Sınav Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir ? | Stres Yönetimi

0
2867

 Yapılması gerekenler, yapılmayanlar, büyük beklentiler, büyük istekler, koca bir yılın emeği ve gelecek kaygısı… Sanırım tüm bunlar stres yapmamıza neden olan temel etkenler.Tabi bunların dışında sosyal arkadaş çevresi, öğretmenlerimize karşı sorumluluklar gibi yan etkenlerimiz de var.Bu irili ufaklı, büyüklü küçüklü biraz fazla pişmiş, biraz çiğ kalmış tüm bu olgular geleceğe baktığımızda görüntünün flulaşmasına, buda stresimizin artmasına neden oluyor.Hissettiğimiz bu huzursuzluğun en belirgin göstergeleri agresif, neşesiz ve karamsar ruh hali, baş ağrısı, uyku problemi, sinirli, endişeli ya da panik hali,  sivilcelenmeler (ki ergenlikten gelenlerin yanında çok eksikmiş gibi) el titremeleri odaklanma sorunları, isteksizlik, durup dururken ağlama hissi vs vs …

Tavsiye Yazı : Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Peki nedir bu stres ?

Hayatımızın şu ana kadar belkide bu kadar geniş zaman ayırdığımız, bu kadar baskı altında hissettiğimiz ve bilgisayar oyunlarının aksine kaybetme ihtimalimizin olduğu  ve  bu ihtimal karşısında aynı süreci tekrar yaşama sorunsalına karşı bizi yavaşlatan, işi zorlaştıran küçük saçma sapan bir his işte. :)

Stres altında vücuttaki değişiklikler nelerdir?

Stresin bir çok sağlık problemine yol açtığı bilinmektedir. Stres anında beynimizden vücuda savaş yada kaç mesajı gelir. Bu sırada kalp daha fazla enerji üretmek için besinleri daha hızlı pompalar ve kalp daha hızlı atmaya başlar. Oksijen miktarını arttırmak için solunum hızı artar ve kan damarları genişler. Bir çok kişinin fark ettiği bir durum olan göz bebeklerinin büyümesi gerçekleşir. Dalak daha çok kan üretir ve karaciğer kana daha fazla glukoz (şeker) ekler. Sindirim hızı yavaşlar.Böylece enerji beyin ve kaslar tarafından kullanılır. Bu durum uzun düre devam ederse vücuda zarar dahi verebilir.

 

stres-belirtileri

Stresle başa çıkmanı yolları nelerdir?

Stresle başa çıkabilmenin en önemli yollarından birisi zamanı ele almaktır. Yani düzenli bir şekilde her şeye vakit ayırmak gerekir. Sadece ders, iş veya mecburi işler değil, beslenme, çeşitli aktivite, eğlence, egzersiz gibi konulara da vakit ayırmalıyız. Fiziksel bir aktivite de bulunmak, egzersiz yapmak, vücudun fizyolojik şartlarını düzene sokmaktadır. Kalp daha rahat oksijen gönderir, bireyin zindeliği ve gücü artar. Stres hormonlarından kurtulmak kolaylaşır. Bu egzersizlerin yanında gevşeme hareketleri yapılması bedenin rahat bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Bunun için bir uzmandan yardım almak en iyisidir en kötü ihtimalle internetten güvenilir kaynaklardan evde yapılabilecek esneme hareketlerini öğrenebiliriz. Çünkü yapılması gereken egzersiz hareketlerini size iyi bir şekilde aktaracaktır. Bunun dışında beslenmeye dikkat edilmelidir. Kahve, çay, kola gibi içecekler stresi arttırır. Genel olarak bitki içecekleri, meyve suları daha çok tercih edilmelidir. Hem enerji düzeyi hem de strese karşı oluşacak tepkiler düzeltilir.

Kişilerle olan ilişkileri ve sosyal etkinlikleri geliştirmek de stresi azaltmanıza büyük katkı sağlayacaktır. Karşıdaki kişiyle tartışırken sorumluluğu ona yüklemek yerine kendi üstüne almak daha olumludur. Farklı bir şeyler denemek de kişiyi rahatlatan aktivitelerdir. Örneğin imaj yenileyerek, konsere giderek, yürüyüş yaparak ortamın oluşturduğu stresten uzaklaşmaya katkı sağlar.2-3 gün hiç bi kitabı elinize almadan geçireceğimiz bir kaç gün on günlerimizi hatta aylarımızı kurtarabilir.

Tavsiye Yazı : Sınav Döneminde En Sık Yapılan 5 Hata

Kişinin kendisi ya da bir başkası hakkında sürekli olumsuz düşünmesi durumu daha da kötüleştirir. Örneğin iş veya okulda düşük bir performans gösteren bir kişi, bundan sonraki bütün olayların da böyle gerçekleşeceğini düşünmek yerine, daha iyi olabilirim diye düşünmesi kendisine pozitif olarak yansıyacaktır. Ayrıca bir problemi çözmek için bazı metodlardan faydalanılabilir. Bunun için; stres neden oldu, çözüm yolları nelerdir, sorunu sadece ben mi sorun olarak görüyorum gibi sorularla problem kontrol altına alınabilir.Bir çok kişi streste kurtulmak için başka yolları seçer. Bunlar kesinlikle faydasızdır. Madde bağımlılığı, kontrolsüz bir şekilde alışveriş yapma, aşırı tepkisi gösterme, her şeyi içine atmak, içine kapanmak, aşırı yemek yemek streste etkili olmayan yöntemlerdir. Bunlar tam aksine vücudun dengesini daha da bozmaktadır.

stres-ani

Ani durumlarda nasıl başa çıkılır ?

Öncellikle bu yazıyı okuyorsak savaşmak için doneler arıyoruz demektir.İşte size kullanabileceğiniz silahlar:

  • Öncelikle stres karşısında karşılaştığımız zorluklara alternatif yollar aramak yerine önümüzde hali hazırda kullanılmış işe yarar metotları bir kenara itmemeliyiz.Ancak bunun yerine küçük değişiklikler yaparak kendimize uyarlamayı deneyebilir.
  • Sonraki basamakta ise işin en güzel ve kolay olan kısmı budur.olanı var olan durumumuzu isteklerimizi başarılarımızı başarısızlıklarımızı isteklerimizi yapılması gerekenleri yapılmaması gerekenleri kabullenmeliyiz.Bu kabullenme kafamızda vızıldayan sineği susturacaktır. ”Kabullenmek kişinin içini ferahlatır, dinginleştirir”OSHO-Sözüyle konuyu özetlemiş.
  • Eğer çok fazla iplerimi kaptırmışsak mesela nefesimizi, ellerimiz kontrol edemiyorsak o zaman temiz hava, yüzümüze çarpan soğuk su yada naneli bir şeker yeterli olacaktır.

Bu tarz durumlarda şahsi tavsiyem şekerli yiyeceklerden yada ağır kokulardan uzak durmanızdır.Çünkü bu tarz etkiler vuzudunuz zihninizi diriltmek yerine iyice bayıp uyku haline getirebillir o noktada stresten kasılmış kaslarınız ve o süre daha hızlı kan pompalaya kalbiniz gevşeme isteğiyle iyice odaklanmanızı zihninizi toparlamanızı zorlaştıracaktır

  • Bir iş karşısında (şuan ki gündemimiz *sınav*) farketmeliyiz ki stres sadece odaklanmaya çalıştığımız işe başlarken en başında daha nefes bile almamış o eylem için küçük bi hamle yapmamışken daha kafamızda düşüncelerimizde kurgularken bir anda ortaya çıkan ne ve neredeyse tüm planlarımızı kenara itmememize neden olan küçük saçma sapan bir his işte.

(Eğer benzetme yapacak olursak uzun bir yolun en başında karşımıza çıkan küçük saçma sapan bi çakıl taşı )

  • Ancak sanırım biz çakıl taşının ufaklığına değil taş olmasına sert olmasına takılıyoruz.
  • Mesela benim için stres her zaman kendimi sonsuz kere ispatlayabildiğim ve onun her seferine yüzsüzlükle sıkılmadan beni izlediği karşıma çıkan o okulda mahallede gıcık olduğumuz arkadaştır.Size de bunu önerebilirim derse otururken yada sınava girerken o sinek vızıldamaya başladığında şunları söyleyin ona: ”izle ve gör bakalım” yada ”sen daha beni tanımadın” 

Emin olun ki sizi izleyecektir…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here