Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Yunus Demirbulut Röportajı

0
1216

1-) Merhaba, Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden bize biraz ilk etapta kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Yunus Emre DEMİRBULUT, Trabzon doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

2-) Bilgisayar mühendisliği hakkında hemen hemen herkesin bir fikri var fakat akademik kısmından birçok kişinin bilgisi yok. Bu yüzden bize biraz bilgisayar mühendislerine verilen eğitimden bahseder misiniz?

Ülkemiz de bilgisayar mühendisliği deyince birçok kişinin aklına gelen ilk şey nedense bilgisayar tamircileri oluyor. Bilgisayar mühendisliği temelde donanım ve yazılım olmak üzere iki ana dal içeren bir mühendislik türü. Bu dallar da kendi içerisinde farklı dallara ayrılıyor. Örneğin yazılım dalında yapay zeka, veritabanı yönetimi gibi bir çok farklı çalışma alanları bulunmakta. Her ne kadar farklı alanlar içeren bir meslek türü olsa da temel de amaç aynı. İnsanların günlük hayatta karşılaştıkları problemleri bilgisayarlar sayesinde çözmektir. Verilen eğitim kısmına gelirsek; eğitimler çoğunlukla yazılım ağırlıklı olmakta. %60 yazılım %40 donanım gibi bir oran var temelde fakat bu oran okuldan okula ülkeden ülkeye değişebiliyor.

3-) Çok iyi bir sıralama ile bilgisayar mühendisliğini tercih ettiniz. Peki bu tercihin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Bilgisayar mühendisi olmaya aslında lise 1 de kara vermiştim. Ve bu karar doğrultusunda hareket ettim hep. Lise hayatım boyunca bazı programlama dilleri öğrendim. Birkaç küçük uygulama geliştirdim. Üniversite sınavını kazandıktan sonra da hiç tereddüt etmeden bu bölümü seçtim. Ve şuana kadar bu kararım ile ilgili hiç pişmanlık duymadım .

4-) Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde okusanız da eğitim kısmında eleştireceğiniz noktalar vardır diye düşünüyorum. Bu yüzden üniversitelerde verilen bilgisayar mühendisliği eğitiminde bir şeyler değiştirme şansınız olsa bunlar neler olurdu?

Bilgisayar mühendisliği diğer meslkelere göre daha dinamik ve değişken bir meslek türü. Teknoloji ilerledikçe, yeni teknolojiler ortaya çıktıkça bu değişimden en çok etkilenen haliyle bilgisayar mühendisleri oluyor. Teknoloji ile beraber yeni programlama dilleri ortaya çıkıyor. Hatta daha da ötesi bilgisayar mühendisliği içerisinde yeni alanları oluşuyor. Örneğin mobil pazar son dönem de cep telefonların gelişmesiyle ortay çıkan ciddi bir sektör. Fakat okullarımız bu teknolojik ilerlemenin gerisinde kaldığını düşünüyorum. Hala daha 15 20 yıl önceki ve pazarda çok fazla kullanmadığımız programlama dillerini görüyoruz. Mobil programlama, Internet of Things, Big Data gibi önemli konular müfredatımızda pek yer bulamıyor.

5-) Bilgisayar mühendisliğinin çalışma şartlarından ve iş imkanlarından bize biraz bahsedebilir misiniz?

Açıkçası herhangi bir yazılım firmasında çalışmadım bu nedenle çalışma şartları konusunda pek bir şey söyleyemiyecim. Fakat iş imkanları konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip.

yunus-emre-demirbulut

6-) Okul döneminde her öğrencinin zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki sizin bu döneme kadar en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Donanım derslerinde çok zorlandım.

7-) Geçmişe dönme imkanınız olsa yine bilgisayar mühendisliğini tercih eder miydiniz? Ayrıca başka bir bölüm tercih etmeniz gerekiyor olsa tercihiniz ne olurdu?

Biraz önce de söylediğim gibi bu bölümü seçmekten pişmanlık duymadım ve imkanın olsa tekrar bu bölümü seçerdim. Başka bir bölüm tercih edecek olsaydım mimarlığı seçerdim.

10-) Bilgisayar mühendisliği birçok gencin ilgisini çeken bir bölüm. Peki bu bölümde okumak isteyen veya bu sene yeni başlayacak olan kişilere neler tavsiye edersiniz?

Tavsiye olarak şunları söyleyebilirim; okulda öğrendikleri ile yetinmemeliler ve kendilerini geliştirmeliler.Yeni teknolojileri yakından takip etsinler.

11-) Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyorsunuz. Peki burada okumanın artı ve eksi yönleri neler ? Ayrıca eğitim kısmında eleştirileriniz var mı?

Tanınmış bir üniversite olması ve İstanbulda olması artı yönleri olarak söylenebilir. Bana göre çok fazla eksi yönleri yok. Eğitim konusunda biraz önce söylediğim gibi güncel derslerin müfredatta olmaması can sıkıcı fakat bu tüm üniversitelerde ki genel bir sorun.

12- ) Trabzon’dan İstanbul’a okumak için geldiniz. Peki İstanbul’da öğrenci olmanın artı ve eksi yönleri sizce neler ?

İstanbul büyük bir şehir olduğu için imkanlar diğer şehirlere göre daha fazla. Özellikle bilgisayar mühendisliği konusunda iş imkanı diğer illere nazaran daha fazla. Örneğin Trabzon’daki yazılım firması sayısı bir elin parmağını geçmezken İstanbulda bu sayı oldukça fazla

13-) Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiniz ve şimdiden geleceğe dair planlar yapmaya başlamışsınızdır. Bize bu planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Mezun olduktan sonra 1 ve ya 2 yılığına Amerika ya gitmek ve orada çalışmak istiyorum. Fakat gelecek ne gösterir bilemeyiz.

14-) Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak meslek hocam okuyucularınıza tavsiyeleriniz neler ?

Son olarak şunları söylemek istiyorum; Üniversitler sizi bir yere kadar getirir. Fakat sizi diğer insanlardan ayıran ve fark yaratmanızı sağlayan kısım sizin çalışmanız ve kendin geliştirmeniz ile ortaya çıkar.

Tavsiye Röportaj : Bilgisayar Mühendisi Mehmet Akif Tütüncü Röportajı

Tavsiye Röportaj : Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Burak Bayram Röportajı

Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları Ve Başarı Sıralamasını Görmek İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here