Yazın YGS Mi LYS Mi Çalışmak Mantıklı ?

0
3892

Yeni bir sınav maratonun daha bitmesi ile artık seneye sınava girecek öğrencilerde yavaş yavaş sınav psikolojisine bürünmeye başlayarak ders çalışma planlarını yapıyor.Peki, sınava çalışmak için en iyi dönemlerden biri olan yazın YGS mi LYS mi çalışılmalı ?

Durumun Nedir ?

Hangi ilacın sana iyi geleceğini bilmek istiyorsan öncelikle hastalığını tam olarak bilmelisin. Bu doğrultuda yazın YGS mi LYS mi çalışmalı sorusuna cevap verebilmek için öncelikle bilgilerinin hangi seviye olduğunu bilmen gerekli. Peki, bunu nasıl yapabilirsin?

Aslında herkes az çok kendi durumunu biliyor olsa da bunu test etmekten zarar gelmez. İlk etapta yapmanız gereken YGS denemesi ertesi günde LYS denemesi çözmeniz. Bunlardan çıkan sonuçlarda genel itibari ile hangi konularda ne kadar eksiğinizin olduğunu gösterecektir. Fakat denemeleri arka arkaya çözmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü ister istemez performansınız düşecektir. Bu sebeple bir günde sadece bir deneme çözerek ilerleyin.

Tüm bunların sonucunda hedefleriniz doğrultusunda YGS mi LYS mi sorusuna karar verebilirsiniz. Fakat yazın dediğimiz uzun bir süre ve daha mantıklı düşünmemiz gerekiyor.

Her Şey Temel İle Başlar

Her ne kadar sürekli YGS mantığa dayalı bir sınav diyor olsakta aslında size LYS için gerekli olacak belli başlı kalıp temel bilgileri YGS katacaktır.Bu yüzden deneme sonuçlarında durumunuz çok kötü çıktıysa kesinlikle moralinizi bozmadan ilk etapta sadece YGS’ye dayalı çalışabilirsiniz.

Orta Seviye Bilgiye Sahibim

Hedefleriniz doğrultusunda bilginizin çokta kötü olmadığı kararını verdiyseniz YGS içinde LYS içinde ayrı ayrı çalışmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Burada ayrı ayrı çalışmaktan kastımız 2 hafta YGS çalışırım, 3 hafta LYS çalışırım gibi düşüncelere sahip öğrenciler için geçerli.

İki sınav içinde yeterli bilgiye sahip değilim ama fena da değilim diyorsanız iki sınav içinde beraber çalışmanız gerekiyor. Peki bu nasıl olacak ? Bu durumda örnek vermek gerekirse günde 10 saat çalışıyorsanız 6 saat LYS 4 saat YGS gibi dağılımlar yapabilirsiniz. Fakat bu noktada ağırlığın biraz daha LYS kanadında olmasını tavsiye ediyoruz.

Tavsiye Yazı : 3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlayın

Benim Durumum Çok İyi

Muhtemelen çok az kişi bunu diyebiliyor olsa da aranızda mutlaka iyi durumda olanlarda vardır. Eğer sizde gönül rahatlığı ile birkaç konu eksiğim var diğer noktalarda çok iyiyim diyorsanız günlerinizi sürekli deneme çözüp ara ara tekrar yaparak geçirmeniz gerekiyor.

Bu noktada deneme çözerken eksiklerinizi analiz ederek konularınızı da ona göre tekrar etmek, gerekirse tekrar çalışmak sizin çok hızlı yükselmenizi sağlayacaktır.

Tavsiye Yazı : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Son Olarak

Durumunuz ister çok iyi olsun ister çok kötü olsun yazın YGS ve LYS için çalışmaya başlamak size birçok şey katacaktır. Bu yüzden önünüzdeki kritik sınavlar için bu yazı kesinlikle boş geçirmeyin. Fakat kendinize de zaman ayırmayı kesinlikle unutmayın. Meslek Hocam sizin için hep burada :)

Tavsiye Yazı : Yazın YGS – LYS Nasıl Çalışılır ?

Tavsiye Yazı #2 : Yaz Aylarında Verimli Ders Çalışmanız İçin 5 Tavsiye

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here