Otomotiv Mühendisi Samet Değirmencioğlu Röportajı

0
2273

1-) Merhaba, Otomotiv Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba,ben Samet Değirmencioğlu. 10 Mayıs 1990 Bursa Mustafa Kemalpaşa doğumluyum.Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümünden mezun oldum.

2-) Otomotiv mühendisliği herkesin aklında belli başlı bir çağrışım yapıyor. Fakat yine işin doğrusunu bu bölümde okuyan birine soralım. Otomotiv mühendisliği nedir?

Tüm taşıtların yani otomobil, kamyon, minibüs, motosiklet, uçak ve bunların dışında tarım,iş makineleri olmak üzere tüm motorlu kara ve hava taşıtlarının planlanması, üretilmesinde, satış ve pazarlanmasında, servis hizmetleri bölümünde çalışan, ayrıca bu bölümleri denetleyen kişilere Otomotiv Mühendisi denir.

3-) Üniversitede verilen otomotiv mühendisliği konusunda verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu?

Dersler genelde teorik olarak gösteriliyor ve bazen bu nedenle tekrar edilmediği sürece unutulabiliyor.Fakat pratik anlamda da ders işlenirse bunun öğrencilerde kalıcı olacağını düşünüyorum.

4-) Otomotiv mühendisliğini neden tercih ettiniz? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

İş imkanının yüksek olduğu bölümlerden birisi ve otomobil merakımdan dolayı tercih ettim. Otomotiv mühendisliği zevk ve kişisel tercih işidir, bu işi seven, sevecek yada okuyabilecek kişinin Otomotiv Mühendisliğini  tercih etmesi doğru bir karar olacaktır. Verdiğim karardan hiç pişmanlık duymadım.

5-) Otomotiv mühendisliğinin ülkemizde ki çalışma alanlarından ve şartlarından okuyucularımıza bahsedebilir misiniz?

Ülkemizde yeni otomotiv fabrikaları, yerli üretim tarım ve iş makineleri üreticileri, yan sanayi fabrikaları, ithalat firmaları açılmakta ve mevcut hükumetin yerli otomobil proje çalışması devam etmektedir.Hibrit araçlar, elektrikli, hidrojenli vb. araçlar üretiliyor.Bu nedenle uzun süre daha otomotiv hayatımızda ki en önemli alanlardan birisi olarak yerini koruyacaktır.

6-) Ülkemizde birkaç ay içeresinde yerli otomotivin tanıtılması söz konusu. Bu konunun sizce otomotiv mühendisliğine etkileri neler olacaktır?

İş bulma konusunda yeni bir yol izlenecek.Tasarım olarak diğer Otomotiv sektöründe üstün olan ülkelerden malesef bir adım gerideyiz.Yeni otomobil demek yeni tasarımlar demek.En büyük avantajlardan birisi tabi ki bu olacaktır.Bu ülkelere baktığımızda ekonomileri yüksek ülkeler.Yerli otomobil demek ekonominin büyümesi demek.Yan sanayilerin yerli parça üretmesi demek.Bu yüzden yerli otomobilin önemi yüksek.

otomotiv-mühendisi-samet-degirmencioglu

7-) Okul döneminde hemen hemen her öğrencinin takıldığı belli başlı dersler oluyor. Peki sizin bu dönemde en çok takıldığınız ders hangisi oldu? 

En zorlandığım ders birbiriyle ilişkili olan Termodinamik ve Isı Transferi oldu. Ders içeriği olarak klasik termodinamiğin ve ısı aktarımının temel prensiplerini öğretmek. Öğrencileri termodinamik ve ısı transferi ile ilgili mühendislik problemlerini belirlemeleri, formüle edebilmeleri ve çözebilmeleri için eğitmek. Termodinamik sistemler için gerekli birinci ve ikinci yasayla ilgili yöntemlerin ve ısı aktarım mekanizmalarının uygulanmasını öğretmek.

8- ) Tercih dönemine dönme şansınız olsa yine otomotiv mühendisliğini tercih eder miydiniz? Ayrıca başka bir meslek seçme durumunda olsanız tercihiniz ne olurdu?

Kesinlikle tercih ederdim.Başka bir meslek tercih etseydim bu Mekatronik Mühendisliği olurdu.

Tavsiye Röportaj : Mekatronik Mühendisliği Öğrencisi Fahri Yasin Ayas Röportajı

9-) Ülkemizde son dönemlerde otomotiv teknolojileri hızla gelişiyor. Bu doğrultuda firmalar daha donanımlı mühendislerle çalışmak istiyor. Peki sizin hem kendinizi geliştirmek için yaptığınız hemde gelecekte bu işi yapacak kişilerin yapmasını önerdiğiniz geliştirmeler nelerdir?

Benim ilk önerim kesinlikle yabancı dil olurdu.Bunun yanında tasarım,işleme ve analiz programlarını öğrenmelerini tavsiye ederdim.Bu yönde özellikle Catia’nın ve Solidworks’ün bilinmesi bence yeterli.Çünkü büyük şirketler genellikle Catia ve Solidworks kullanmaktadır.

10-) Yatay Geçiş ile Fırat Üniversitesinden (Elezığ) Afyon Kocatepe üniversitesine geçiş yaptınız. Peki okuyucularımız arasında yatay geçiş yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Ben üniversiteyi kazandığım zaman kendime yatay geçiş hedefi koydum.Hatta benimle dalga geçenler bile oldu.Buraya herkes onun için geliyor ama kalıyor diyenler oldu.Ben azmettim ve derslerimi yüksek tuttum.Alttan hiç ders bırakmadım ve yatay geçiş hakkı kazandım.Tek tavsiyem çalışmak çalışmak ve yine çalışmak olurdu.

11-) Afyonda öğrenim hayatınıza devam ediyorsunuz. Peki sizce Afyonda öğrenci olmanın artı ve eksi yönleri neler ?

Mezunum, eğlence için gelenlere tavsiye etmem.Fakat yüksek ortalama istiyorsanız kesinlikle gelin.

12-) Afyon Kocatepe üniversitenin sizlere sunduğu sosyal imkanlardan ve eğitim kalitesinden bahsedebilir misiniz?

Eğitim olarak bence yeterli düzeyde.Biz yeni öğrenciler olduğumuz için atölye imkanlarından pek yararlanamadık.Fakat okuduğumuz dönemde hem fakültemiz hem de atölyemiz yapım aşamasındaydı ve 2015-2016 döneminde açılacağını duymuştuk.Bu yüzden şu anda okuyan ve yeni başlayan arkadaşlarımız bu konuda çok şanslılar.

13-) Gelecekte bu bölümde okuyacak veya şuanda okula yeni başlayan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Derslerini geçmek için değil öğrenmek için çalışmalarını,bunun dışında otomotiv sektöründeki gelişmeleri takip etmelerini tavsiye edebilirim.Özellikle alman makalelerini tercüme edip okumalarını tavsiye edebilirim.

14-) Otomotiv Mühendisi,Makine Mühendisi olarak çalışabilir mi ?

Otomotiv Mühendisliğinden mezun olan bir kişi Makine (Otomotiv) Mühendisi unvanı alır.Kendisi zaten bir makine mühendisidir.Ayrıca daha geniş açıdan baktığımızda birçok mühendis kendi alanı dışında işlerde çalışmaktadır.O yüzden kısıtlama yoktur.Tamamen sizin yeteneklerine bağlıdır.Genel olarak atölye dersleri hariç ortak dersler çoğunluktadır.

15-) Otomotiv Mühendisliğine yabancı dilinin önemi nedir ?

Yabancı dil, otomotiv mühendisliğinin olmazsa olmazlarındandır.Taşıtlardaki neredeyse hiçbir parçanın adının bile Türkçe olmadığını düşünün.İlk aşamada İngilizcesi bilgisi iyi olan mühendis otomotivde iyi konuma,ikinci bir yabancı dili olan mühendis daha da iyi konuma gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

16-) Otomotiv Mühendisi mezun olduğunda ne kadar maaş alır ?

Mühendislik belirli,sabit maaşların alındığı bir alan değildir.Bu yüzden miktar söylemek yanlış olur.Çok yüksek ücret alan mühendislerde vardır, asgari ücrete çalışan mühendislerde vardır.Her şey insanın kendisinde biter.Siz ne kadar kaliteli iseniz size verilen değerde o derece olacaktır.

17-) Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak üniversite okuyan biri olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Bana bu imkanı verdiğiniz için ben de teşekkür ederim.Üniversite okumak insanın ufkunu gerçekten açıyor.Ben 5 sene önce üniversiteye başladım.O günkü benimle bugünkü benim arasında dünya kadar fark olduğunu düşünüyorum.Gurbet insanı kendi ayakları üstünde tutmayı öğretiyor.2 ay sonra askerim dualarınızı askerlerimizden ve polislerimizden eksik etmeyiniz. Allah’a emanet olun.

Otomotiv Mühendisliği Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here