DGS Mi YGS ve LYS Mi Daha Kolay ? | Detaylı Analiz

0
4573

Tercih döneminde genel itibari ile beklediği sonuçları alamayarak hedeflerindeki üniversite veya bölümlere yerleşemeyen birçok öğrenci ister istemez DGS seçeneğini de göz önünde bulunduruyor. Peki DGS mi YGS ve LYS mi daha kolay? 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir ? 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Avantajları Nelerdir ?

Bildiğiniz üzere ön lisans yani iki yıllık bir bölümü bitirdikten sonra veya son senesinde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile okuduğunuz bölüm ile alakalı olan herhangi bir bölüme geçiş yapabiliyorsunuz.

Bu durumu biraz daha detaylı açıklamak gerekirse şöyle düşünelim. Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencisi olarak ön lisans eğitimimizi tamamladık ve sonrasında DGS ile başarılı bir puan elde ettiğimiz taktirde bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi okuduğumuz bölümle alakalı alanlara geçiş yapabiliriz. Peki, bu durumun tam olarak avantajları neler?

 • DGS 60 matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır.Bu noktada ki en büyük avantaj DGS ile LYS matematiğine çalışmanıza gerek yok çünkü tüm müfredat YGS matematiğine benzer olarak çıkmakta.
 • Türkçe genel olarak paragraf ağırlıklı olmasına rağmen genellikle öğrencilerin birçoğu tüm vakitlerini matematiğe ayırıyor. Fakat Türkçe kısımı da yine YGS ile aynı müfredata sahip denilebilir.

DGS Konuları Görmek İçin Tıklayın ! 

Dikey Geçiş Sınavı Dezavantajları Nelerdir?

 • Üniversiteye başlamanın verdiği heyecan ve yeni sorumluluklar ile ilk sene okulunuza ve eğer şehir dışına çıkıyorsanız okuduğunuz şehre alışmak ile geçiyor.
 • Üniversitedeki derslerin verdiği sorumluluğun yanında DGS eklenince birçok öğrenci bilinçli veya bilinçsiz olarak çalışmayı ya son yıla bırakıyor yada tamamen bırakıyor.
 • DGS ile tercih yapanlar için maalesef kontenjanlar hemen hemen her bölüm için 2-3 kişiden fazla olmuyor. Buda rekabetin daha fazla olduğu anlamına geliyor.
 • Bilinçsiz tercih sonucu iki yıllık bir bölüme gittiyseniz DGS sonrası tamamı ile farklı bir bölüme geçme şansınız maalesef yok çünkü başta da açıkladığımız gibi sadece okuduğunuz iki yıllık bölüm ile alakalı alanları tercih edebilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavını kazansanız dahi gideceğiniz okula göre başlayacağınız sınıf değişebiliyor. Bazı üniversiteler direkt sizi 3. sınıf olarak başlatırken bazıları ise 1. sınıf olarak başlatıyor ve iki yıllık (ön lisans) derslerinizden birkaçını geçti olarak kabul ediyor.

YGS ve LYS Avantajları Neler ?

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı bildiğiniz üzere 160 sorudan oluşan ve üniversiteye gitmek isteyenlerin uğraması gereken ilk durak olarak karşımıza çıkıyor. Bu sınavda barajı geçebilirseniz ardından ikinci durak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) karşınıza çıkıyor. Yine bu noktada barajı geçmeniz durumunda lisans bölümlerine tercih yapabiliyorsunuz.(YGS ile gidilen 4 yıllık birkaç bölümde var.) Peki, DGS’ye göre YGS ve LYS’nin avantajları Neler?

 • YGS ile sınav heyecanına kapılarak yaptığınız hataların belli bir kısımını LYS ile düzeltme şansınız var.
 • YGS ve LYS sonrası tercih kontenjanları DGS ile yapacağınıza göre kat ve kat fazla.
 • YGS ve LYS sürecinde edindiğiniz bilgilerin birçoğu üniversitede de karşınıza çıkacak.Bu sebeple avantajınız daha fazla.
 • Üniversiteyi kazandığınızda yatay geçiş, merkezi geçiş gibi yöntemler ile okulunuzu değiştirmediğiniz sürece aynı şehirde yaşayabilirsiniz. Fakat DGS ile muhtemelen 2 yıl sonra üniversite için farklı şehre giderek yeni bir ortam oluşturmanız gerekecek.

ygs-ve-lys-mi-dgs-mi

YGS ve LYS’nin Dezavantajları Neler?

 • DGS’ye göre müfredat çok daha geniş ve kapsamlı. Buda çalışılacak daha çok konu ve daha çok soru demek.

İki Yıllık (ön lisans) Okuyup DGS mi Yoksa Mezuna Kalmak Mı?

Yazımızın asıl amacına sonunda geldik. Şuan birçoğunuzun aklını karıştıran bu sorunun cevabı da biraz uzun olacak baştan belirtelim.

Her şeyden önce eğer ki LYS konularında özellikle Matematik ve Fizik gibi mühendisliği düşünen öğrencilerin temel derslerinde hiç bilgi sahibi değilseniz fakat zaten DGS ile giderim mantığında iseniz maalesef bu çıkış yolu biraz tehlikeli. Bunun sebebi de yine örnek ile açıklayalım iki yılı okudunuz ve DGS ile başarılı oldunuz ve üniversitede X mühendisliğini kazandınız. İlk yıl zorunlu Matematik ve Fizik dersleri var ve bu derslerde LYS temelinizin olduğu varsayılarak derslere başlanılır. Bu sebeple bu yolda giderseniz LYS zamanında öğrenmediğiniz Matematik – Fizik ve Kimya gibi dersleri bölümünüz ile alakalı ise üniversitede mecbur öğrenmek zorundasınız. (Hocaya da bağlı bir durum.)

Yok amacım bu değil diyorsanız ve YGS ile LYS sürecinde heyecana yenik düşüp kendimi çok gerile çektim, yada istediğim üniversite veya bölüm gelmedi diyorsanız DGS sizin için faydalı bir kapı olabilir. Fakat bu noktada karar verirken dikkat etmeniz gereken iki yıl boyunca DGS için hazırlanabilecek misiniz? Özellikle kontenjan durumunun az olması ve sınava çok fazla kişinin girmesi sebebi ile hızlı soru çözmenin önemi çok fazla. Bu noktada da karar verirken iki yıllık bu süreci göze alıp alamayacağınızı iyice düşünün.

 

Merak ettiğiniz soruları bize yorum kısımından sorarak yazımızı güncellememize yardımcı olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here