliyim öneri verirmisiniz??

 11. ben 3 yıllık lise hayatım doğrudüzgün hiç ders çalışmadım ama temelimin o kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum benim sıkıntım ders çalışamamak yaz tatilindeyiz ve canım hiç ders çalışmak istemiyor hiç bişey beni motive etmiyor ama çalısmadığım için vicdan azabı çekiyorum. Kendimi nasıl motive edebilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here